TOKO MAS INDONESIA de Adel, de Hereri van Zee- en Land macht, zo mede het Publiek in het al gemeen. Zij is onschadelijk en in elk klimaat bruikbaar." Dat ziet er nog al veelbelovend uit. Doch nu de prijzen. "De Macassar Oil wordt verkocht in kleine flacons voor 3 shilling 6 pence en voor 10 shilling 6 pence. Grote fles sen, die elk acht kleinere bevatten, kosten 1 pond 1 shilling ieder, dus zo veel als de ouderwetse, deftige gui nea. Men kan de olie kopen bij de eigenaren Rowland and Son, Kirby- street Hatton Garden te Londen en bij Mr. Smyth, en voorts bij alle verkopers van odeurs en medicijnen op elke marktplaats van het Verenigde Ko ninkrijk. Men hoede zich voor ordi naire imitaties, daar de echte Macas sar Oil de handtekeningen draagt der eigenaren "A. Rowlandson en Zoon". Terecht merkt de Oxford English Dic tionary op, dat de Macassar Oil eer tijds "grandiloquently was advertised" (met veel grootspraak werd geadver teerd), door deze Rowland Son. Dit werk beschouwt vader en zoon zelfs als de "Makers'" van dit wonder bare product, welke kwestie hierna aan de orde zal komen. In elk geval heeft deze grootscheepse reclame haar doel niet gemist. De Ma cassar Oil begon haar zegetocht door Europa. Wij mogen aannemen, dat ve le "gekroonde hoofden", wier portret ten nu nog de paleiswanden sieren, de weelde der Makassar-olie hebben ervaren. Zelfs in de litteratuur drong de olie door. In Samuel Lover's roman, Handy Andy wordt van de held ver haald "He ran his fingers through his Macassar-oiled ringlets" (Hij liet zijn vingers door zijn met Makassar-olie bevochtigde krullen glijden). Toch was daarnaast enige bescheiden critiek hoorbaar, b.v. bij de dichter, wiens faam die van de Makassar-olie eve naarde, Lord Byron, die in het slot van het 17e vers van het eerste boek van zijn Don Juan het heeft over de moe der van zijn held: "In virtues nothing could surpass her Save thine "incomparabla oil, Macas sar!" (In deugden vermocht niets haar te overtreffen, behalve Uw "onvergelijke lijke olie", o Makassar!). In deze sarcastische versregels schuilt ongetwijfeld een verwijzing naar de advertenties van A. Rowland Son. Ook in Frankrijk, waar de Makassar- olie eveneens opgang maakte, klonk critiek. De vruchtbare romanschrijver Honoré de Balzac kende de beroemde olie en schreef in zijn roman César Birotteau (Oeuvres V, 38, "Depuis quelque temps les coiffeurs me disent, qu'ils ne vendent pas seulement Ie Macassar, mais toutes les drogues teindre les cheveux, ou qui passent pour les faire pousser", dus: Sedert enige tijd zeggen mij de kappers, dat zij niet slechts Makassar -(olie) ver kopen, maar alle drogerijen geschikt voor haarverven, of die er voor door- Diamantair lid van Diamantenbeurs. Specialiteit Indonesische gouden sie raden 22, 23 en 24 krt. Juwelen 22 Kr. goud gezet met bril janten (origineel Indonesisch model) Markiesringen loup-zuiver briljanten en witte kleur: gezet met 13, 18, 20, 21, 23 briljanten. Rijringen, slagringen, dubbel entou rage ringen etc. MARKIES HANGERS: ati, wadjik, peer, druiven, etc. MARKIES OORKNOPPEN: ster mo del, entourage, eensteen, etc. ARMBANDEN: schakelarmbanden met veel briljanten. 2 en 3 rijen stijve armbanden met briljanten. Bij grote afname juwelen speciaal lage prijzen. Nieuw import: juwelen gezet met INTEN (diamant). Steroorknopjes, robijnmarkiesring ge zet met inten; verschillende hangers gezet met inten. We hebben het grootste assortiment inten juwelen. Ook verkrijgbaar sieraden met saf fier, robijn en smaragd. Honderden soorten ringen, halskettin gen, armbanden, hangers, tusuk kon- dé, kebajaspeiden in 22/24 Kr. goud. Albert Cuypstraat 142 - Amsterdam. Tel. 020 - 71 87 28 na 18.00 uur: 020 - 72 16 28. 