HERINNERINGEN AAN DE KALI GARANG DISCO BOLLAND -k door INA II I In de directe omgeving van Semarang stroomt de Kali Garang. Reuzen moe ten er in de grijze oudheid jeu de boules gespeeld hebben met keien, die ze na hun spel ordeloos in het water achterlieten. Kris kras liggen ze er verspreid in het water omgeven door kleine rolstenen. De rivier is niet zo diep en daarom aantrekkelijk om bij te picknicken, met bad uiteraard. Zo herinner ik me, dat we er eens met z'n veertienen op uit trokken. Heel vroeg in de morgen, de zon was bezig op te gaan, liepen we de Tanah Poetih op, voorbij het zwembad. Ter hoogte van de Sociëteit Tjandi bleven we even genieten van het prachtige doorkijkje, dat je van hieruit hebt op de haven. Een schitterend gezicht, dat helaas nooit door een Mesdag werd vastge legd. Maar toen bekreunden we ons daar niet om. Met gezwinde pas lie pen we verder, en eenmaal het jon gensweeshuis gepasseerd, begonnen we uit volle borst "Kun je nog zingen, zing dan mee" af te werken. De zon was inmiddels ook niet blijven staan, het begon aardig warm te worden, en zo zoetjes aan begonnen we al lopende de inhoud van onze welge vulde tassen te inspecteren en te con sumeren. Eindelijk bereikten we Srondol, waar we via een landweg naar rechts af bogen en over galangans en paadjes de Kali Garang bereikten. Gauw de bovenkleding uit, de zwempakken had den we al aan, en toen eindelijk ,,bie- joer" het water in. De grote keistenen, die hier in Neder land toeristische aftrek zouden vin den, gebruikten we als gloeiende fauteuils om even uit te druipen. Op een dag fietsten we met ons vie ren naar een andere plek in de rivier. Hier had zich aan de ene oever een strandje van rolstenen gevormd, ter wijl de andere recht omhoog liep. Cas en Jopie gingen onmiddellijk de hoge wal op om er een stoere Tar- zankreet te slaken. Tarzan en Jungle Jim waren zeer "in" dus moest alles met body-building gebeuren, zelfs het drinken van thee uit een limonade flesje. Dus van de schouders stoer "vleugels" maken, de heupen probe ren zo smal mogelijk te doen lij ken, de Tarzanlook en "knip", zei de camera, terwijl Gon en ik haast om vielen van het lachen. Op de terug weg nog even een foto van de Tanah Poetih, fiets aan de hand. Gelukkig dat het fototoestel gewillig alle stoere, leuke en gekke ogenblik jes vastgelegd heeft. Want wat is er heerlijker dan nostalgisch te kluive- duiken in dierbare herinneringen???!!! Een foto van een mooie waterval in de omgeving van Srondol. Wel geen Kali Garang, maar desondanks zeer de moeite waard. Op die dag wandel den we met de meisjes van de Katho lieke Meisjes Bond naar het huis van de familie Flohr in Srondol, waar we heerlijk werden onthaald. Hoogtepunt was een wandeling naar deze mooie waterval. Jammer, dat ik geen andere foto's bezit van die tocht. Stationsweg 143, tel. 070-88 30 07 DEN HAAG X Pop Djawa L.P.'s zijn moeilijk te krijgen, X X wij hebben ze wel. Daarnaast de vertrouw- X I de Salina platen Aida Mustapha, Ivo Nila- X I kreshna, Emillia Contessa en vele anderen I I in Krontjong, Javaanse gamelan, Sundane- I I se gamelan en Balinese gamelan L.P.'s. I X Ook eindelijk Thailandse L.P.'s en vele I X moderne Chinese platen. Enkele soorten X X ook op cassette. Wacht niet te lang, voor- X X raden zijn snel uitverkocht. X X DE TOPPER VAN DJAKARTA: I! Rubiah van Mus Mulyadi en Diana I Jusuf is nu ook leverbaar. X Daarnaast ons vertrouwde repertoire 1 in gamelan, angklung en stambul X muziek, voor lage prijzen, en I -■ COUNTRY platen uit USA. Wij zijn X leverancier van de E.O.-radio en T.V. X "EEN SLEEP VAN ELLENDE" De lange rok - foei, hoe onhygiënisch! Er was in de modebladen kwestie van het afschaffen der sleepjaponnen, maar het is dan zeker bijwijze van voorspelling voor later, want de sleep is juist dezer dagep hier hoog in eere en helpt het niet, of men er over prut telt of tegen vecht. En toch is de sleep na het corset een cauchemar voor velen, zelfs de wetenschap begint er zich mee te bemoeien en werd op het jongste wetenschappelijk congres ook de questie der vrouwenkleeding be handeld, waar eenstemmig de heden- daagsche mode van lange rokken, die den grond raken veroordeeld werd. Een geneesheer, dr. Casagrandi wees in een welsprekende rede op de on aangenaamheden en de gevaren, aan sleepjaponnen verbonden. Zijn gron den waren zeer eenvoudig: hij had aan een aantal dames onder zijn kennis sen verzocht, japonnen aan te trek ken met een sleep van twintig centi meter, en daarmee een uur lang te wandelen door de straten van de stad. Daarop liet hij zich de rokken geven en onderwierp alle slepen aan een microscopisch onderzoek, waarbij hij op iedere japon geheele koloniën mi croben en bacilien ontdekte, onder meer de kiemen van influenza, tering, longontsteking, typhus en andere ziek ten. Natuurlijk spraken de aanwezige voor standers der hygiëne het doodvonnis uit over den sleep. Zij begrepen ech ter zeer goed, dat het ten uitvoer bren gen daarvan niet in hun macht stond. Daarom deden zij een beroep op de verstandige vrouwen, om haar invloed op dit punt te gebruiken. Of het hel pen zal? Het is te hopen! Maar waar de mode spreekt, bekleedt het ver stand heel dikwijls een ondergeschik te plaats en heeft te zwijgen. Getui gen: de corsetten, de te smalle of te korte schoenen, de hooge, nauwslui tende kragen, enz., enz. Uit: "De Echo", weekblad voor dames in Indië, 17 maart 1901. 10

Tong Tong | 1976 | | pagina 10