De driesprong Oro-Oro Dowo (Tjelaket-Kajoetangan) in Malang. Sophialaan en daar stond de bunga low van de familie Stinis. Deze afleve ring zou niet compleet zijn, als ik niet de Batoese Jamfabriek noemde, U weet wel, die jampotjes met hun kleu rige etiketten, welke een Indonesische fruitplukker voorstelden, met op de achtergrond blauwe bergen. Als we in de bungalow arriveerden, had de vrouwelijke major-domus van de familie Stinis, die naar de naam Rih luisterde, altijd wat te eten klaar, zoals een pan soep, nasi goreng, nasi goe- rih, noem maar op. Dit Indonesische vrouwtje was wel heel goed voor haar taak berekend! De oorlogsellende heeft ze gelukkig niet meer beleefd, daar ze midden 1941 vrij plotseling kwam te overlijden. Na de Sophialaan kwam er een heu velachtig gebied, bezaaid met bunga lows, landhuizen en villa's. Dit gebied heette "Klein Zwitserland." Hier lag ook het kleine, maar ozo genoeglijke Hotel "De goeie plek," waarvan de bekende toneelspeler Co Balfoort ei genaar was. Menigeen zal zich het bord herinneren, aan de inrit van het hotel, met de tekst "Even een koele dronk bij Co Balfoort." Buiten de gebruikelijke verloven heb ben we ook hier we! week-enden doorgebracht, om een koude neus te halen, zoals dat toen heette. Vanuit Hotel "De goeie plek" had men een fenomenaal uitzicht over heel Batoe en als het weer 's avonds helder was, kon men zelfs de lichten van Djoeng- go zien. Voorbij Batoe, richting Kediri lag, verscholen in een dal het TBC- sanatorium Songgoriti. Als men, komende van Malang midden in het Batoese centrum rechtsaf sloeg, dan bereikte men het zwembad Selec ta, langs een weg met prachtige ver gezichten, via Poenten. Ook Selecta was weer een oord, waar in de vroege ochtenduren een voor de tropen haast Europese kilte heerste. Zwemmen deed men, op enkele stoerlingen na, dan ook pas in de late ochtenduren, als de zon weer wat meer aan kracht gewonnen had. Tot slot van deze afleveringen wil ik het ook nog eens hebben over Poe- djon, welke 9 km van Batoe richting Kediri ligt. Bekend was hier het hotel pension Justina (als ik goed ben inge licht in de bersiap-tijd platgebrand). Nóg drie kilometer verder was er het zwembad Lebaksari, maar hier was de ligging van het zwembad, tenminste naar mijn smaak, niet al te riant. Het ligt onder overhangende rotsen en om dat de zon er practisch niet kan ko men, is het water er onaangenaam koud. In vorige afleveringen trok ik enkele malen een parallel tussen oorden in Indonesië en Californië, waar ik een poos heb gewoond. Welnu, dat deed ik expres, omdat velen van ons, In dische mensen zich in Californië heb ben gevestigd en mijn bedoeling was om de aandacht van deze mensen te vestigen op plaatsen welke m.i. veel overeenkomst vertonen met oorden in Indonesië. Wederom trek ik hier zo'n parallel: Het traject Batoe-Poedjon lijkt volgens mij erg veel op de San Gabriel Road, welke zich vanaf Azusa (Southern Ca lifornia) door de San Gabriel Moun tains voortslingert naar Chrystal Lake Recreation Area, langs het immense Morris Reservoir. Ik zou de mensen die in de buurt wonen van Azusa, Covina, Glendora en Duarte willen ad viseren om op voornoemd traject eens een kijkje te gaan nemen. Ik kan het U aanbevelen! A. POUTSMA PADJARAKAN Tante van Krieken De naam van de suikerfabriek Pa- djarakan, door de heer A. Poutsma genoemd in zijn artikel De Oost hoek VI in Tong Tong no 1 van 15 juli 1976 is voor ons altijd ver bonden geweest aan die van Oom en Tante van Krieken. Zij waren de Oom en Tante van onze Grootmoeder. Wat zij waren op de suikerfabriek, weet ik niet. Kinderen vroegen in onze tijd niet zoveel. Zij vertrokken naar Europa, waren een poos in Den Haag en vestig den zich later in Nieder Ingelheim bij Wiesbaden. Hun villa noemden zij "Padjarakan". Tot de dag van haar heengaan in 1936 had onze Grootmoeder con tact, eerst met Tante van Krieken zelf en toen deze lieve vrouw in 1903 gestorven was, met de "Erven van Krieken". Nieder Ingelheim! In onze kinder oren klonk het als "Engelheim" en een Engel was zij, Tante van Krie ken. Voor onze Grootmoeder en indirect ook voor ons. In Nieder Ingelheim sleet ook Edu- ard Douwes Dekker zijn laatste levensjaren. Tante van Krieken en hij waren in hetzelfde jaar geboren, in 1820. Zij in Soerabaia, hij in Amsterdam. Ik weet niet, of zij elkaar gekend heb ben. Hij stierf in 1887, zij in 1903. Beiden in Nieder Ingelheim. ROSALIE GROOSS En wat is een onkruid? Een plant waar van de deugden nog niet ontdekt zijn Ralph Waldo Emerson Wat een man nodig heeft om te tuinie ren is een gietijzeren rug met een scharnier erin Charles Dudley Warner Er zijn niet veel geluiden in het leven belangwekkender dan een klop op de c'eur Charles Lamb 17

Tong Tong | 1976 | | pagina 17