<Si <~ï7lientje A Me tinne t Wij noemden haar Mientje. Hollandser kon het gewoon niet. Ze stond op eens naast ons. We zaten op het muurtje en lieten onze benen benge len net boven het water uit de goot. Het was zondag en we hadden witte kousen en schoenen aan, en o, wee, als die vies werden! Ze maakte het bekende "minta" ge baar. Haar magere figuurtje was be dekt met een haveloze jurk van on bestemde kleur. Strak omspande het haar opbollende buik. Ze droeg een baby in de slendang, die rustig door sliep. We staken een beetje de gek met haar, zelf waren onze buikjes goed gevuld en honger was voor ons alleen een prettig gevoel, waaraan je wist, dat het bijna etenstijd was. Opeens werd ze heel erg boos en gooide zich op de grond en ging met een steen op de grond kloppen, onder het uit roepen van allerlei scheldwoorden. Geschrokken renden wij kinderen naar achteren. Tante Non, zo genoemd om dat ze verpleegster was liep met ons mee naar voren. Toen ze Si-Mientje zag, hielp ze- haar medelijdend over eind, nam haar mee naar de dapoer en schepte een bord vol rijst met sa- joer voor haar op. Mientje schrokte de rijst naar binnen en soeapte ook de baby wat hapjes. Na het eten zocht ze een plekje op en viel in slaap. Niemand durfde haar weer weg te zenden, want dan maakte ze een vreselijk kabaal en ging tekeer als een gek. Tante Non maakte een goe- dangkamertje voor haar vrij en ver zorgde persoonlijk haar benen en voe ten, die onder de wonden zaten. Als we haar vroegen waar ze vandaan kwam, haalde ze haar schouders op of hield zich Oost-indisch doof. Op onze vraag of ze getrouwd was van wege de baby, liet ze haar afgeveilde tandjes zien. Waarom ze dan niet naar haar man terug ging? Dan wees ze op haar benen en maakte het gebaar van slaan. Maar ja, Maatje kon haar ook niet voor niets houden en als ze bleef moest ze werken voor de kost. Maatje probeerde haar allerlei werk jes te laten doen, maar het was dui delijk dat ze nog nooit gewerkt had en er ook niet veel zin in had. Eén ding kon ze heel goed, zingen. Toen ze wat beter werd en andere kleren aankreeg, zag ze er heel aardig uit en was op een bepaalde manier zelfs mooi. De opbollende buik, die we ten onrechte voor een op komst zijnde baby hadden gehouden, was verdwenen en ook de wonden aan haar benen waren genezen. Ze kon heel mooi zingen op een vreemde neuriënde toon en dansen met stijve hoekige gebaren. Wij kinderen fanta seerden dat ze een prinses was, ont snapt uit de kraton. Als we er haar naar vroegen, lachte ze op een ver legen schuwe manier en hield meteen op met het tandakken. De baby was lief en rond en wij kin deren verwenden het om het hardst. Het kon zo lekker ruiken naar bedak en het had een kettinkje om van zaadjes. Op een dag was ze opeens weer ver dwenen. Ze had helemaal niets mee genomen, alleen de kleren die ze aan had en de baby in de slendang. Haar kamertje was leeg met een vage geur van bedak van de baby. Teruggeko men is ze nooit meer. Mijn vader meende haar gezien te hebben op het Koningsplein waar ze stond te bedelen, maar zeker wist hij het niet, want er stonden er zoveel te bedelen. ESJE PEER "'t:iffM 'VÜVflr E. Breton de Nijs Batavia. Een formidabele stad. En een formidabel album van 25 bij 35 cm. Breton de Nijs geeft aan de hand van circa 70 fotografieën en 2 plattegronden een beeld van het fin du siècle: de oude benedenstad met herinneringen aan de V.O.C., een nieuwe bovenstad, een groeiend woongebied met parkachtige lanen de gouvernementskantoren, toko's, de hotels en sociëteiten. Van 1870 tot 1910. Lees over Batavia terwijl U kijkt naar Batavia. Batavia, koningin van het Oosten. 45,- 4,- porto Nog steeds verkrijgbaar: Hein Buitenweg slentert met U door dit „gezellige plaatsje, dat de kolonist zo kon opvrolijken op z'n gelijkenis met een Hollands stadje' 16,90 2,75 porto Een boek om in te kijken. Om in weg te dromen. Met tekst van G. H. Bartman, 13,90 2,75 porto Bestel nu door storting op postrekening 6685 t.n.v. Tong Tong onder vermelding van titel iXJMM 11

Tong Tong | 1976 | | pagina 11