Ha, die Ha-Dee! VAMU NEDERLAND Bijverdienste LEZERS SCHRIJVEN DR. A. A. FOKKER Daar mijn vrouw Eka Thoden van Vel- zen in Ned.-lndië geboren is, lees ik ook altijd met veel interesse Uw blad, al ken ik Indonesië alleen van horen zeggen (van veel vrienden trouwens). Het is misschien niet van groot be lang, maar ik wil het toch even ver tellen. Dr. A. A. Fokker over wiens boek "Toen ik Indisch student was" onder het pseudo Tjeerd Flappuith Uw artikel over de Indische instelling te Delft gaat, deze Dr. Fokker was toen ik op de Openbare Handelsschool te Amsterdam leerling was, leraar in het Maleis, het Italiaans en het Spaans. Ik heb in de laatste taal les van hem gehad (1916-' 18). Zijn lessen waren facultatief, evenals het Zweeds en Russisch door andere docenten. Hij wordt in het artikel e- nigszins voorgesteld als een arme ex- ambtenaar, die met moeite de kost verdiende, maar in "mijn" tijd maakte hij een heel andere indruk: eerder een chique heer, zeer aristocratisch van allure, maar volstrekt geen "school meester". Iemand die meer causeer- de dan les gaf. Ik werd daarom zo door het artikel getroffen omdat Dr. Fokker bv. een dag voor de vacantie ons voorlas uit het door U besproken boek van Flappuith. Ik heb het alleen in zijn handen gezien, dus wist ik niet dat hij het ook geïllustreerd had. Hij liet ons overigens niet in het onzeke re wie de auteur was. Hij behoort tot de figuren die men toch nooit verge ten kan. Overigens geloof ik dat hij niet in vrede leefde met zijn collega's, wellicht, in die tijd van de eerste Wereldoorlog, een politieke aange legenheid. Dat hij op zijn beurt geen hoogleraar geworden is, zat hem dunkt me wel dwars, terecht of ten onrechte, dat kan ik niet beoordelen. Nu ik U toch schrijf, Tjalie Robinson zal ook voorkomen in mijn memorie boek (opdracht van het Willem Kloos- fonds 1976), correspondentie van sept. '49). C. J. KELK Voor direkt gevraagd een concierge. (Vrouw, Ind.-Ned.) voor part-time ten behoeve van de Stichting Pro testants Indisch Geestelijk Leven (PIGEL). Leeftijd bij voorkeur 65 jaar of ouder, maar nog vitaal. Geloof liefst Ned. Hervormd. Geboden wordt een afwisselende werkkring tegen een redelijke ver goeding. Vrije accomodatie aanwezig (grote voorkamer op de Ie etage, incl, gas, licht, water en c.v. Mede- gebr. keuken en badkamer.) Eventuele schriftelijke sollicitaties te richten aan het secretariaat van bo vengenoemde Stichting p/a Stadhou derslaan 94-A, Den Haag. Een foto van een 1000 cc Ha-DEE van het jaar 1926, die ik gebruikte om eens een weekendje te Soerabaja te kunnen doorbrengen. Als planter werkte ik toen in het Pasirianse en was zo'n 200 km van Soerabaja verwijderd. Ik vertrok om twee uur in de nacht en was tegen zessen bij Hotel Sarkies, waar ik dan nog een logies met ontbijt nam. Na het ontbijt reed ik door naar Oedjoeng, om de ver dere dag daar door te brengen bij vrienden, 's Avonds om negen uur vertrok ik weer en was tegen één uur 's nachts weer thuis. Dat kon je nou alleen met een Ha-Dee doen, want op een Ha-Dee zat je als in een zwevende fauteuille door zijn onvergetelijke schotel-zadel en verende zadelpen. In '28 werd ik overge plaatst naar het binnenland van Kerintji, 280 km van Padang en mijn Ha-Dee nam ik mee. De Ha-Dee werd goed verpakt in een zware houten krat en bij Indrapoera op de reede in een laadprauw, bij onstuimige zee, neergekwakt. Dankzij de zware kist is dat, zonder deuken in de tank, goed afgelopen. Maar voorlopig bleef de Ha-Dee drie maanden bij de agent achter, het was regentijd en de weg naar de onderneming een en al modder, waar geen grobak doorheen te krijgen was. Vrachtauto's waren er toen niet. De rijst werd met taxi's naar boven gebracht, zes zakken per rit, 40 km ver door de modder. In die drie maan den, dat er gewacht moest worden op grobakvervoer, liep de accg leeg. De accu werd toen weer teruggestuurd naar de agent om te laten opladen. Maar die agent had alleen een gelijkstroom-dynamo en moest dus een heel laadbord met lampen maken en zoveel lampen had hij ook weer niet. Na weer drie maan den wachten, kreeg ik de opgeladen accu opgestuurd. Ik had nog een maand rijgenot te beleven voor de regentijd inviel. Ik reed dan 's avonds naar collega's op de buiten-afdeling, wat anders altijd lopende moest geschieden en die af deling was door de kronkelende wegen in het gebergte nog altijd zes km ver. Dat ging dan met mijn Ha-Dee vlugger. In 1933 werkte ik weer in de Oosthoek. Mijn Ha-Dee had ik in Padang verkocht en ik kocht in Soerabaja een 750 cc Ha-Dee, waar ik ook veel plezier van had. TH. SAR VA AS Sambal Gewoon:. Extra pedis Heet; kedelé; ebi; taotjo; roedjak petis; kemiri; djeroek. Zonder inmaak, chemicaliën dus koud bewaren I Kroepoek Oedang (lang en kort model) kedelé; tomaat; vis (kabel jauw); curry. Kip 2,50 de andere soorten Kroepoek ƒ2,35. Baby pangang saus Saté-gado gado saus super kwaliteit. (Grondstoffen van Calvé) Nassi goreng boemboe. Ketjap Zoet; Gewoon; Zout. Nieuw Chilly saus. Wateringen Holland Telefoon 01742-32 80 11

Tong Tong | 1976 | | pagina 11