Antiquariaat C. P.J. van der Peet <~lDan C~Qozenkout tot uitaar Jansweg 39 (Hofje van Staats) Haarlem.- Telefoon 023-32 02 16 TE KOOP GEVRAAGD Boeken over Indonesië, zowel oud als nieuw. Op aanvraag zenden wij u gaar ne onze catalogi toe. De titel, behorende bij het artikel, dat genomen is uit d'Oriënt no. 17 van 23 april 1938, is zeer suggestief en romantisch gekozen. Volgens de eige naar van de hier vermelde instrumen ten-industrie in Depok is het Rozen- hout rechtstreeks uit Europa geimpor- teerd. Maar het is niet letterlijk "Rozenhout". Hoewel de stam van de Hondsroos of Wilde Roos (Rosa Canina Briar; Sweet Briar is de geurige Wilde Roos of Egelantier) tot 30 cm dik kan wor den, is het hout toch niet geschikt voor het vervaardigen van muziek-in- strumenten of meubels. "Rozenhout" is een verzamelnaam van bepaalde kleurige, aangenaam geu rende tropische houtsoorten. Brazili aans Rozenhout, afkomstig van de Physocalymna Scaberrimum is zeer waardevol voor Fineer-werk. De Jacaranda, Pterocarpus Erinaceus, een in Zuid-Amerika en West Indië groeiende boom levert fijn, vast, hard en taai hout. De Jacaranda treft men ook aan in Zuid Afrika en in Australië. De Jacaranda Brasiliana heeft grote gele bloemen, het hout is zwart- of bruin rood geaderd en kan mooi ge politoerd worden. Men noemt het Pa lissanderhout of Braziliaans Pokhout. Ook het hout van de Dalbergia Nigra uit Brazilië heet Palissander-hout. Dal bergia is een planten-geslacht van de Vlinderbloem-familie, waarvan bomen en heesters ook in Indonesia voorko men. De alleen in Midden- en Oost Java groeiende Dalbergia Latifolia (Sono kling) levert een prachtig, pur perkleurig en duurzaam meubelhout. Het is bijzonder gezocht, buitenge woon taai en splintert niet. Het komt en vol, het instrument is gewogen en goed bevonden. Niet vaak gebeurt het, dat een instru ment wordt afgekeurd, daarvoor wor den de werkzaamheden met te veel zorg verricht. Het wil natuurlijk wel eens, dat er een guitaar met een min der volle klank doorheen loopt, maar dat behoort tot de groote uitzonde ringen, over het algemeen genomen, is ieder instrument, dat wordt afge leverd, voor 100% in orde. Naast guitaren worden tevens bassen, ukelele's en violen gebouwd, die ie der afzonderlijk weer een aparte be werking moeten ondergaan, die ech ter in principe overeenkomt met die der guitaren. Hoofdzaak blijft echter dit laatste in strument, dat in de steden groote af trek vindt. Alleen de guitaarbouwer aan den weg naar Buitenzorg expe- diëert per dag al ongeveer een 50 stuks, waarnaast hij tevens nog ver schillende exemplaren van de zoeven- genoemde muziekinstrumenten levert. En geen van allen doen zij onder in de handel onder de naam Rozen hout, Zwart hout en Palissander-hout. In West Java en op andere eilanden van de Archipel groeit de Pterocarpus Indicus, de Angsana of Sono kern- bang, een prachtig, zacht-glanzend meubelhout. Ook de Tjempaka Poetih en de Tjempaka Koening met hun geurige bloemen leveren mooi hout, duurzaam en sterk met een mooie tekening, de "kembang" zegt de Ma- leise kenner. Deze "kembang" treft men ook in het als zijde glanzende hout van de Ambon Soetra. Ook Ebbenhout is een verzamelnaam van enige zeer harde, zware, duurza me houtsoorten, zwart tot zwartbruin van kleur, afkomstig van verschillen de soorten bomen van de familie Ebe- naceae. Het is een van de meest waardevolle houtsoorten voor de in dustrie van meubelen en muziek in