REISBRIEVEN VAN BARTMAN (I) Wie niet sterk is.... S Impressies uit Soerabaya De geweldige, rood-witte DC 10, "Iri an Jaya" van de Garuda Indonesian Airways had iets aan de stuurboord motor, maar na 7 uur onafgebroken sleutelen door 6 mecano's vertrokken we om 5 uur 's middags uit Schiphol naar Jakarta. Verder ging alles nor maal met stops in Rome, Bombay, Bangkok en Singapore. Halim airport. Van doorvliegen naar Soerabaya was na 7 uur vertraging natuurlijk geen sprake, zodat we een nacht moesten overblijven in het airport hotel. De eerste twee kakkerlakken na een wilde jacht met m'n slof doodgeslagen, ver volgens een hatelijke njamoek en toen opgewekt met een gajoeng een bad genomen. Slapen zonder klamboe en/ of goeling. Er lag zowaar een deken op m'n bed. De volgende morgen om 9 uur per DC9 naar Soerabaya vertrokken en om 10 uur geland op het vliegveld Juanda bij Waru. Per taxi naar de stad (de vastgestelde prijs is 2500 Rp) en om 11 uur dronk ik mijn eerste glas es-seteroop! Soerabaya! Warm, stof fig met een krankzinnig druk verkeer. De bougainville bloeit in opperste uit bundigheid en pracht. Alle kleuren. Echt tropical splendour. Gisteren naar de dierentuin wat altijd de moeite waard is. Ze hebben een kersvers tijgerpaar uit Sumatra ont vangen. Zo kersvers dat het mannetje zijn woede moet uiten door af en toe met een snauw tegen de tralies op te springen, tot ontsteltenis van de toe schouwers, die zich ondanks de dikke tralies angstig terugtrekken onder het mompelen van "matjané ngamoek". Kort voor de capitulatie van Japan mochten wij vrouwen, zelf met onze kinderen achter prikkeldraad in z.g. "beschermings"-kampen, aan onze mannen in krijgsgevangenschap schrij ven. De brieven moesten wel kort en bon dig zijn en uitsluitend in 't Maleis ge schreven. Was 't Maleis verstaan of spreken voor de Indische dames he lemaal geen probleem, 't schrijven in die taal bleek toch veel moeilijker te zijn dan we dachten; vooral omdat we bang waren, dat iets verkeerd opge vat zou kunnen worden. De totoks onder ons wisten zich helemaal geen raad. Enfin, er werd afgesproken, dat we onze brieven, voordat ze op de post gingen aan elkaar zouden voor lezen en zonodig verbeteren. Wat er toen allemaal uit de bus kwam! De een schreef: "Saja naèk atas kö- dok" (opkikkeren); de ander: "Saja Soerabaya, 8 september 1976 De dawet, loempia en lemper bij "Hoenkwé" is van uitmuntende kwali teit, terwijl Madoerezen nog steeds een kris aan argeloze toeristen trach ten te slijten. Alle kleermakers (vroeger klermakker) heten nu "tailor". Soms wonen er 6 of 7 op een rijtje, maar op alle ramen prijkt het trotse "tailor". En wat denkt u hiervan; "Disini jual kulkas dan handuk. Ada stroom accu en ganti oil." Een goede raad. Verleng je verblijfs vergunning tijdig. Dat doe je zo: Het immigratiekantoor is gevestigd op Ka- joon (dat is de straat tussen de Goe- bengbrug en Jln Sonokembang). Bij een der loketten koop je voor 100 Rp. een formulier in duplo. Dit' vul je in en dan ga je naar tafel B, waar je moet overleggen: 1. Het ingevulde en ondertekende for mulier 2. Paspoort 3. 2 pasfoto's 4. retourbiljet Djakarta-Europa 5. 2 zegels a 500 Rp. (alleen te ver krijgen aan het hoofdpostkantoor - onze oude HBS. 6. 