PASAR MAL AM Alkmaar 1976 Vrijwillige Medewerking Gevraagd OP VELER VERZOEK WEER IN VOORRAAD op 25 en 26 september in de Veilinghallen Bekend om haar exclusieve en exotische programma's In de loop der jaren die verstreken sedert het einde van de oorlog 1941- 1945 in de Pacific, hebben velen hun ervaringen uit die oorlogsjaren op schrift gesteld, of er uitvoeriger of niet zo uitvoerig anderen over inge licht. Zo kon bij voorbeeld Het pan netje van Oliemans, vijfhonderd krijgs gevangenen onder de Japanners door C. van Heekeren worden geschreven. Over het na-oorlogse lot en de levens loop van oud-krijgsgevangenen is niet veel gepubliceerd. Er is nu een Voor onderzoek naar het lot en de levens loop van Nederlands-Indische krijgs gevangenen in de Pacific Oorlog, van eind 1941 tot 1975, aan de gang. Om dit onderzoek te doen slagen moeten een aantal oud-krijgsgevangenen ge- interviewd worden. Ze worden per soonlijk in hun eigen huiselijke om geving bezocht door de onderzoek leider. Het is van groot belang om vertegenwoordigers te vinden uit alle leeftijdsgroepen: zij die in 1941 zeven tien waren en in dat jaar vijfenvijftig of daarboven of beneden. Ook willen we graag de verschillende krijgsmacht onderdelen vertegenwoordigd zien en ook de militaire organisaties zoals Stadswacht, Ondernemingswacht en zovoorts. Om de juiste mensen te kunnen vin den die een hele groep vertegenwoor digen - bij voorbeeld de groep van hen die 25 tot 30 jaar waren in 1941 - moeten we uit een groter aantal 25- 30 jarigen (in 1941) kunnen kiezen. Maar de stemmen van de anderen, van diegenen die niet persoonlijk wor den bezocht, moeten niet verloren gaan. Daarom hebben we de volgende gang van zaken bedacht: We vragen U of U bereid bent om ons gegevens over Uw levensloop tijdens krijgsgevangenschap en daarna toe te zenden. U kunt U daartoe bereid verklaren door een briefkaart te stu ren naar dr. N. Beets, Julianalaan 9 te Utrecht. Daarop natuurlijk Uw naam en vervolgens geboortejaar en onder deel van de krijgsmacht in het voor malige NOI, waartoe U indertijd be hoorde, hetzij als beroepsmilitair, het zij als reservist. Stopt U die gegevens liever in een enveloppe, dan is dat natuurlijk ook goed. U ontvangt vervolgens een Vragen formulier van de onderzoekleider. Daar staan vragen op die betrekking hebben op Uw oorlogs- en krijgsge- vangenschapservaringen èn Uw le vensloop na 1945. Het beantwoorden van die vragen zult U grotendeels wel zelf kunnen, maar er is geen bezwaar tegen om Uw geheugen op te frissen door met mensen uit Uw naaste om geving te spreken. Zodoende ontvangen wij een aantal min of meer persoonlijke brieven. Die zijn op zichzelf al van grote betekenis, omdat iedereen nu eenmaal persoon lijke eigen ervaringen heeft gehad, in en na de oorlog. De "brieven" die U inzendt worden dus in ieder geval voor een algemeen doel benut, ook al wordt U niet persoonlijk bezocht. Uit de brieven en de persoonlijke in terviews kunnen we komen tot een overzicht van de persoonlijke onder vindingen en moeilijkheden die oud krijgsgevangenen ondervonden, na terugkeer in Nederland of eventueel na emigratie naar een ander land. Over onze bevindingen brengen we verslag uit. Daarmee hopen we meer officiële belangstelling te wekken voor de aanpassing en inbreng in de na- De elegante, exclusieve Tong- Tong lepeltjes, zwaar verzilverd in doosje 4,75 incl. porto ƒ6, per half dozijn incl. porto 28,50 oorlogse samenleving van oud-krijgs gevangenen, wier lot niet altijd even gemakkelijk is geweest en soms erg moeilijk. De leider van het onderzoek, dr. N. Beets is oud-hoogleraar te Leiden. Hij werd eind 1941 gemobiliseerd en als Reserve-Officier van Gezondheid in gedeeld bij de lie Afdeling Veldartille rie in Tjimahi. Met dit onderdeel maak te hij de slag bij Kalidjati mee. Hij was krijgsgevangen in Tjimahi, Tan djong Priok, Soerabaya, Southern A- rea Singapore en in Siam: Ban Pong, Tonchin River Camp (Springcamp) en Konkoita. Later terug naar Sime Road en Changi Jail in Singapore. Aldaar na de bevrijding mede-kamparts in het Wilhelminakamp en vervolgens offici eel scheepsarts a.b. Johan de Witt, met een transport vrouwen en kinde ren van Batavia naar Amsterdam in februari 1946. We hopen U o.a. in dit blad op de hoogte te houden van de stand van zaken met betrekking tot het onder zoek. Uw informatie over Uw levens loop en ervaringen van 1941 tot he den zijn erg welkom. Schrijft U een briefkaart? Het adres is: Dr. N. Beets, Julianalaan 9, Utrecht. N. BEETS Zaterdag van 12-24 uur Krontjongorkest Samudera Retnawati met Indonesische dansen Rudy Wairata his Suara Nusantara Karaté-demonstraties Lee Jackson Soul Dancers Oscar Harris The Twinkle Stars Zondag van 12-24 uur Modeshows Rob de Nijs in 't middagprogramma Country-group The Tumble Weeds Pop-group Lucifer met Margriet Trio Los Alegres Rudy Wairata his Suara Nusantara ENTREE: volwassenen 5,p.p. Kind. tot 12 jr. en 65 ers 2, INLICHTINGEN: Stichting Tropencentrum Alkmaar -Telefoon 023-24 52 70. 3

Tong Tong | 1976 | | pagina 3