N POEKOEL TEROES POT (Vervolg: "Mijn Tjang") Het pad van Waginem en haar man is niet over rozen gegaan, ups en downs hebben elkaar opgevolgd. Daarover zou een heel boekdeel te vertellen zijn, doch voldoende is te zeggen, dat Waginem haar man al die jaren trouw terzijde heeft gestaan, zichzelf wegcijferende. Na hun Sawah-Loento-tijd hebben ze korte poos in Soerabaia en Mr. Cor- nelis vertoefd, om in de twintiger jaren zich blijvend te Semarang te vestigen. Daar is in 1929 na een kort ziekbed Waginem's man in haar armen ge storven, 80 jaar oud. Zijzelf is in Se marang blijven wonen tot haar klein zoon, de oudste, haar begin 1942 daar vandaan haalde. Vermeldenswaard is, hoe dat gebeurde. Evenals alle Nederlandse ambtenaren was ook deze kleinzoon van zijn stand plaats Poerworedjo (Zuid M. Java) door de Japanners in maart 1942 ge- interneerd te Djatingaleh bij Sema rang. De eerste nacht van de internering verscheen zijn Opa in de droom, die hem zei: "Je moet je grootmoeder op zoeken." Wakker geworden dacht hij daar aan en ook de volgende dagen en hoe uit de internering te kunnen komen. Daar was immers geen kijk op en ook niet op het uitkomen van de legende "Sa oemoer djagoeng". Maar de Voorzie nigheid greep in. Want nauwelijks een maand na die droom, konden wegens de verjaardag van de Tenno Heika, de Japanse keizer, degenen, die nog geen 500 gulden salaris per maand eertijds verdienden, weer naar huis. En tot die categorie behoorde toen nog Wagi nem's oudste kleinzoon, die zich niet DE NIEUWE STRAATNAMEN VAN DE STAD SOERABAJA (III) Destijds ontleend aan het Nieuw- Soerabaiasch Handelsblad. L Lorentzplein, Lapangan Galukan - Lo comotiefstraat, Dj. Gerbong - Linde- tevesweg, Dj. Sulung Utara - Lindo- straat, Dj. Tjandisari - Loudonstraat, Dj. Blambangan M Marinesportterreinstraat, Dj. Angkatan Laut - Merkusstraat, Dj. Bintoro - Mauritslaan Dj. Halimun - Maarschalk straat, Dj. Indrakila - Morensteeg, Kampung Baru Bahaswan - Maleische steeg Gg. I t/m V, Kampung Melaju Gg. I t/m V - Modderlustkade, Dj. Pan- tai Penghibur - Manserghplein, Dj. Ta- man Surija - Mulolaan, Dj. Teratai - Melchior Treubweg, Dj. Raden Saleh Nieuw Holland Straat, Dj. Blakang Pendjara - Nieuwe Kalimasweg, Dj. Kalimas Baru - Noorder Knippesteeg, Dj. Meritja - Noorderparkstraat, Dj. verder liet aansporen om het kamp te verlaten en zich gedachtig aan de droom, naar zijn grootmoeder haastte. Hij kwam precies op tijd, want het bleek al gauw, dat ze aan haar laatste bordje rijst toe was. Ze zag er deer niswekkend uit van al de ellende en nog kalang kiboet van alles wat ze tijdens de inval door de vijand had meegemaakt, ook o.a. van de huizen hoge vlammen van opgeblazen olie opslagplaatsen in haar buurt. Nadat ze uitgehuild was van alle emoties en van blijdschap, toen ze ineens haar kleinzoon voor zich zag, verliet ze met hem aan haar zijde en een bundeltje kleren en hem stevig vastpakkend, alsof ze bang was weer alleen te ko men te zitten, haar huisje en daarmee Semarang, op weg naar Poerworedjo, hetgeen geen sinecure was. Immers alle verkeer was ontwricht. Uiteinde lijk kwam het tweetal toch veilig thuis, waar beiden met vreugde werden ont