's Maandags gesloten. gaan, dat ze het doen groeien. Dat klinkt nog al critisch. Het blijft ook een raadsel, dat een be perkt gebied als Makassar en omge ving in staat zou wezen geheel West- Europa van een haarolie te voorzien, waarvan productie langdurig en inge wikkeld was, gelijk wij zagen. Er moeten al vrij spoedig oliën in de handel zijn gebracht, die weliswaar de naam Makassar-olie droegen, doch van gans andere samenstelling waren. Wij zagen, dat reeds de Oxford Eng lish Dictionary bij de grote reclame maker A. Rowland vervalsing insinu eerde. Dit laatste wordt ook toegegeven door de Heer J. P. C. van Tricht in zijn Woordenboek der zuivere en toege paste Scheikunde, uit 1863, in welks 7e deel wij twee soorten "Makassar- olie" vermeld en beschreven vinden. De eerste heet naar het "koningrijk Macassarvan waar zij uitgevoerd wordt. Dit is dus de echte "Macassar oil". Doch "denzelfden naam draagt een Engelsch geheimmiddel, dat ter bevordering van den groei van het haar gebruikt wordt". Hierop volgen enige recepten, die met het verhaal van dr. Matthes weinig meer te maken hebben. Wij kunnen dus geredelijk aannemen, dat veel van hetgeen onder de naam van Makassar-olie op de markt kwam, met Celebes niets te maken had. Doch deze vervalsingen zullen de opgang der Makassar-olie slechts weinig ge schaad hebben. De afnemende op gang, die dit wondermiddel in de tweede helft der 19e eeuw maakte, moet m.i. vooral geweten worden aan het uitblijven der wonderdadige uit werking, die de reclamemakers er aan toeschreven. De geur was wellicht aangenaam, doch de haargroeibevor- dering bleef uit. Er bestaat zelfs nu nog geen afdoend haargroeimiddel. Tegen kaalheid is geen kruid gewas sen en men ziet zelfs niet onvermaar de staatslieden hun "hoog voorhoofd" of "maneschijntje" maskeren met een toupet, een pruikje, een haarstukje of iets dergelijks. Toch was de Makassar-olie een an derhalve eeuw geleden een ware rage, en riep zelfs een andere mode in het leven, die de populariteit der olie zou overleven, n.l. het gebruik van anti- Makassars. Men bedenke, dat het insmeren van het haar met de vermaarde olie de krullebollen der deftige dames en he ren flink vettig maakte, die dan hun sporen achterlieten op de met keurig pluche overtrokken leunstoelen en ca- napé's dier dagen. Dat gaf vetvlekken, moeilijk om weg te werken. Vandaar de opkomst der anti-Makassars in de tweede helft der vorige eeuw. Volgens de deftige Encyclopaedia Brit- tanica, die het niet beneden haar waardigheid acht om aan dit huishou delijk artikel een afzonderlijk stuk te wijden, zouden de eerste anti-Makas- sars van stijf, wit haakwerk gemaakt zijn. Ze worden in 1852 en 1859 ver meld. Zo zien wij dan de Victoriaanse dame "sit alone by the fireside and work anti macassars" (Miss Braddon, Vixen 1879, alleen zitten bij het haard vuur, werkend aan anti-Makassars). De eerste anti-Makassars zouden van stijf wit haakwerk vervaardigd zijn, de latere werden van zacht, gekleurd materiaal vervaardigd, geborduurd met wol en zijde. Maar nu doet zich het merkwaardige feit voor, dat terwijl de Makassar-olie bijkans uit het geheugen verdwenen is, de anti-Makassar de olie overleefd heeft, zodat men bij navraag nog zeer goed weet, wat het voor zaken zijn. De Makassar-olie heeft voor tal van andere haaroliën en haarwateren moe ten wijken. Is er te veel over opge sneden? In elk geval schijnt het Ma kassar zelf weinig profijt te hebben opgebracht, meer echter aan lieden als Rowland Son. Indisch Familie Archief geeft (en vraagt) informaties over Indische geslachten. Kosteloos. Vreelandstraat 14, Den Haag tel. 070-45 44 06. S.v.p. zelf geadresseerde, ge frankeerde enveloppe bijsluiten! 7

Tong Tong | 1976 | | pagina 7