V(rijwillig) V(liegers) C(orps) Soerabaia Indonesia Merdeka op de televisie Kerst- en Nieuwjaar wensen \0Uv>A Een weerzien: mevrouw de Bont, Paul en Ni Pollok van de waterlelies, een kleurig geheel vormden met haar lila-zilveren kain. Nu poseerde zij voor mij en zij had zich mooi gemaakt. Haar zwarte ha ren met bloemen en bladeren van goud en in haar oren de grote, gou den soebengs. Soms was zij in ge peins verzonken, als in meditatie, en dan kwam zij mij voor alsof zij er niet was. Haar gedachten waren ver en schenen in herinnering terug te gaan, in het verleden. Heel even maar. Dan poseerde zij weer voor hem, voor wie zij dat haar hele leven had ge daan. Gedachten zijn immers gehei men van je hart. Terug in het heden lachte zij maar. Weer een ander plekje, weer een foto en nóg een. Eindeloos heeft zij ge staan. Elegant als altijd. Mannequin en model zonder opleiding. Geduldig. Zo was zij het gewend en zo was het goed. PAUL DE BONT Het strand van Sanur met het welbekende huis van Le Mayeur en Ni Pollok. Minder open, gerenoveerd, maar binnen de muren onveranderd romantisch. In Ned. Indië werden vóór de oorlog diverse afdelingen geopend van het V.V.C. (Medan - Bandoeng - Soera baia - Balikpapan). Het hoofdbestuur zetelde in Batavia. Leden van het hoofdbestuur waren o.a. de Heer Vaz Diaz (Directeur K.P.M.) en de Heer Ramaer (Chef Rekenkamer Batavia). De verschillende afdelingen hadden een Secrataris. De Secretaris van Soerabaia was ondergetekende. Er werd overal gevlogen met Tiger Moths. De instructeurs waren militaire vliegers met uitzondering van Soera baia. Hier waren het marine-vliegers. Toen een tijd gevlogen was, kwamen er telkens ongelukken voor, totdat in Balikpapan een heel ernstig ongeluk plaats vond, dat voor de Directeur Luchtvaart, de Heer van Lent aanlei ding was een vliegverbod uit te vaar digen voor het V.V.C. De Tiger Moths, die door het V.V.C. bevlogen werden, waren uit Australië gekomen, aldaar gebouwd onder li centie. Er werd dus een uitvoerig telegram naar Australië gezonden en de vlieg tuigfabriek aldaar, gaf telegrafisch door, hoe een heel eenvoudige repa ratie moest geschieden. Het euvel lag in het gebruikte essenhout, dat men had aangewend en dat ietsje anders was van samenstelling, dan het En gelse. Ondertussen had een zekere v. W. Chef Marinereparatiedienst ook uit gedokterd, hoe de reparatie moest geschieden. Bij de militaire reparatie-afdelingen toog men direct aan het werk en korte tijd later werd er overal weer gevlo gen en met succes. In Soerabaia bleef men echter aan de grond, daar de Marine de reparatie alleen wilde doen op de door v. W. uitgedachte manier. De Marine kreeg echter uitdrukkelijk opdracht de re paratie uit te voeren, zoals de fabriek had aangegeven. Zulks geschiedde echter met tegenzin. Toen de repara tie uiteindelijk voor elkaar was, kre gen de Marine-instructeurs het bevel niet met de machines te vliegen. Het heeft enige weken geduurd, alvorens dit bevel werd ingetrokken. De V.V.C. -jongens bleven lange tijd aan de grond en de opleiding stagneerde hierdoor belangrijk. Nogmaals óók toen wij al een land in oorlog waren. P. V. LOONEN De VPRO deelt het volgende mede: Op 1 december a.s. zendt de VPRO- televisie het programma Indonesia Merdeka uit (Nederland II, 20.30-23.30 uur) In dit programma wordt uitvoerig in gegaan op de Indonesische onafhan kelijkheidsstrijd. Deze strijd wordt in drie episoden beschreven. De eerste episode is de koloniale tijd, de voor oorlogse periode, waarin de relatie tussen de Nederlandse kolonialen en de Indonesische bevolking wordt be schreven. De tweede episode omvat de Japanse bezettingsjaren en in de derde wordt de na-oorlogse onafhankelijkheids strijd tot aan de soevereiniteitsover dracht in 1949 behandeld. Centraal bij dit alles staat het ont staan en de ontwikkeling van de In donesische onafhankelijkheidsbewe ging. Bij dit programma is gebruik ge maakt van veel historisch materiaal, dat nog nooit vertoond is. Verder wordt uitvoerig gesproken met vele ooggetuigen, die de onafhanke lijkheidsstrijd van nabij hebben mee gemaakt. Aan het woord komen onder meer: Dr. Mohammed Hatta, Generaal Simatu- pang, Generaal Nasution, Dr. Ruslan Abdulgani, Dr. Abu Hanifa, Bung To- mo, Johan Fabricius, Dr. Koets en vele anderen. Ook dit jaar bestaat voor onze abon nees de gelegenheid om voor de Kerst- en nieuwjaarsviering vrienden en kennissen (of alle Indischgasten!) gelukwensen aan te bieden voor een VAST TARIEF: 6,per annonce. Niet-abonnees: 8,50. Zoals U weet doen vooral Kerstnum mers van Tong Tong meer dan alle nummers in Indische kringen de ronde en wordt de pagina met gelukwensen gespeld van de eerste tot de laatste letter om oude en langvergeten sobats weer te ontdekken. Géén standaardwensen waaruit U een keus moet doen, maar U bent geheel VRIJ om uw eigen wensen uit te spre ken "in alle talen", MET EEN MAXI MUM van 10 WOORDEN, EXCLUSIEF UW NAAM. Inzendingen moeten uiterlijk 1 decem ber binnen zijn. De wensen mogen op uw girostrookje geschreven worden, MAAR DUIDELIJK! 3 LfiMcM/ 2 BUKKEN, 4

Tong Tong | 1976 | | pagina 4