vangen. Waginem heeft in Poerworedjo nog een gelukkige tijd gehad, temidden van kleinkinderen en vooral achter kleinkinderen, op wie ze idolaat was en waarvan de jongste vooral haar liefste was. Toen even later haar kleinzoon opnieuw werd geïnterneerd, verhuisde ze met de rest van de familie naar haar dochter in Djakarta. Hier in Djakarta is Waginem zacht en kalm in 1952 gestorven, 82 jaar oud. Haar klein- en achterkleinkinderen herdenken haar als hun lieve dappere groot- en overgrootmoeder. Moge zij nu herenigd zijn met haar man, de sergeant van het Knil, met de blauwe ogen. Haar kleinzoon, AREND Pantai Barat - Nassaulaan Noord, Dj. Penanggungan - N.I.S. Laan, Dj. Se marang - Nieuwe Diepweg, Dj. Treng- ganu - Nesstraat van, Dj. Guntur O Oosterboord, Dj. Bandar Timur - O.J.S. Laan, Dj. Djajabaja - Oude Kerkhof- weg, Dj. Krembangan Makam - On- daatjeweg, Dj. Ksatrijan - Oranjelaan, Dj. Papandajan - Onderzeedienstweg, Dj. Pemburu - Oosterkade Kalimas, Dj. Kalimas Timur P Plampitanstraat, Dj. Achmad Djais - Piet Heinstraat, Dj. Akoso - Patras straat, Dj. Amir Hamzah - Prinsstraat, Dj. Doho - Peterstraat, Dj. Gedong Nasional - Passersteeg Gg. I, Kam- -pung Baru Nurbek I - Passersteeg Gg. II, Kampung Baru Nurbek II - Pahudstraat, Dj. Mataram - Palmen- laan, Dj. Panglima Sudirman - P. C. Coopsweg, Dj. Pantai Dalam - Profe- tenstraat, Dj. Sanggar - Paradestraat, Dj. Sikatan - Paradedwarsstraat, Dj. Sriti - Polackstraat, Dj. Sulung Seko- lahan - Princesselaan, Dj. Tidar - Py- nacker Hordijkstraat, Dj. Dr. Tjipto - (Vervolg: "Jeugdjaren) meters bergopwaarts, was een ver moeiende, maar veel gekozen route. Je kon je daar heerlijk verpozen in een prachtige omgeving, op grote rotsblokken aan de voet van voort- daverende watervallen. Wanneer de vakantie voorbij was en de terugtocht naar Semarang weer moest aanvangen bekroop mij steeds weer een gevoel van innerlijke smart. Om het afscheid van dit lieflijke dorp, dat mij zo dierbaar geworden was. En als de auto langs de kronkelwegen naar het vlakke land terug daasde, keek ik vaak achterom om nog een laatste glimp op te vangen van alles, waarvan ik zo intens genoten had. Dag, Tawangmangoe, zie ik je ooit eens weer? EDWIN K. Ons reservefonds voor moeilijke da gen! Tong-Tong wil geen subsidie. Het wil voortbestaan alleen als U dat wilt. Met uw steun poekoelen wij teroes! giro 6685 t.n.v. Ind. Tijdschrift Tong Tong. Prins Hendrikkade, Dj. Wilis - Palmen- laan Zuid, Dj. Urip Sumohardjo R Ravensteeg, Dj. Adas - Regentslaan, Dj. Argopuro - Ringweg, Dj. Batang Hari - Radersma Plantsoen, Taman Boroboedoer - Reinierszboulevard, Dj. Diponegoro - Ringweg, Dj. Karangan - Regentstraat, Dj. Kebonradja - Ra- dersmastraat, Dj. Kidal - Rivierstraat, Dj. Kali - Ringweg, Dj. Padmosusastro - Renbaanweg, Dj. Patjuan Kuda - Ruysstraat, Dj. Panataran - Rustenbur gerpad, Dj. Pesapen Kali - Reestraat van, Dj. Dr. Ratulangi - Riebeecklaan van, Dj. W. R. Supratman - Rozen straat, Dj. Telasih - Roomse Kerk straat, Dj. Tjendarawasih - Reaalstraat,. Dj. Josodipuro - Regentessedwarslaan, Dj. Lawu - Rochussenstraat, Dj. Pe- djadjaran - Rozendoornlaan, Dj. Pesa pen Selatan. 18

Tong Tong | 1976 | | pagina 18