Over ontwikkeiings-samenwerking en nog iets WISATA BALI tours travel Weet u dat er nu ruim 3000 Indo's over de gehele wereld "gewaarmerkt" rondrijden met onze Indo-sticker? Letterlijk "van huis uit" zoals het op de sticker staat, want Indische mensen met of zonder sticker zult U in elk werelddeel ontmoeten. Op de foto boven ziet U er een op een auto in Ontario en onze laatste bestelling kwam uit Bah rein. De origineelste bestelling was van een mijnheer uit Utrecht die op zijn giro schreef: "Graag 1 sticker om me goed te laten uitschelden door die flinkerds en hun kinderen!" Deze mijnheer krijgt van ons een eervolle vermelding voor de geestigste opmerking 1976 en een extra voor ware moed! Kortom: doorgaan met de stickers. We hebben ze nog steeds, f 1,en bij 4 tegelijk is de porto ook 55 cent. ogen lees ik neen. Het is eigenlijk ook niet belangrijk. Techniek? Ik heb er geen verstand van, kan zelf geen rechte of kromme lijn op papier zetten. Was het niet Cocteau die zei dat niemand kan be wijzen dat iets mooi is? Misschien kun je iets mooi vinden en! er over blijven zwijgen. Of iets lelijk, en het uitschreeuwen van de daken. Net las ik een recensie over het werk van de schilder Fer Hakkaar (vraag me niet wie het is, er zijn er zoveel in Neder land) wiens "walgelijke werkelijkheid" afschuwelijk triest en dus eigentijds was. Mensen in hun ergste vorm van degeneratie, kleinheid en burgermans- dom. Zijn wij dat? Hoe dankbaar mogen we zijn met Ine Kleinhoonte en Bart Filet die ons nog plaatsen als de veroveraars van hemel en aarde, die ons iele bestaan op nemen in de oneindigheid van de elementen. Twee generaties, één gedachte, op één pagina van dit blad. Zoiets kan nog. L.D. Wilt U meer weten over Bart Filet's werk, exposities, verkoop, zijn adres is: Bart N. Filet, Barentszplein 5-"', Amsterdam, tel. 020 - 22 67 07. Ine Kleinhoonte van Os-Kimmijser: Jac. Catslaan 16, Schiedam, telefoon 010-26 06 83. Ze exposeert van 19 nov. - 5 dec. in de Openbare Bibliotheek in Rijswijk, t.o. het station. In "Internationale samenwerking" van 8 oktober lezen wij: "De Nederlander Peter Tack (41) is de afgelopen anderhalf jaar als technisch adviseur betrokken ge weest bij de oprichting van het grafisch instituut "Pusat Grafika In donesia" in Djakarta, een geza menlijk projekt van de regeringen van Indonesië en Nederland. Doel van het instituut, dat voornamelijk dienst doet als opleidings- en ad viescentrum, is verbetering en uit breiding van de binnenlandse com municatie door de grafische media. De situatie binnen de grafische in dustrie in Indonesië was in de loop van de jaren zestig dermate ver slechterd dat snel aan de weder opbouw moest worden begonnen. Er bestond een schrijnend tekort aan schoolboeken en aan mogelijk heden voor het drukken van kran ten, tijdschriften en> andere publi caties. Het project ging in 1969 van start en is in april van dit jaar officieel aan de Indonesische rege ring overgedragen. Nederland, dat ongeveer 10 miljoen gulden heeft bijgedragen, blijft het project tot april 1977 begeleiden. Tack, die in augustus enkele weken in Nederland was, is van mening dat dit samenwerkingsproject is geslaagd, dat het voldoet aan de in 1969 gestelde verwachtingen en dat het een vervolg moet krijgen." Tot zover "Internationale Samenwer king" In een na deze inleiding volgend ar tikel van de projectleider zelf wordt uiteengezet volgens welke lijnen zich zijn werkzaamheid ontwikkelde en welke goede resultaten: deze oplever de. Op dit ogenblik ontvangt circa 73 procent van de kinderen in Indon- nesië tussen negen en twaalf jaar on derwijs (46 procent in 1942) en dit percentage moet in 1980 zijn opge voerd tot 85. Voorlopig vereist dat 138 miljoen leerboeken voor cle ba sis-vakken en nog eens 40 miljoen leesboeken voor de school bibliothe ken. Begrijpen wij het goed dan zal, dank zij het project Pusat Grafika In donesia de prductie daarvan thans in Indonesië zelf kunnen geschieden. Al dus niet alleen veel moeilijkheden maar ook een aanzienlijk bedrag aan deviezen besparend. Hoe men. ook over de Nederlandse politiek inzake de ontwikkeiings-samenwerking moge denken, er kan dunkt ons geen twijfel bestaan aan de zegenrijke werking van dit project. Wie zo naiëf is, dit met ons eens te zijn wacht een teleurstelling, met ons. Blijkbaar is er toch nog iets mis, ge tuige de volgende opmerking van Tack: "Je zou je natuurlijk kunnen afvra gen of Nederland moet meewerken aan de ontwikkeling van de com municatie-middelen in een land waar de politieke situatie nogal controversieel ligt en waar de over heid deze communicatiemiddelen zou kunnen gebruiken voor propa- ganda-doeleinden. (Sic!) Ik ben van mening dat de regering, indien zij dat wil, toch wel een propaganda krant zal maken, of we nu hulp geven of niet." Wel, welEr schuilt dus zelfs hier een addertje onder het gras De hysterische drang van wereldher vormers die blijkbaar alleen maar be reid zijn tot samenwerking op inter nationaal gebied als het linkse regi mes betreft - getuige de hulp aan Cuba, terwijl dit land een legermacht in Afrika onderhoudt- is helaas geen nieuw verschijnsel. Wij herinneren ons niet, dat er ooit veel drukte gemaakt is over de politieke gevangenen in Soekarno's tijd, toen bijvoorbeeld de hele Masjumi-top en die van de PSI van zijn vrijheid werd beroofd. Maar dat was dan ook een weliswaar dictatoriaal, maar links gericht beleid, en dat lietenl en laten de wereldher vormers liever met rust. Een bewind dat men als rechts kan (diskwalifi ceren, ja dat is natuurlijk vogelvrij en verdient niet te worden geholpen. Zelfs niet wanneer het gaat om zo ondubbelzinnig voortreffelijk werk. JHR. Gehoord: "Pornorama? nooit van gehoord. O, je bedoelt zeker het vroegere Panora ma?!" Boreelstraat 15 - Den Haag - Telefoon 070-55 02 92 Speciaal voor reizen naar INDONESIË. ONS DEVIES IS "SERVICE HOOG, PRIJZEN LAAG" Komt U eens praten over ons spaarsysteem. In 15 maanden kunt U Uw ticket naar 't land van Uw dromen hebben gespaard. 17

Tong Tong | 1976 | | pagina 17