vvywwv Indonesisch nieuws De aardbeving De berichtgeving over Indonesië in de Nederlandse pers is maar matig. Wan neer er al iets over Indonesië in de kranten verschijnt heeft dat meestal betrekking op allerlei politieke vraag stukken of economische gegevens, maar wat er zoal gebeurt buiten dit (ongetwijfeld belangrijke) terrein blijft voor de in Indonesië geïnteresseerde Nederlander verborgen. Zelfs de aard beving op Irian, de derde in een trits van calamiteiten die achtereenvolgens China, de Philippijnen en Indonesië trof, vindt maar nauwelijks aandacht. Dank zij onze medewerker P. Pande Iruat intussen weten wij nu, dat het aantal slachtoffers van de beving (ter sterkte van 7.7 op de schaal van Richter) naar ruwe schatting tenmin ste tienduizend bedraagt in de om geving van de dorpen Nalka, Eipoted en Bimei alle gelegen in de kabupaten Jaya Wijaya. Het aantal doden is moeilijk te bepalen; het aantal stoffe lijke overschotten wordt namelijk zeer ver overtroffen door dat van de ver misten, waarvan men niet weet of zij gedood dan wel gevlucht zijn. Overi gens was het plan ongeveer 15.000 mensen uit het bedreigde gebied te evacueren en dat dat persé geen pret je is mag blijken uit het feit, dat dit voor de evacuee's en hun begeleiders een 10-daagse wandeling door het oerwoud betekent. Het getroffen ge bied is nl. alleen bereikbaar per heli copter. Communicatie-satelliet in bedrijf Aangenamer nieuws is, dat de lance ring (van de Amerikaanse basis Cape Canaveral) van de Indonesische Pala- pa-sateliet geslaagd en het inwerking stellen van de communicatie-satelliet op 16 juli een feit geworden is. Hij bevindt zich in de ruimte op 36.000 km boven Indonesië. Hij maakt na melijk in dezelfde tijd als de aswen teling van de aarde plaats heeft een baan rond de aarde en is dus voor het aardse oog stationair in de ruimte. Er zullen in Indonesië 26 stations wor den gebouwd die de verbinding met de Palapa zullen onderhouden; de satelliet kan gelijktijdig 5.000 telefoon gesprekken verwerken plus 12 tele visiekanalen. De naam Palapa is ontleend aan de geschiedenis. Onder die naam staat bekend de eed die Gadjah Mada enige eeuwen geleden aflegde, dat hij alle gebieden van Indonesië onder één gezag zou verenigen. Een welgekozen naam voor de satelliet want ieder zal begrijpen, dat door deze verbinding de band tussen ver uit elkander lig gende delen van Indonesië aanzienlijk zal worden versterkt. Bovendien is de Midden april schreef ik een heel verhaal over de bandjirs en een paar oorzaken ervan. En nu, nog geen half jaar later, rij ik toevallig weer eens over de Matra- man-brug en sta gelijk op mijn rem. Want ik kan mijn ogen haast niet geloven. Vroeger stonden langs de kali weelderige pisang-plantagesen plots alle maal weg I Men is zelfs bezig om al die uiterwaarden weg te patjollen en de rivier te baggerenNou ja, prima zo natuurlijk Want het is nu warme tijd. En wanneer men zo hard blijft doorwerken kunnen we over een maand of twee prachtig de regentijd afwachten met dwars door Jakarta weer een gewoon ouderwets brede KALI Tjiliwoeng en niet die Slokan Tjiliwoeng die ik al zo'n drie jaar ken Het voriqe reqenseizoen heeft ons wel een lesje geleerd. ROGIER educatieve betekenis ervan voor uit eenlopende bevolkingsgroepen haast niet te schatten. Aldus wordt "Eenheid in Verscheidenheid" niet alleen een leuze, maar op de duur ook een feit. Jakarta zoals het reilt en zeilt. Tot slot nog wat gemengd nieuws uit de hoofdstad. De Tjiliwoeng (thans officieel: Ciliwung) zal tussen de sluis in Manggarai en die bij het Capitol (de oude welbekende eetgelegenheid is overigens ook al onder de slopers hamer gevallen) zal worden genorma liseerd met het oog op het overstro mingsgevaar. Dat is de laatste jaren in hoge mate toegenomen door aller lei bouwsels aan de oevers en zelfs midden in de rivier. In de uitpuilende stad van nu al meer dan vijf millioen inwoners "bebouwen" immigranten elk stuk grond - en zoals men ziet zelfs water - dat zij vinden kunnen. Deze squatters moeten nu hun meest al zeer primitieve optrekjes verlaten. Het betreft ongeveer 2.300 gezinnen, die voor hun gedwongen verhuizing Rp. 37.500 per gezin ontvangen. Op geruimd moeten worden rond 1.750 optrekjes of hoe men de bouwsels noemen wilWaar de stakkers heen moeten is vooralsnog een open vraag, maar hun meestijds zonder of ficiële toestemming gebouwde verblij ven belemmeren de vrije doorstroming van de rivier zodanig dat de toestand onhoudbaar is geworden. De "vooruitgang" tekent zich in Jakar ta af in het optreden van groepen jeugdige motorrijders die zo'n beetje Hells Angels spelen en vooral op weekends een bijzonder onplezierige sfeer weten te scheppen. Onlangs is het zelfs tot een vuurgevecht tussen wilde motorrijders en de politie geko men. Aan de zijde van de ordebewaar ders vielen twee gewonden. Een aan tal van de motorduivels werd gearres teerd; onder hen was een student en dit gaf de rector van de universiteit aanleiding om te waarschuwen dat hij zeer strenge maatregelen zal nemen tegen iedere student, die betrapt wordt op te snel of roekeloos rijden. Tenslotte nog dit. Een blik in de ad vertentiekolommen in het bijzonder van de beide Engelstalige ochtendbladen (de Times en de Observer) kan de lezer overtuigen, dat men ook nu nog flink in de buidel moet tasten wanneer men in een van de betere wijken een woning zoekt. Wie beneden de 1.000 huur per maand een behoorlijk onder dak weet te vinden is een boffer. Bo vendien geldt nog vrij algemeen de regel, dat men tevens drie jaar huur vooruit moet betalen. Met het aldus vergaarde kapitaaltje zet de huiseige naar dan meteen weer een nieuw op trekje op, dat hij voor idem zoveel verhuurt - 36 maanden vooruit te betalen. Enz. enz.

Tong Tong | 1976 | | pagina 5