juwelier an Wilt U een waardevol, blijvend cadeau? Gaat U dan naar: Diamantair Eigen Import, daarom goedkoop In 22 karaats goud: Losse stenen: Onze specialiteit is BRILJANT soldaten op het Noordzeestrand schel pen liet rapen, bij wijze van oorlogs buit op de golven behaald. Zijn vermelding van vele jongere au teurs bewijst, dat Valentijn op dit ge bied een vlijtig lezer was. Hij keurt evenwel Rumphius' standaardwerk als 't allerbeste, "waarin alles zeer net ver handeld en bijzonder wèl afgebeeld is". Dan bespreekt Valentijn de collecties zijner medeverzamelaars, èn de zijne. Zo verstrekt hij lange lijsten met de namen der kostbaarste stukken uit de Dordtse kabinetten. Doch daar hem alle valse nederigheid verre was, be sluit hij met twee uitvoerige opsom mingen van alle schelpen en zeeho rentjes, die slechts in zijn kabinet voorkwamen, te weten: 30 schelpen en 102 horentjes. Bovendien laat hij ons in het genot dezer unica delen, door ze te laten uittekenen en fraai graveren door de dichter-schilder ian Goeree (1670-1731). Deze vulde daar mede 16 grote platen in Valentijn's standaardwerk: Oud en Nieuw Oost- Indiën, deel III. Met de beschrijving dezer schatten van de zee beëindigt hij ook zijn ver haal over Amboina, waarvan het me rendeel wel afkomstig zal wezen. Dat deze Jan Goeree niet de enige kunstenaar was, die bekoord werd door de fraaie vormen van schelpen en kinkhorens, bewijst wel een ets van niemand minder dan Rembrandt naar een fraaie kinkhoren. Ik zag deze ets eens naast een echt exemplaar in het Rembrandthuis liggen en werd getroffen door de bijna volmaakte na bootsing. Twee vragen doen zich nu als van zelf op. Hoe lang heeft die schelpenrage - vergelijkbaar met de dwaze tulpen handel van een eeuw eerder - ge woed? En waar zijn al die schelpen collecties gebleven? De meeste zullen op den duur wel in onze musea voor natuurlijke historie verdwenen zijn. Doch ook in musea van kunst of oudheden worden ze nog wel aangetroffen, vooral in oudere collecties, begonnen in een tijd, toen de musea meer het karakter van rari teitenkamers bezaten. Ik meen mij te herinneren nog vrij wat van deze soort curiositeiten gezien te hebben in het Zeeuws Museum te Middelburg, opgericht door het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen, dat reeds in 1769 begon met verzamelen, niet slechts van oudheden, doch ook van naturalia. In 1869 werd zelfs een af zonderlijke catalogus der Conchilia (schelpdieren) gepubliceerd. Ook het in 1778 opgerichte Teylers' Museum te Haarlem bevat behalve schilderijen, natuurkundige instrumenten en mine ralen, ook vrij veel conchilia. Hoe lang men er mee doorgegaan is, valt moeilijk te zeggen. Over het al gemeen zou men kunnen zeggen, dat naar mate de verzamelingen van schel pen en dergelijke een meer weten schappelijk karakter kregen, de echte verzamellust bij de amateurs zich op andere voorwerpen heeft geworpen, b.v. postzegels, lucifersmerken, of suikerzakjes. Toch zijn er nog lieden, die er lang mee zijn doorgegaan. Ds. van Rhijn, de zendingsinspector, die in 1847 het eiland Ambon bezocht, trof daar een fiscaal, genaamd H. aan. Deze toonde hem zijn belangrijke verzameling van schelpen en horens, waarin de wate ren der Molukken bij uitnemendheid rijk waren, en die het in Indië zeldza me voordeel bezitten, dat men ze zon der veel moeite goed kan conserveren. "Intusschen gij zoudt u bedriegen, wanneer gij waandet, dat men voor weinig geld zulk eene verzameling hier kan aanleggen", schrijft ds. van Rhijn. "Den inlander heeft den hoogen prijs van zeldzame "Nautilussen", van "ad miraals" en "wenteltrappen" reeds ge noeg leeren kennen, om 20,en meer voor een enkelen schelp of ho ren te bedingen." Er was dus voor de ze schatten der zee een markt; er was vraag naar en er zullen dus wel meer verzamelaars geweest zijn. Zelfs werd enige jaren geleden in Fre- deriksoord Drenthe nog een museum voor dergelijke zeewonderen geopend, poëtisch geheten "Miramar" (bewon der de zee). Het was de stichting ener dame, mejuffr. Warners die deze zee- schatten op haar vacantiereizen had verzameld en aan deze om heel andere redenen eertijds zeer bekende ge meente had geschonken. Zelfs las ik onlangs in de N.R.C-Handelsblad iets over de aanwezigheid van zulk een schelpenkabinet in Den Haag. Ten slotte zou ik tot de lezers van dit opstel de vraag willen richten, of zij eertijds in Indië nog lieden gekend hebben, die zich met zekere ernst met het verzamelen van kostbare schelpen hebben bezig gehouden. Het komt mij voor, dat men zulke verzamelaars het eerst in de Molukken zal hebben te zoeken. Bij voorbaat mijn dank voor de informatie. Fahrenheitstraat 608, Den Haag. Telefoon 070 - 65 76 65 Armbanden: verscheidene motieven o.a. belah rotan, rotan sekeret, touw-motief, slang-motief, sirikits. Kettingen, 'j zegr rujme keuze. Ringen: Hangers: Nu verkrijgbaar Tijgerklauwen tegen zeer redelijke prijzen. Sterrobijnen, stersaffier, smaragd, tijgeroog, lapis lazuli, topaas, opaal, bloedkoralen, tur koois, One Line Black star, amethist (ketjoe- boeng) agaten, jade. Gevat in ringen, hangers (leontines), broches, etc. Eenvoudig-chique, maar ook zeer exotische zettingen. Voor elke beurs is er een prachtig sieraad te vinden. Voor weder-verkopers bij grote afname, speciale prijzen. 8

Tong Tong | 1976 | | pagina 8