Ha-Dee VAMU NEDERLAND •119.56 - NIEUW! INDO - STICKER (rood-wit-blauw) V.J INDO Het eerste echte geweer waarmee ik als knaap leerde schieten was een Reming- ton tjies; in mijn verdere leven heb ik een zwak gehad voor Remington geweren (ik heb er nu waarachtig nog een, een kaliber 12 repeater). Zo is het ook gegaan met motorfietsen, waarvan ik verschillende merken heb gereden. Een hiervan is en blijft mijn favoriet; dat is de Koning onder de moto ren, de Harley Davidson. Op een Harley heb ik leren rijden. Wij zeiden vroeger: Mijn kar is een H.D. voor alle eigenaren, eigena ressen, berijders en berijdsters van auto, bromfiets, autoped, stoomwals, locomotief, zeilboot, stoomboot of andere denkbare roerende goederen die INDO zijn, zich INDO voelen en daar blij om zijn Uitgegeven t.g.v. 20-jarig be staan van Tijdschrift Tong-Tong. Per stuk 1,porto 55 cent. Tot 4 stuks porto hetzelfde TOKO TONG-TONG er niet benauwd in dat vertrek. Eetge rei, wierook noch rozeblaadjes stond klaar, maar alles stond gereed in af wachting van iets bijzonders. Zo voel de ik het aan toen ik daar stond in die suizende stilte; de bekende leba- rangeuren om me heen als een lichte wolk en ik onderging de vredige rust in dat kamertje als een weldaad. Be wust bewonderde ik het glanzende koper, het reine bruidsbed, het koste lijke eten en kon er niet genoeg van krijgen. Het ongewone ervan had een diepe indruk op me gemaakt en ik dacht aan Kakkèh, Kamit en Bu die dit werk met toewijding hadden ge daan. Als bij ingeving begreep ik op eens de betekenis hiervanZoals wij thuis met Kerst naar een Gezegend Kerstfeest verlangen met kerstboom én toebehoren, zo hebben Bu en haar familie ditzelfde verlangen met hun Lebaran. ledereen op zijn wijze. Ik wist dat ik toen ontroerd was; mijn ogen stonden vochtig en een vroom gevoel bibberde vaagjes in me. Hoe lang ik voor dat bed had gestaan, zou ik niet kunnen zeggen. Met moeite namen mijn ogen afscheid van het serene tafereel en stil als een dief sloop ik weg. Iets in me zei het niet aan de anderen te vertellen. Zo'n droom, als het Le- baranbed van Bu, beleef je maar eens AMY FOLKERINGA Ik leerde het al vroeg, om precies te zijn op een leeftijd van 14 jaar. In de drukke stad was natuurlijk geen plaats om te oefenen, dus kozen we de eer tijds stille weg Soerabaja-Grisee. Nooit zal ik die dag vergeten. Mijn neef Willem (hij is in Kuji overleden en rust op het kerkhof van Kanchana- buri in Thailand) was de trotse eige naar van een enorme 1200cc Ha Dee en hij zou mij de kunst leren. Ergens bij een brug halverwege stopten we en hier zou het zijn. Ik verwisselde de "duo Seat" (de bagagedrager waarop een bantal was vastgebonden) voor het zadel en leerde hoe je moest de- brayeren, van versnelling veranderen, gas geven, remmen en andere nuttige zaken om de motor draaiende te hou den en niet al te grote brokken te maken. Heb je het gesnapt? Ja, ja, maar on dertussen popelde ik van ongeduld om het allemaal zelf te doen. En toen ging het. Mijn neef rende naast de rijden de motor, mij instructies toebrullend. Ik gaf een dotje gas en de H.D. rea geerde prompt door vooruit te spuiten. Ver achter me hoorde ik schreeuwen: "Niet te hard! Niet te hard! Kom te rug!" Maar ik dacht bij mezelf, je kunt me nog veel meer vertellen. Ik smeer 'm. Met debrayeren had ik niet de min ste moeite, het ging allemaal gesmeerd en op een gegeven moment begon de motor te ronken en te spinnen als een vergenoegde kater. Harder, harder! Open die gashandle. En het ging hoe langer hoe sneller. Blekoks en pe- tjoeks op de tambak galangans links en rechts van de weg zochten een goed heenkomen bij het zien en horen van die knaap op een razende motor. Wat was dat heerlijk, die snelheid. De wind suisde langs m'n oren, m'n ogen traanden en de binnenkant van m'n blote benen werd geschroeid door de hete motor, maar ik genoot. In de buurt van een kampong stak een troep geiten plotseling de weg over. Ik was te verbouwereerd om terug te scha kelen en te remmen, miste er een op een haar en maakte er dus geen saté kambing van. En toen was daar een lange brug met er even achter de helling van Segoro Madu. Hier heb ik kans gezien rechts omkeert te maken. Hoe dat weet ik niet meer, maar het lukte. Ik beukte de weg terug met dezelfde rotvaart als heengaande en zag al spoedig mijn neef Willem weer. Enfin, de ont vangst was nu niet zó hartelijk. Hij bekeek zijn motorfiets van alle kanten, vroeg of ik niet ergens tegenaan was getabrakt of iemand had doodgereden en meer van dat fraais. Ik zei neen er is niets gebeurd, maar ik heb nooit meer op zijn motorfiets mogen rijden Helaas. Waar zijn ze toch allemaal gebleven? De ACE's, Hendersons, Clevelands, Excelsiors en Indians uit mijn jeugd? Tot stof vergaan of ergens in een mu seum opgeborgen? Soms zie ik een Honda, Suzuki of Yamaha voorbijflit sen met knetterende motor. Bereden door een meneer helemaal in leer ver pakt, helm op en grote bril voor de ogen. En heel af en toe hoor ik het geronk van een motor, die ik onmid dellijk kan thuisbrengen als van een H.D. Je vergist je nooit in het geluid. En ik zie de "kar" voorbij schuiven, laag, robuust. Dan zie ik mezelf weer rijden, lang geleden op de stille weg Soerabaja-Grisee en de wind joeg suizend langs m'n oren, m'n ogen traanden en de binnenkant van m'n blote benen gloeiden van de hete mo tor. Hoe vaak heb ik later dezelfde weg niet gereden? Een ontelbaar aan tal keren. Het was nooit meer zo fijn als die eerste keer. Maar toen zat ik ook op de Rolls Royce onder de mo torrijwielen: een H.D. I G. H. BARTMAN Sambal Gewoon: Extra pedis Heet; kedelé; ebi; taotjo; roedjak petis; kemiri; djeroek. Zonder inmaak, chemicaliën dus koud bewaren Speciaal zout arme, natrium arme sambal. Kroepoek Oedang (lang en kort model) kedelé; tomaat; vis (kabel jauw); kip; curry. Speciaal kedelé zout (natrium) arm. Baby pangang saus Saté-gado gado saus super kwaliteit. (Grondstoffen van Calvé) Nassi goreng boemboe. Ketjap Zoet; Gewoon; Zout. Speciaal zout (natrium) arm. Nieuw Chilly saus. Wateringen Holland Telefoon 01742 - 32 80 13

Tong Tong | 1976 | | pagina 13