strumenten. (De inleg bij violen, de schroeven, de toets, die over de hals loopt tot over het bovenblad). Het mooiste ebbenhout komt van de Diospyros Tupru en wordt Bombay- ebbenhout genoemd. Maar de violen en guitaren werden vroeger in Spanje en Porugal en-ook nu nog van Ahornhout gemaakt. De Ahorn of Esdoorn (violenhout), beho rende tot de familie van de Acera- ceae, heeft zich verspreid over Noord- Amerika, Europa en Oost Azië. Zij is beroemd om de prachtige kleuren, waarmee de bladeren zich in de herfst tooien. In Noord Amerika (New England) wordt uit de Acer Sachharimum vocht getapt, waarvan de "maple syrup" be reid wordt. (Aunt Jemima's pancakes with maple syrup). voor instrumenten uit welk ander land ook! Don Juan Gonzales bekent nog steeds zijn liefde voor de "schoone signori- ta" en Johnny Henkins croont gevoel vol van "de blauwe maan". Don Juan trekt met elan aan de snaren van zijn instrument, dat ergens in de buurt van Madrid het levenslicht heeft gezien en Johnny trekt daarentegen niet, hij slaat, hier even een break en daar even een lang aangehouden trillerZijn in strument draagt het etiket: "made in U.S.A." De Romeo if» Priok trekt niet en "croont" nog minder. Zijn guitaar draagt geen stempel en geen bordje: "made inHij zingt een kron tjongliedje en begeleidt zichzelf op de zes snaren, waarvan de klanken met fluweelen voetstappen over waterop pervlakte glijden. Het is zeer wel mogelijk, dat zijn instrument van den weg naar Buitenzorg uit het Depok- sche komt Ch. E. De Acer campestra, de Spaanse Aak, is een sprookje van goudkleurige tin ten. Het hout van de Ahorn wordt door de warmglanzende, gele kleur en door de structuur tot de mooiste materialen gerekend voor het vervaardigen van violen en guitaren. In Japan en China wordt de Ahorn met in de nazomer haar vlammende kleurenpracht samen met de Den, de Prunus en de Bamboe speciaal ge plant om tuinen en parken een aparte schoonheid te geven. De Acer Hersii in China levert echter zulk duurzaam, sterk hout, dat men er de dwarsliggers voor de spoor rails van vervaardigt. Ook op Java komen leden van de Es doorn-familie voor, waar zij zich hoog in het bergland tot forse bomen kun nen ontwikkelen. Maar de Ahorn rekent men niet tot het z.g. "Rozenhout". Toen de Potugezen en Portugese Mes tiezen op Java hun guitaren en de guitaar-onderdelen van Ahornhout niet meer uit Portugal konden laten ko men, legden vooral de Mestiezen uit Toegoe zich toe op het vervaardigen van een soort guitaar uit Tjempaka- en Kenanghout. In Tong Tong no. 22 van 15 juni 1976 schrijft Ds. J. M. Hoekstra, dat de inwoners van Toegoe hun stadje de bakermat van de Krontjong noemen. Zij zouden Toegoe desnoods de ba kermat kunnen noemen van het door hen gemaakte instrument, dat men echter niet tot de guitaren kan reke nen. Het criterium voor een quitaar is een klankkast, bestaande uit een beneden- en bovenblad met aange- lijmde zij- of wangstukken. En in Toegoe werden vroeger de stuk ken Kenanga- of Tjempakahout uitge hold, kregen dus de vorm van de Arabische "Ud". De Bakermat van de Krontjong was de woonbuurt van de Portugezen en de Portugese Mestiezen in het oude Batavia, waar zij gevestigd waren in de Ooster Voorstad langs de Ver- burchsgracht, de De Meygracht, de Jan Wynandtsgracht en de Speel mansgracht. Na deze inleiding volgt dan het aar dige artikel uit d'Oriënt. ROSALIE GROOSS iiiiiiiiuiiiiiniiiiniiiiiiimi 17

Tong Tong | 1976 | | pagina 17