Tong-Tong jubileumbord BOEKBESPREKING Attentie: agoeie ztatvPynu doen, ishet batig slot Voor Tien i\e m ons komen." 22 cm middellijn f 40, - portokosten 5, - TWEE BOEKEN VAN LEONORE GEORGE De beide boeken, die hier nu worden aangekondigd, zijn geen nieuwe uit gaven. Het eerste deel "Het zelfgedol- ven graf van Neerlands glorie" ver scheen al jaren geleden bij Semper Agendo NV in Apeldoorn. Het tweede deel, dat onder de titel "Herrijzenis niet gewenst" is versche nen draagt niet de naam van een uit gever doch slechts van de drukker. (Kleijwegt in Den Haag, die een pro- dukt afleverde dat zeker niet onder doet voor het zeer verzorgde eerste deel). Dit tweede deel onthult de iden titeit van de schrijfster; achter het romantisch klinkend pseudoniem ver bergt zich mevrouw L. G. Hoffmeister, eertijds lerares in de geschiedenis - een wetenschappelijk geschoolde geest dus en die nu voor iedereen duidelijk maakt dat zij niet alleen ge schiedenis kan doceren maar ook schrijven. Het is jammer dat dit twee de deel niet langs de geeigende ka nalen het licht zag en normaal in de boekhandel ten verkoop werd aange boden. Het was slechts verkrijgbaar bij de schrijfster zelf en is daardoor aan veler aandacht ontsnapt. Lezers van het eerste deel zullen ongetwij feld nieuwsgierig zijn geweest naar het lot van de familie Huwatty, wier belevenissen in Indië zijn beschreven van vlak voor tot midden in de oorlog in het reeds genoemde eerste deel, en van dat tijdstip tot 1946 in het tweede deel. Vader Huwatty is een Ambonnees (met een Madoerese moeder) en ambte naar van de N.I.S.; zijn vrouw een Belgische. Het is een familie die ge heel leeft in die typisch Indo-Europese stijl met een sterke Nederlandse in slag die wij allen kennen. Hier hebben wij dus, naar ik meen voor de eerste maal, een beschrijving van de erva ringen van zulk een gezin dat buiten de kawat bleef. Over hetgeen zich in de kampen af speelde is langzamerhand een biblio theek volgeschreven, maar van de ervaringen van hen die "buiten" ble ven is maar heel weinig in de litera tuur te vinden. Vader Huwatty, eerst in Japanse dienst maar vervolgens weggeintrigeerd door zijn onderge schikten en tenslotte tot gevangenis straf veroordeeld blijft dus niet op vrije voeten maar saamhorigheid in de rest van de familie is groot en overbrugt de geestelijke en fysieke nood die stijgt naarmate het gezinshoofd langer verwijderd is uit de gezichtskring. Maar Het meest interessante van deze beide boeken is, dat de belevenissen van het gezin Huwatty slechts de spil zijn, waaromheen Leonore George een hoogst interessant stuk algemene ge schiedenis weeft. In het bijzonder de groei van de nationale beweging en de rol van Soekarno vis-a-vis de be zetter hebben haar belangstelling, maar ook de algemene oorlogvoering en de gebeurtenissen in Nederland komen in dit patroon voor - gebeurte nissen waarvan de Huwatty's geen weet of, zo al dan toch nauwelijks in hun consekwenties kunnen bevatten. Zo worden de belevenissen van een eenvoudig gezin geplaatst tegen de achtergrond van wereldschokkende ontwikkelingen en ontstaat als het ware een overzichtelijk wereldbeeld in een periode dat die wereld in haar grondvesten werd geschokt. Voeg daarbij dat mevrouw Hoffmeis ter over een scherpe pen en een zeer eigen schrijftrant beschikt - door het gebruik van hoofdletters en vette pas sages doet zij zichzelve onrecht aan - en het zal U duidelijk zijn, dat ik beide boeken geboeid heb gelezen. Zij zijn nu namelijk in de boekhandel Tong Tong verkrijgbaar. Ik hoop, dat ze als nog de belangstelling zullen vinden die ze verdienen. Ze zijn te lang in de schaduw gebleven. En bovendien zijn ze, naar de huidige maatstaven gerekend spotgoedkoop. JHR. "Het zelfgedolven graf van Neerlands glorie" kost in de Boekhandel Tong Tong 17,95. "Herrijzenis niet ge wenst" 19,95. (zie de advertentie op pagina 12) Tong-Tong B.V. heeft organisatorisch NIETS te maken met de Stichting Tong-Tong die de pasar malam or ganiseert. Misplaatst gebruik van on ze naam voor de pasar malam in Den Haag bezorgt ons al jaren hin der en schade. Helpt u ons door dit te onthouden, vooral tijdens pasar malam-tijd? Dir. Tong-Tong B.V. Daar een groot deel van de verzonden jubileümborden niet bestand is geble ken tegen de onzachtzinnige behande- deling van de posterijen, zijn wij ge noodzaakt om deze te voorzien van een nog betere verpakking, om veiliger aankomst te garanderen. Helaas brengt dit opnieuw een verhoging van de portokosten met zichv mee, nl. van f 4_naar f 5,Onze oprechte excuses maar wij haddèn niet gere kend op zoveel gebroken borden. Sjalie Robinson. V Vï JUBILEUM-BORD TONG-TONG Delfts aardewerk, 22 cm middellijn in bruin, batikmotieven Beperkte voorraad. f 40,porto f 5,TONG-TONG Prins Mauritslaan 36, Den Haag HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlach 43 tel. 04406 - 4 03 1 8. Riant uitzicht op het Geuldal doet denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan. Met dieet-patiënten wordt rekening ge houden Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Prijzen per persoon en per dag; incl. be diening en B.T.W. Logies met ontbijt f 19.p.p.p.d. Half pension f 28,— p.p. p.d. Kamer met douche en toilet, logies met ontbijt f 28,— p.p.p.d. Kamer met dou che en toilet, half pension f 35,p.p.p.d. Stuur/reserveer ex. naar/voor naam straat plaats Wordt betaald per giro bank kas. Handtekening U kunt ook per briefkaart of per giro bestellen. Wij verzorgen ook bestellingen naar het buitenland, porto wordt dan natuurlijk duurder. 4

Tong Tong | 1976 | | pagina 4