Een interessante filmavond met het OUDE INDIË en het NIEUWE INDONESIË op 8 september a.s., 8 uur n.m. O-VbG <yy^ IN MEMORIAM J. A. JONKMAN In Uw herinnering aan Jonkman in "Tong Tong" heeft U zijn minister schap in het licht gesteld van "falen." Deze term lijkt mij ten onrechte toe gepast. Zijn carrière had hem bijna onafgebroken met de politiek in aan raking gebracht, maar eigenlijk niet anders dan alscroupier. Hij was de begaafde bijna professionele voor zitter van politieke en andere colleges, maar speelde zelf niet. Als actief po liticus waren zijn kwaliteiten derhalve, toen hij eenmaal geroepen werd aan de speeltafel plaats te nemen, niet ter beoordeling voorhanden. Zeker, hij had dus de ervaring van de croupier. Hij kwam bovendien binnen met een goede kaart, "hand" zou men zeggen. Goede kennis van Indonesië, respekt van vele prominente Indone siërs - en ook Indisch gasten van al- lerhand pluimage -, zonder kenmerk van de politiek geengageerde, of schoon voorzien van een respectabele Stuw-reputatie. Qp die stoel, waar hij nu, wel nadrukkelijk omdat men poli tiek in Nederland (internationaal be keken) al in het slop was geraakt en men zo'n medespeler met deze hand van kaarten goed gebruiken kon. Bovendien: het nieuwe kabinet-Beel zat met een prop in de hals, erfenis van de vorige politieke groei, zullen wij het maar noemen. De door de Kamer geeiste, door het kabinet aar zelend beschouwde zending van een Commissie Generaal, om zoals Ger- brandy het noemt (mem. pag. 166) "als beestentemmers op te treden, van de autoritaire Luit. G.G.", zou er dus wèl moeten komen, maar dan uitgerust met de attributen van een nieuwe coa litie. Dit nog brandend peukje in de as bak van het nieuwe kabinet zou juist de nieuwe minister van Overzeese Ge biedsdelen wel tot branden, - nu er geen relatie Logeman-van Mook meer was -, kunnen verder brengen, of doven, waarvoor hij zijn gezag over Van Mook zou behoeven. Dit laatste nu, was niet te verwachten. Het gaat in dit commentaar te ver, in de relatie Jonkman-van Mook terug te gaan naar de tijd, dat de eerste de voorzittershamer van de Volksraad hanteerde en de laatste aan het Molenvliet de oorlogs-economie, - dit alles vóór Pearl Harbour -, zocht te organiseren. Het zou verklaren, dat het peukje öf uitgebrand zou raken of fel zijn gaan branden, maar dan met andere figuren, die tenslotte naar Ba tavia zijn ge-skymasterd en met de Linggardjati-overeenkomst naar huis gekomen zijn. Het is dus, in dat voor jaar van 1946, wat slap gebleven in ons vermaard vermogen om wereld omvattende zaken te regelen. Wat Jonkman betreft zou hij dus nu eens gaan meespelen met een goede inzet. Misschien heeft hij niet genoeg beseft, dat hij bij dit meespelen geen voorzitter was en moest rekenen met de kwaliteit van zijn teamgenoten en de mogelijkheden, die een tegenstand binnenslands en buitenslands zou o- verlaten. Dat hij bij het afspelen fouten ge maakt heeft valt niet te verbazen. Zijn begaafdheid als voorzitter bracht mee, dat hij naar oplossingen zocht voor gegeven situaties. Met het bedrijven van actuele beleidsbeslissingen had hij in feite geen ervaring, in ieder ge val in het passen en meten van de zaken waarvoor hij geplaatst werd was hij in zijn eigen kwaliteit wèl ge schikt. Zo zou Jonkman, naar mijn mening, de geschiedenis moeten ingaan als op een bepaald tijdstip de misschien meest geschikte intermediair man. Maar dat hij zou hebben gefaald als bewindsman lijkt mij te vervangen door het mislukken van een kabinets beleid als totaal, waarbij zijn capaci teiten misschien niet tot waardering zijn gekomen. Mijns inziens heeft hij derhalve in directe zin persoonlijk niet als minister gefaald. Kr. KEN DE REGELS VAN HET SPEL! Van welingelichte zijde vernamen wij het volgende: Indonesiërs, die in Europa gedomici lieerd zijn en hier alleen komen voor een korte vacantie, zijn hier niet be lastingplichtig en hebben niets met de Indonesische Belastingdienst te ma ken. Toch komt het voor, dat zodra een Ind. bezoeker hier het land weer uit wil, hij door de belastingdienst wordt gepakt. Dit is ten onrechte. Het is wel noodzakelijk voor elke In donesiër, die uitstapt op Halim Airport om eerst een tjap te halen bij de Im migratiedienst op het vliegveld, voor dat hij het stationsgebouw verlaat. Is hij te laat dan kan hij de tjap laten verzorgen door het reisbureau dat oor spronkelijk voor zijn ticket gezorgd heeft. In een Indonesische krant stond on derstaand bericht waarin, door onbe kendheid met deze belastingregeling, iemand het slachtoffer werd. Een ge waarschuwd man telt voor twee! "Een in West-Duitsland wonende stu dent, die de Ind. Nat. bezit, kwam onlangs met vacantie enkele weken in Indonesië. Toen hij na afloop van zijn verlof aan een Immigratie-ambtenaar om een uitreisvisum vroeg, kreeg hij te horen, dat hij een "fiscale verkla ring" (van geen achterstallige belas ting) nodig had. Hij betoogde dat hij, hoewel de Ind. nat. bezittende, gedo micilieerd was in W.-Duitsland en slechts korte tijd als "toerist" in Ind. verbleef. Zijn betoog bleef vruchte loos. Hij ging naar het Belastingkan toor, waar hem bevestigd werd dat hij een fiscale verklaring moest aanvra gen en aan de Immigratiedienst tonen. Toen hij dit gedaan had (kosten Rp. 25.000,en op het Immigratiekantoor terugkeerde, vond hij daar een andere ambtenaar dan degene die hem oor spronkelijk had te woord gestaan. Deze tweede man verklaarde dat de fiscale verklaring onnodig was!" Het kan je dus Rp. 25.000,- schelen om eerst je tjap op het vliegveld te halen of te laten verzorgen door het reisbureau, dat je maar een "short visitor" bent. De verlenging van 2 maanden kost nog steeds Rp. 9000,voor de eerste maand en voor de tweede maand Rp. 2500,erbij. in zaal 5 van Station Den Haag Centraal (Centraal Station) In samenwerking met het reisbureau "Wisata Bali" te Den Haag, heeft Tong-Tong het genoegen haar lezers deze filmavond aan te bieden. Vertoond zullen worden een heel oude film over Soerabaja van de heer Offermans, die zelf voor de toelichting zal zorgen, en een nieuwe film over het huidige Indonesië, afgestaan door de Indonesische Am bassade. Dus Indië (en vooral dus Oost-Javanen) zoals wij het kenden en Indonesië zoals velen van ons het reeds terug zagen. "Wisata Bali" (de naam van dit reisbureau impliceert niet uitsluitend Bali-reizen) zal op deze avond alle inlichingen verstrekken over reizen naar Indonesië. Komt U alstublieft vroeg, opdat op tijd begonnen kan worden Dus: 8 september a.s., 8 uur 's avonds, zaal 5 van Den Haag Centraal. 5

Tong Tong | 1976 | | pagina 5