10.500 Rp. zodat het hele grapje van verlenging je kost Rp 100 plus 1000 plus 10.500 Rp. 11.600 per persoon of ongeveer Ned. Gld. 69,60. Daarmee ben je echter klaar en kun je met een gerust hart op avontuur gaan. De semangka, blewah en mang- ga is rijp. Ik zou zeggen: smakelijk eten en tot een volgende keer. G. H. BARTMAN doedoek di dalam soemoer (in de put zitten); weer een ander: "Toesoek hati di bawah saboek" (een hart onder de riem steken), enz. Als men dit alles letterlijk vertaalt en 't zich idem dito voorstelt, begrijpt men wel wat voor dolkomische situa ties hieruit ontstaan. De lachsalvo's waren dan ook niet van de lucht. Of onze echtgenoten in de krijgsge vangenkampen dit begrepen en on danks alle ellende wat afgelachen hadden? I Th. M. Pohontinggi-Myra OVERWINTEREN IN INDONESIË Goedkoper dan in Spanje In de koele bergen bij Solo (Tawang- mangu) 6-pers. compl. inger. bunga lows, per MAAND, incl. hulp baboe f 600,extra bed 75, C.V. LIBRA - SOLO HORIZONS Jl. SI. Riyadi 164, tel. 3834 Karesidenan Jl. SI. Riyadi 1, tel. 2005 DE NIEUWE STRAATNAMEN VAN DE STAD SOERABAIA (slot) Destijds ontleend aan het Nieuw- Soerabaiasch Handelsblad. Op deze lijst staan eerst de oude-, daarnaast de nieuwe straatnamen. Signaalstraat - Jl. Anggrek; Sombo- dwarsstraat - Jl. Aswotomo; Schaaf- smastraat - Jl. Belahan; Schutstal van Woudenbergweg - Jl. Browidjojo; Scheepmakerspark - Taman Embong Matjam; Swietenstraat van - Jl. Gadjamodo; Schoolstraat - Jl. Garu da; Stadhuissteeg - Jl. Gelatik; Stad houderslaan - Jl. Kelut; Sibergstraat van - Jl. Monginsidi; Smallesteeg - Gang Mualim; Stolbergstraat van - Jl. Muria; Staalstraat - Jl. Mustika; Schrijnwerkersstraat - Jl. Nelajan; So- cieteitstraat - Jl. Niaga; Simpang - Jl. Pahlawan; Sluisweg - Jl. Pintu Air; Swolstraat van - Jl. Prapantja; Schut- terijweg - Jl. Samping Ksjatrian; Sui kerstraat - Jl. Sarkara; Simpangpark - Taman Simpang; Schouwburgdwars straat - Jl. Simpang Dalam; Simpang dwarsstraat - Jl. Simpang Podjok; Sandickstraat van - Jl. Sudirman; Speelmanstraat - Jl. M. H. Thamrin; Signaalstraat - Jl. Anggrek; Stieltjes straat - Jl. Mendut; Stipriaan Luiscius- straat van - Jl. Klasan T Tinplein - Jl. Kalimati Tengah; Ten Boschweg - Jl. Kampung Seratus; Tem pelstraat - Jl. Kepandjen; Thesing- straat - JI.Ketjilung; Theestraat - Jl. Leong; Tinstraat - Jl. Pabean; Tama rindelaan - Jl. Pandegiling; Trompstraat - Embong Purnomo; Thedensstraat - Jl. Ronggowarsito V Viaductstraat - Jl. Darmo Husada; Var- donstraat - Jl. Kalisari Gg. Ill; Vander- lijnstraat - Jl. Mangkunegoro IV; Val- ckenierstraat - Jl. Sawunggaling; Vet- terstraat - Jl. Tamtama W Wonokitri Boulevard - Jl. Aditijawar- man; Willemsplein - Taman Djajengro- no; Willemskade - Jl. Djembatan Me- rah; Westerbuitenweg - Jl. Indrapura; Westerkade Kalimas - Jl. Kalimas Ba- rat; Wiesestraat - Jl. Kanwa; Water- staatsteeg - Jl. Kemudi; Wethouder van Gennepweg - Jl. Ondomohen; Werfstraat - Jl. Pendjara: Witte de Withstraat - Jl. Pertiwi; Wenckebach- straat - Jl. Sawentar; Willemsoordweg - Jl. Selangor; Weyermanstraat - Jl. Tapaksiring; Wilhelminalaan - Jl. Wido- daren IJ IJzerstraat - Jl. Kentjana Z Zoetesteeg - Jl. Djalak; Zeemanstraat - Jl. Kelasi; Zuider Knippesteeg - Jl. Ketumbar; Zuresteeg - Jl. Merpati 10

Tong Tong | 1976 | | pagina 10