cJ-loorn deó &vervloedó 18 KIMM Indische spekkoek iTONGf NIEUW! INDO - STICKER (rood-wit-blauw) 1956 De zomer is zo goed als voorbij, de herfst heeft zich aangekondigd. Gepaard met regen en stormen. Maar: - Herfstgetij, gij maakt ons blij - zong ik vroeger al, toen ik nog nooit een herfst had meegemaakt. Nu weet ik dat ik houd van 't wisselen van de jaargetijden. Van de vier-, 't meest van de herfst met zijn nevelige ochtenden en de tintelende kou die me terug brengt naar onze bergen. Nu ruist de wind alleen nog maar door de kruinen van de bomen in ons bosje. In de tuin ruikt 't lekker naar vochtige aarde, naar munt en salie, naar tijm en basilicum en de groene lomboks die ik nog plukken moet voor in de diepvries. Ik voel me weer geborgen; vóór de komende winter liggen er breek- en snijbonen in de diepvries, andijvie, snijbiet, spinazie en ettelijke kilo's to- mate-pulp. Van de "Reus van Ibiza" tot de kleine kraaltjes uit de rimboe van Indonesië, 't zaad door een aar dige meneer voor me meegebracht. Ik heb ze dit jaar zo een beetje uit alle delen van Europa gehad en alle soorten deden 't uitstekend. Ook met de soja boekten we aardige successen. Trouwens, ondanks alle hitte en droog te, merkten we hier op 't platteland niets van tekorten, een beetje stagna tie in de groei van de gewassen, maar geweldig veel van de waan zinnige prijsopdrijving van groenten en aardappelen. De meeste mensen hebben een stukje grond om 't huis waar ze alles op verbouwen. De diepvries wordt voor 't hele jaar gevuld, het teveel gaat naar de veiling of is voor de kippen en 't varken. En er zijn altijd nog men sen die kapsones hebben. Ik kon b.v. krieltjes weghalen zoveel ik wilde. Sommige mensen vinden vroege aard appelen alleen maar lekker als zij vlak voor 't koken gerooid zijn. Dus trekken zij iedere dag een paar plan ten uit de grond, de grootste knollen worden er uit gezocht, de kleinere blijven liggen. En omdat door de droogte er veel niet groot gegroeid zijn, wordt 't varken er lekker vet van. leder jaar worden door boeren voor grote conservefabrieken, Hak, Hero, uitgestrekte gebieden volgeplant met erwten, bonen of andere gewassen, 't Oogsten gebeurt door de fabriek en natuurlijk machinaal, waarbij langs beide zijden van de machines heel wat product blijft liggen. Waarover de boer niets meer te zeggen heeft; zijn geld heeft hij binnen. Wie wil, mag van de restanten rapen, voor niks en niemendal. En er wórdt wat geraapt op die dagen. Mijn buur vrouw b.v was met haar man een uur tje weggeweest, ze kwam thuis met zestig kilo fijne boontjes. Veilingsprijs, 5,50 per kilo, las ze me voor uit de krant. En natuurlijk wemelde 't op 't veld van liefhebbers; geef de mensen ongelijk! En zo gebeuren er nog veel meer "rare dingen" in de politiek van 't geld, waar ik als gewone huis- tuin en keukenvrouw niets van begrijp. Wat weet een koe ook van zondag Maar eigenlijk wilde ik vertellen van een aardige ervaring. Misschien oud voor u, voor mij, hoewel ik veel rond snuffel overal, helemaal nieuw. Verleden jaar kwam er in mijn groen- tentuin ineens een plantje op dat ik herkende als een lieve, oude bekende. Ze gaf in Indië al gezondheid aan onze baby's en hun zogende moe ders, aan lijders aan beri-beri en hard nekkige tropische zweren. De bajem- tanah of tar'njah dat de madoerees er tegen zegt. Ik geloofde mijn ogen niet; was 't wel de échte bajem? Ik eet eenmaal graag "uit 't wild" dus legde ik haar een beetje in de watten. In tegenstelling tot Indië zijn hier wei nig ONkruidsoorten die smakelijk zijn. Soms neem ik wel een handvol muur mee voor door de sla als ik toch voor mijn kanariepietje aan 't plukken ben, ik snipper een beetje weegbree op mijn brood, borage en oost-indische kers. Omdat 't volgens kruidkundigen "zo goed" is. Melde vind ik beslist lekker. Als spinazie klaar gemaakt bij de aardappelen, 't vervangt de dure kangkoeng in mijn gado-gado. Mijn bajemplantje toonde zich uiterst dankbaar voor 't beetje mest, de za den verspreidden zich door de hele tuin en dit jaar liet ik de planten staan waar ik ze hebben kon. Ze werden manshoog. Eerst stond ik er een beet je wantrouwig tegenover. Ik dacht aan de solanum-nigrum waar kokkie lek kere koeloepan van maakte met sam- bel blimbing. Zwarte nachtschade hoeh! veroorzaakt hier brakingen, ver lammingen van de hart- en ademha lingsspieren. Malse pakis jonge toppen van varens, die je op elke pas- sar kopen kon. Van de wortels wordt een middel gemaakt om lintwormen te doden, zegt mijn Flora. Een binatang dat zo moeilijk te ver delgen is Met mijn bajem was ik dus een beetje voorzichtig. Maar ze deed 't zo goed, dat ik er van overtuigd was dat ze in de Flora te vinden moest zijn. Waar moest ik zoeken? Ik vond haar onder de ganzevoet-achtigen. De rode gan- zevoet groeit langs wegen, op bouw landen, in moestuinen Evenals brave Hendrik, zeekraal, mel de, één uit de grote familie van de ganzevoetachtigen. "Vroeger" staat er, "werd melde ook wel als groente gegeten." Vroeger; waarom vroeger? Waarom nu niet meer, zulk kostelijk eten. Niet opgejaagd, op veel plaatsen niet be spoten. Er staat niets over giftige be- Stort 15,op giro 158225 en U ontvangt een spekkoek van ca. 500 gram, in speciale ver pakking, franco thuis. "KIMM", Joh. Verhulststraat 98, Amsterdam-Z. Tel. 020-72 84 61 standdelen dus hebben we er de hele lange zomer lekker van geplukt, er sajoer menir van gemaakt en gegeten, heerlijk bij die hitte; fris. Ik heb zaden verzameld genoeg om er heel Holland mee vol te planten. Dus wie wat hebben wil, stuurt mij een gefrankeerde enveloppe met naam en adres er op. Een bodempje van een vingerhoed, uitgestrooid in een verloren hoekje van de tuin, u heeft er geen omkijken naar. 't Is immers ONkruid, 't vergaat niet. Volgend jaar brengt u de natuur op tafel. PLANTERSVROUW Calfven 120 Ossendrecht Tip. Knoflook, heb ik me laten vertellen door een man die als boerenknecht in Frankrijk heeft gewerkt, moet in 't najaar in de grond gebracht worden. De teentjes minstens vijftien cm. diep planten. Net als bloembollen in no vember of als er geen vorst in de lucht is, wat later. INDOI voor alle eigenaren, eigena ressen, berijders en berijdsters van auto, bromfiets, autoped, stoomwals, locomotief, zeilboot, stoomboot of andere denkbare roerende goederen die INDO zijn, zich INDO voelen en daar blij om zijn I Uitgegeven t.g.v. 20-jarig be staan van Tijdschrift Tong-Tong. Per stuk f 1,porto 55 cent Tot 4 stuks porto hetzelfde TOKO TONG-TONG

Tong Tong | 1976 | | pagina 18