atoe - 5 am GENEALOGIE FAMILIE BURGEMEESTRE Batoe 1 April 1935 staat op de achterkant van bijgaande foto's. Een grappige datum voor de opening van het Vruchten Verwerkings Bedrijf Batoe: afqekort V.V.B.B. Maar 't was allerminst een grap, zeker niet voor de mensen, die, om welke reden dan ook, bij de oprichting van het bedrijf betrokken waren. Voor mijn Vader, Cesar Couwenberg (voor bekenden Sees) zeer zeker niet, omdat hij tot directeur van het bedrijf(je) werd benoemd. En zonder mijn Vader in de hoogte te willen steken, geloof ik, dat hij er in be langrijke mate toe heeft bijgedragen, dit project van de grond te krijgen. Mijn Vader had dit werk nog nooit gedaan; dus moest er eerst geexperimenteerd worden. Van de overvloed van vruchten, die er in Batoe en wijde omtrek te krijgen waren, zoals moerbei, aardbei, ananas, werden jams en stropen gemaakt. Ik herinner me, dat wij thuis de eerste resultaten moesten proeven en dat veroor zaakte soms heel wat hilariteit. Dichtgeknepen ogen door: "Adoe nog te zuur", of "Hoe komt dat zo bitter!" Maar allengs werd het product hoe langer hoe beter en kwam er Batoe-jam op de markt en stropen. Bovendien verzond het bedrijfje ook z'n welbekende djeroek manis in grote krandjangs naar diverse plaatsen op Java. Pap heeft later ook wijnen proberen te maken en kwam op de markt met Port 7. Het was een verrukkelijk drankje en hij boekte er dan ook reuze succes mee. Jan Molenkamp wist er zeker veel meer van te vertellen, want hij was Pap's rechterhand en zeer gewaardeerde medewerker. Ze hebben samen veel tot stand gebracht en goede resultaten geboekt. De advertentie in Tong Tong van 15 maart 1976 van mevr. K. van Duim te Oegstgeest waarin werd verzocht haar inlichtingen te verschaffen over de familie Burgemeestre voor het sa menstellen van een stamboom, heeft een zodanig groot aantal positieve re acties opgeleverd, dat het interessant is nader hierop terug te komen. De situatie is n.l. zo, dat dank zij de inspanning van enkele nazaten een voorlopige stamboom tot stand is ge komen, die echter nog lang niet com pleet is. Maar het resultaat is wel zo danig, dat de mensen, die van de B. afstammen en dit artikel lezen en die deze stamboom doorbladeren, vaak namen van verre familie tegenkomen. Er is zelfs een afbeelding van het fa milie wapen. Het is allemaal begonnen bij Diederik Christiaan Burgemeestre, die in 1740 in Emmerik in Duitsland is ge boren en op 11 maart 1812 in Soera- karta is overleden. Diederik Christiaan vertrok voor de Kamer Zeeland op 19 juni 1764 vanuit Vlissingen met het schip "De Jonge Samuel" naar Oost- Indië als sergeant op een maandgage van 20,Hij arriveerde te Batavia op 3 april 1765. Op 3 september 1765 werd hij bevorderd tot luitenant der infanterie en diende te Batavia en Soerakarta en is daar gepensioneerd in 1796. Hij was gehuwd met Antje Kleins. Vanaf Diederik Christiaan zijn vrij veel gegevens bekend hoe de familie zich verder heeft voortgezet. Het is interessant wat in deze gege vens over de familie te lezen is, er zijn hooggeplaatste mensen bij met een zeer respectabele staat van dienst, maar ook heel eenvoudige, er zijn er bij die zich aan de eigentijdse maat schappelijke standaard hebben ge houden, maar er zijn ook "stoute" jongens bij, dit alles bij elkaar de moeite van het lezen waard. Het zijn in het bijzonder hun nazaten, hetzij met de naam Burgemeestre, dan wel door huwelijk een andere naam dra gende, die wij met dit artikel willen bereiken. De nu levende Burgemeestres - vanaf Diederik Christiaan - leven in de 7e en 8e generatie, en ook de 9e bestaat reeds. Alle werkzaamheden worden momen teel door een kleine groep mensen verricht en zoals geschreven is er op de advertentie een groot aantal reac ties geweest, zodat de werkzaamheden de capaciteit van dit klein aantal men sen te boven gaan. Teneinde de zaak voor deze kleine groep te verlichten is het idee geboren een vereniging op te richten met als doel een zo compleet mogelijke genealogie van de familie samen te stellen en tevens contacten te leggen tussen de nakomelingen van Diederik Christiaan. De gedachten gaan uit naar het houden van een familie-bijeenkomst, waarvoor we reeds een ruimte in Den Haag op het oog hebben. De oprichting van een vereniging, waarvan de ontwerp-statuten ter in zage aanwezig zijn, en het houden van een familiebijeenkomst is afhan kelijk van de belangstelling, die hier voor bestaat. We verzoeken dan ook bij deze aan alle afstammelingen, het zij ze een andere naam dragen, dan wel Burgemeestre heten, zich schrif telijk, of telefonisch aan te melden bij het adres dat onderaan dit artikel is vermeld. Diegenen die zich bij mevr. van Duim hebben aangemeld, worden verzocht zich zo mogelijk nogmaals aan te mel den, zodat op één centraal punt een complete registratie kan worden aan gelegd. A. N. BURGEMEESTRE Aanmelden bij: A. N. Burgemeestre Tortellaan 21, Den Haag tel. thuis 070 - 68 05 90 tel. kant. 070-65 29 25 Wij helpen U GRATIS inlichtingen te ver zamelen voor Uw familiestamboom. Wilt U s.v.p. Uw medewerking hieraan verlenen door zelf op te geven wat U van de be treffende familie weet. U kunt daarvoor een model aanvragen. Voegt U altijd een gefrankeerde, zelf geadresseerde envelop pe bij I INDISCH FAMILIE ARCHIEF Vreelandstraat 14, Den Haag, tel. 070 - 45 44 06. 19

Tong Tong | 1976 | | pagina 19