BATAVIA dotvijinudoên, n! ishetkaHg slot voor 1 "hen die na ons komen." Electriscti rijst koken f®ï TONG-TONG De enige stad in Ned.-lndië Sjalie"%>bircson. JUBILEUM-BORD TONG-TONG Delfts aardewerk, 22 cm middellijn In bruin, batikmotieven f 40,porto 5, Nog voorradig: kleine partij afge prijsde borden a f 30, TONG-TONG Prins Mauritslaan 36, Den Haag Als kind in deze stad geboren en ge togen, wisten wij niet beter of in heel Ned. Indië bestond slechts één stad: Batavia. Heel vaag was ons begrip over Bandung, Semarang, Surabaja en ergens in het Oosten lag nog een stad Makassar, waar de K.P.M. op voer. Wel hadden wij geleerd van de Bataafse Republiek en de Batavieren, die bier dronken uit de schedels van hun verslagen vijanden, maar het ver band tussen die roemruchte namen en onze geboortestad was ons ontgaan of in elk geval heel vaag. Wat wij toen niet wisten was, dat in 1522 een Portugees schip West-Java bezocht, waar het de haven van Sun- da Kalapa aandeed (de plaats waar later Batavia gesticht werd), dat ge regeerd werd door een "Ciwaïtische koning". Toen de Portugezen vijf jaren later terug kwamen, was Sunda Kalapa door Mohammedanen van Bantam ver overd, geïslamiseerd en herdoopt in Jacatra (Djakarta, Djaja Kerta). In 1618 verplaatste J. Pzn. Coen zijn hoofdkwartier van Bantam naar Jaca tra en liet daar een verdedigbaar fort bouwen. Na een met succes doorge stane belegering door de Engelsen en Jacatranen, wisten de belegerden van het fort zich te bevrijden. Toen pas bleek, dat de vestiging nog geen naam had. Op 12 maart 1619 werd ze in een vergadering van het garnizoen "Batavia" genaamd, zoals Holland in de dagen der oudheid placht genoemd te worden. In de 16de eeuw duidde "Batavia" het noordelijk deel der La ge Landen aan, in tegenstelling met Belgica (Nederland en België samen). Toen had men de stad "Nieuw Hoorn" willen noemen, maar op 4 maart 1821 werd het bovenvermeld besluit van het garnizoen door de directeuren van de Compagnie bekrachtigd. Na dat Jacatra was platgebrand, hadden de Nederlanders voortaan een vast steunpunt. "Batavia" op het eiland Java, het officiële begin van de Oost- Indische hoofdstad. J. van Heemskerk schrijft in zijn "Ba- tavisch Arcadia", gepubliceerd in 1729: "dat ons Vaderlandt, hoe wel kleyn in zijn omvangh, nochtans zijn machtige armen in het vervolgen van den Spanjaart, onsen erf-vyant, uitgestreckt heeft selfs tot in Oost en West-lndiënHebbende onze Lants-luyden tot haren grooten lof in het uyterste van het Oosten, met het bouwen van een nieuwe stadt, weder levendig gemackt den ouden naam van het eertijds vermaerde Batavia. In dit nieuwe Batavia, gelegen in het groot Eylandt Java heeft zijn verblijf den Opperbevelhebber der Neder- landtsche saeken over gantsch Indiën enz." Tacitus zegt, dat de Batavieren eer tijds een volk waren van de Catten (oorspronkelijk woonachtig in Hessen); na een oproer trokken zij naar deze gewesten, onder Bato, hun Heir-tocht leyder (vandaar "hertog"), zakten den Rijn af en bereikten een "niemant oe- behoorend Eylant, dat met beyde ar men van den Rijn ter wedersyden en met de Noodt-zee van vooren omringt sijndeveilig en wel gelegen was. Plinius noemde dit het heerlijke Ey landt. Naar haar Overste Bato werd deze "vrije plaatse" Batavia, Baatoos- have of Baethaven genoemd en zelf gaf dit volk zich de naam Baethavers of Betouwers en door de Romeinen werden zij Bataviers genoemd. Matthijs van der Houwe geeft deze naam nog een andere oorsprong, nl. Bat (Bet) ouwe (auwe). Volgens Cornelius Kilianus is "auwe" een oud woord, dat eylandt, land, plaats tus sen weide en een valei, betekent. Batouw of Betouw (Betuwe) is vrucht baar land, beter land dan Vaelouwe (Veluwe) zijnde dit schraal, vaal en zandachtig land. Dit "ouw" heeft gelijke kracht als "gouw" (Henegaouw, Oostergouw) of landstreek. Een kort en onvolledig overzicht van de naam Batavia werd de lezer hierboven gegeven." Ach, Batavia! Hoe zongen wij als jon gen uit volle borst: De meisjes van Batavia, zij zijn zo wonderschoon, Blank van huid en slank van voet. Zwart van haar en vurig bloed Maar de geschiedschrijver bezorgt in heel andere geest het "doorluchtigh volck" der Batavieren: "De Romeinen hebben de Batavieren grote eer bewezen. Men leest in een steen "Geno Batavorum amica et frates Romani Miperiï (De Batavieren vrienden en broeders van het Room- sche Rijck). Tot die achting is geen ander volck gekomen." Hoe staat het NU met die roemruchte Batavieren, dit vrij Batavia? Wat is van dit fiere volk overgebleven? "Het kan verkeren", zei Brederode. J. v. W. Veilig, makkelijk en tijdbesparend Nooit meer aangebrande rijst. Rijst in de pan, knopje indrukken, klaar U kunt uitgaan, andere dingen doen zolang als U wilt. De rijst blijft, ook als ze gaar is, op temperatuur. NATIONAL RICE COOKER p Inhoud 1 liter f 112,50 i Inhoud IV2 liter f 122,50 Inhoud 1,8 liter 132,50 Inhoud 2,8 liter f 180,— Inhoud 3,6 liter f 190,— Verzendkosten 7, -/f8,- Abonnee's Tong-Tong 3 termijnen mogelijk. Tong-Tong B.V. - Prins Mauritslaan 36 - Den Haag - Giro 6685 Al Uw stencilwerk vlot en voordelig verzorgd door Prins Mauritslaan 36, Den Haag, telefoon 070 - 54 55 00 54 55 01 9

Tong Tong | 1976 | | pagina 9