&oótl\oek (VII) Malang en Batoe De vacantie-perioden en week-ends, welke wij te Malang en Batoe doorbrach ten, worden in het arsenaal van mijn jeugdherinneringen aan ons aller geliefd Indonesië opgetekend onder het hoofdje "Golden era." Bij voornoemde gelegenheden logeerden wij te Malang vaak in Hotel Riche, welke toen beheerd werd door mijnheer van der Zee. Hotel Riche lag aan Malang's drukste hoofdstraat, t.w. Kajoetangan, tegenover de sociëteit Con cordia, vlakbij de aloon-aloon. De sociëteit Concordia werd wekelijks op vaste dagen opengesteld voor de Malangse jeugd, opdat deze jongens en meisjes er hun rolschaatsdriften konden botvieren. Ook was er eens in de maand kinder-bios. Als ik aan Hotel Riche terugdenk, zijn er heel wat personen en dingen die bij mij de revue passeren. Zo was daar het jonge (en knappe) hoofd van de keuken, die ik alleen ken onder de naam Netty en de dame van de huis houding Juffrouw Leen. Niet in de laatste plaats waren er de heer en mevrouw van der Zee met hun zoon en dochter Frans en Ketty en dan de vaste bezoekers van de hotel-lobby, zoals de heer Melchior (plaatselijke Ford-vertegenwoordiger), de zaken man mijnheer Polak,etc. Een van de zakenmensen, die geregeld in Hotel Riche een borrel kwamen drinken (zijn naam ken ik niet), bezat een donker groene Chevrolet 1935 two-seater. Naast een toegewijd luchtvaart-lief hebber, was ik toen ook al idolaat van auto's, vooral van Amerikaanse auto's. Bovengenoemde Chevrolet two-seater was voor mij je van het! Een gaaf product van wat de Amerikanen op het gebied van de automobielbouw presteerden en nog immer presteren! Maar op een kwade avond zag ik de eigenaar van deze slee achter het stuur schuiven. Zelfs voor mijn, als jongetje van zeven jaar beperkt waar nemingsvermogen, was het al duide lijk dat deze man een stuk of wat borrels teveel op had. Dat bleek dan ook al heel vlot. Motor starten en in de versnelling zetten ging nog zoals een geroutineerd automobilist dat be hoort te doen. Toen liet hij de wagen fel optrekken, maar de drank had blijkbaar zijn waarnemingsvermogen dusdanig beneveld, dat hij de boom niet zag die op zijn pad stond. Tot mijn ontzetting klapte hij met een on heilspellend gedreun en gekraak tegen deze boom op, waarna de auto dei nend op zijn veren en fors beschadigd bleef staan. De bestuurder kwam er groggy en voorzien van een fikse buil op zijn voorhoofd weer uit. De Che vrolet was, zoals ik al zei door de klap van de botsing aan de neus nog al erg beschadigd, een toonbeeld van de ellende die een wagen kan onder gaan, als gevolg van mishandeling door en onverantwoordelijkheid van zijn eigenaar. Thans richt ik mijn blikken op de stad Malang, met zijn demmo's, welke zo onverbrekelijk met het stadsbeeld wa ren verbonden. Deze demmo's waren voorzien van allerlei namen, zoals Avra, Major, Ariel, enz. Soerabaja, waar ik in een andere aflevering nog over zal vertellen, had ook zulke mini-taxi's, welke Amco's werden genoemd. Hoe dikwijls hebben we niet gewandeld op Kajoetangan en stilgestaan voor de etalages van warenhuis Weisberg, het Indisch Verzendhuis, boekhandel Kolff en een speelgoedzaak waarvan me de naam is ontschoten. Dan waren er de zaken Toko Mim (drogiserij), gezien, welke toen als super-productie gold, n.l. "Dodge City," met Errol Flynn en Olivia de Havilland. Dat soort producties valt nu in het niet, verge leken bij de films die er tegenwoordig vertoond worden, zoals Poseidon ad- venture, The Battle of Britain, Earth quake, Towering Inferno, enz. Mijn Vader's verlof viel altijd vlak na St. Nicolaas, dus maakten we Malang dikwijls mee in de perioden vóór, tij dens en na Kerstmis, alsmede oud en nieuw. Feëeriek waren dan de etala ges aan de Kajoetangan versierd met electrische kaarsjes, kerstbomen (al dan niet artificieel) bedekt met kunst sneeuw, Santa Claus-figuren met slee ën, welke waren bespannen met ren dieren, etc. In later jaren kregen we tijdens mijn Vader's verloven de beschikking over de bungalow te Batoe van de heer Stinis, employé van de A.N.I.E.M. te Soerabaja. Het stadje Batoe lag aan de weg Malang-Kediri. Op weg naar Batoe vanuit Malang passeerde men o.m. de dessa Karoeman en het zwem bad Sengkaleng. Even voor Batoe zag men aan de linkerkant een Chinese De aloon aloon van Malang. Toko Piet (langganan), Oey Brothers (Auto-onderdelen en accessoires), Tik Ho Siang (kleermaker), Tan (juwelier), het Chinese restaurant Hankou, de fotograaf Lemmen, de wapenhandel Terlinde, Hotel annex bakkerij Mabes, de dameskapper Marlea enz. enz. Reed men vanuit Hotel Riche langs de aloon-aloon rechtdoor en sloeg men dan voor het Palace-Hotel linksaf, dan zag men aan het kruispunt aan de andere kant van de aloon-aloon de zaak van de langganan Piet Foo, met zijn aan en uit springende lichtrecla me. Rechtdoor rijdende kon men aan de rechterkant drie bioscopen zien, waarvan ik me twee namen kan herinneren, n.l. Globe en Atrium. Sloeg men voor Piet Foo rechtsaf, dan be reikte men o.a. de Flora-bioscoop. In deze bioscoop heb ik in 1939 een film begraafplaats, met haar typisch ge vormde grafheuvels, het Batoese Kin dersanatorium, een kleine villa met de naam "Klein aber mein" en aan de rechterzijde zag men tenslotte in de verte de grote villa van Dr. Bar. In het centrum van Batoe draaide men vervolgens linksaf in de richting Kedi- ri, langs de bakkerij Ender en Haug, het huis van Dr. Trisoeloe, het huis van de kleermaker Roes, de Mimosa bioscoop (waar we eens de film "Flash Gordon's trip to Mars" gingen zien) en de langganan Toko King. E- ven buiten het centrum kon men aan de rechterkant de villa van de heer Bouwman zien (eigenaar van autohan del P. Bouwman te Soerabaja, plaat selijke dealer van Studebaker, Morris en Auto Union D.K.W.) Tegenover de villa van de heer Bouwman lag de 16

Tong Tong | 1976 | | pagina 16