REÜNIE ex-HBS SEMARANG Reünie ex-HBS Semarang, lees ik in Tong Tong. Op 20 november. Jammer, ik zal er niet bij kunnen zijn. Ach jee, een vlaag van nostalgie maakt me week, ik herlees het berichtje nogmaals en moet dan lachen want wat heb ik dat ge bouw bemind en die school gehaat! Deze herinnering betreft de oude HBS, op Bodjong, het nieuwe gebouw heb ik net niet meegemaakt, al had het best gekund, ik had er zelfs nog jaren op kunnen toeven en van het onderwijs ge nieten, zoals de meeste mensen schijnen te doen, voor mij was er weinig te genieten, in tegendeel. Gelukkig zagen de bevoegde instan- oude regenboom, met de dikke wor- ties tijdig in dat het aan mij allemaal telplanken boven de grond, waar de niet besteed was, hopeloze zaak ge- meisjes in de pauze wel zaten te klet- woon. sen, een heerlijk beschaduwd plekje, Het oorspronkelijke hoofdgebouw maar niets is ideaal, in die boom slin- moet de besaren van een oud land- gerde zich een doerierijke rottanplant. goed geweest zijn, het stond op een Links stond het gebouwtje van de ruim erf met talrijke interessante bo- Openbare Bibliotheek, met een galerij men. Onder andere een soort vijge- er langs. En temidden van dit alles boom, waarvan de vruchten ook óp stond het oude hoofdgebouw, groot, de stam groeiden. Wanneer ze rijp indrukwekkend, waardig en kloek. Een waren werden ze kennelijk niet ge- machtige, hoge stoep langs het hele waardeerd door de jongelui, want een- front, ik weet niet meer hoeveel tre- Semarang, de Kalisari weg maal op de grond gevallen werden ze onder de voet gelopen, waar ze een zaadrijke brij vormden die een weeë lucht van rotting verspreidde. Verder stond er de Leverworstenboom, met lange leverworstkleurige vruchten aan dikke koorden hangend. Later heb ik een dergelijke boom in Rhodesië in het wild zien groeien, kennelijk is hij daar inheems. Voorin lag de scha duwrijke tuin die bij het biologie- lokaal hoorde, de tuin van Juffrouw Lobato, en later van de Heer Hou- wink, waar het goed toeven was en de lessen zeer boeiend waren. Me neer Houwink spaarde moeite, noch vrije tijd om talrijke interessante plan ten en dieren mee te brengen, eens zelfs een kleurig gestreepte vis met vervaarlijke, giftige stekels, als ik het wèl heb was het een schorpioen vis. Jammer genoeg kregen wij hem pas na een week onder de neus en ik ge loof niet dat de school toen een ijs kast rijk was. Een poos zat er een python in een kooi van kippegaas in die mooie tuin gevangen, arm beest, het was bepaald geen paradijs voor die slang. Het grootst was wel de den, leidde naar de voorgalerij, waar achter de zuilen en een lange tafel de leraren tijdens de pauze troonden, als goden op de Olympus, even machtig en ongenaakbaar, de heren en dames schikgodinnen met krijtjes en pennen en veel rode potloden. Met opgehe ven hoofd en uitgerekt nekje tegen die trap opziend, ontdekte men rechts de kamer van de directeur, waar hij achter een ouderwets bureau door eenvoudige klapdeurtjes aan het oog onttrokken werd. Links op de voor galerij was het kantoor van de ama nuensis, waar een paar mannen be slist nuttig werk aan het verrichten waren, onder andere kon men daar zijn door de ouders ondertekende onvoldoendekaarten, (eerder door de post thuisbezorgd) gaan inleveren. Achter de voorgalerij was een immen se zaal, de vloer bestond uit prachti ge, blauwe, hardstenen tegels, uit de Ardennen, meen ik. Die zaal heb ik maar één keer mogen aanschouwen, tijdens het rapport uitreiken aan de knapperds die overgegaan waren, ja ja, heus waar. Ik weet het nog heel goed, de lagere klassen moesten op de grond plaats nemen, die zeer stoffig en zanderig was, want meubilair was niet aanwe zig, behalve een prachtig mooie he melglobe, zo'n antiek houten meubel met een bal erin, waar alle sterren op staan. Links en rechts van de zaal bevonden zich de vierde en vijfde klassen, rui me kamers, voorzien van twee over- elkaar heen schuivende schoolborden, deur naar buiten en deur naar bin nen. Boven die deuren was een open latwerk aangebracht, zoals in alle oud-Indische huizen, en de mussen vlogen vrij en blij in en uit. Soms ook niet zo blij wanneer Ivan de Verschrik kelijke, gewapend met lineaal en elas tiekje en een propje papier de arme vogels een doodschrik bezorgde. Ik geloof dat die jongen inderdaad Ivan heette, maar dat Verschrikkelijke was een uitvinding van de leraren; Hé, Ivan, hoe gaat het? De andere deur leidde via een ge metselde trap naar de tuin. Rondom het hoofdgebouw stonden talloze ou de Kenaribomen op het erf, en in een rechthoek lagen de bijgebouwen van het voormalige landhuis. Hierin waren de ruime klaslokalen ondergebracht, met grote galerijen er voor, schei kundelokalen, aardrijkskundelokaal, waar indertijd de Heren Vader, van der Werff zetelden. Middenin, als a- part gebouw, stond het gymnastiek lokaal, waar de leraren Zwiep en de Boer alles wat krom was recht tracht ten te maken, met als resultaat dat we er krom van de spierpijn vandaan gingen. Het gebouw waar de twee tekenlokalen in gehuisvest waren stond weer iets apart, heerlijke uren beleefd met Juffrouw Birckenhauer en de Heer Hopman. Goede Juffrouw Birckenhauer, over heel Java wel be kend om haar gevoel voor humor, en als het nodig was kon zij behoorlijk donderen! Ergens vooraan, tegen Bodjong aan, maar achter de bibliotheek stond nog een natuurkunde lokaal, om onna speurlijke redenen ben ik zelfs dat oord vergeten, weet alleen nog dat Meneer Ament daar achter een soort tapkast stond, met flessen en glaas jes, tegen het sombere decor van een schoolbord, waar volmaakt onbegrij pelijke zaken door Meneer Ament met groot enthousiasme verduidelijkt wer den. Het is vreemd, maar daar herin ner ik me nu werkelijk niets meer van. Wèl, dat daar ergens, buiten onze HBS, zich de Engels-Chinese school bevond, waar altijd prachtig gezon gen werd, vooral Indian Lovecall. Ik hoor het nog: 'When I'm calling you, joehoehoe joehoehoe Wat zou het heerlijk zijn daar in dat oude gebouw, onder die prachtige grote bomen, een feest te houden, een selamatan, met alle mensen van toen froeher, vanaf het allereerste be ginDag mensen, veel succes met je reünie! I Rini Carpentier Alting-Neuberger 8

Tong Tong | 1976 | | pagina 8