Beklim de berg Nitaka (Nagata Yama nabore) door O. G. Ward Met deze historische woorden gaf Admiraal Yamamoto het noodlottige bevel om Pearl Harbor aan te vallen. Op 7 december 1941 om half twee en kwart voor drie in de morgen lanceerde de Japanse strijdmacht van 72 oorlogsschepen onder bevel van vice-admiraal Chuichi Nagumo een perfect voorbereide, ver metel uitgevoerde verrassingsaanval op de belangrijkste Amerikaanse maritieme basis in de Stille Oceaan: Pearl Harbor. Met deze daad was in feite de 2e wereld-oorlog in de Pacific begonnen. Want de Japanners sloegen bijna gelijktij dig toe in Malakka, de Philippijnen, Hongkong en in Zd. Thailand. Tevens werden de door de Amerikanen bezette eilanden Guam en Wake aangevallen en bezet, zodat de verbindingslijn tussen Hawaii en de Philippijnen werd doorgesneden. Amerika was in oorlog met Japan - het kabinet van Winston Churchill gaf mach tiging voor een onmiddellijke oorlogsverklaring aan Japan - andere naties volg den het Engelse voorbeeld - Nieuw Zeeland, Canada, China, de regeringen in ballingschap van Griekenland, Joegoslavië, de Vrije Fransen. Alleen Rusland bleef buiten de oorlog met Japan tot augustus 1945. De Nederlandse regering in Engeland liet bij monde van de Gouverneur Ge neraal Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer de volgen de verklaring uitgaan: "De Nederland se regering aanvaard de uitdaging en neemt de wapens op tegen het Japan se Keizerrijk". Hiermede was door Nederland aan Japan de oorlog ver klaard, wetende dat het neutraliteits- principe niet langer meer kon worden gehandhaafd en de aanval op het toenmalig Nederlands Oost-lndië spoe dig zou plaats vinden. In dit artikel willen we proberen een antwoord te geven op de vraag: waarom stortte een grote natie als Japan zich in een avontuur dat niet alleen honderd-duizenden levens heeft gekost, maar dat feitelijk ook geen uitzicht gaf op een eventuele over winning? Wat ging hieraan vooraf? Wat waren de oorzaken en aanleidin gen tot deze agressie? Het is niet de bedoeling in dit artikel alle aspecten die tot de oorlog heb ben geleid te beschrijven, noch is het de bedoeling te diep op de historie van Japan in te gaan, maar de eerste oorzaak was wel de annexatie van de Hawaii-eilanden door Amerika in 1898 en de overdracht van de Philippijnen en Guam in 1899 na de Spaans- Amerikaanse oorlog. Japan voelde zich onbehagelijk, want het maakte zich zorgen dat een zeemogendheid als de Verenigde Staten haar grenzen als het ware 2000 zeemijlen west- waards had verschoven en dat deze mogendheid zich op 1500 zeemijlen ten zuiden van zijn hoofdstad Tokyo zou inrichten. De tweede oorzaak was de gekrenkt heid van Japan over de Amerikaanse maatregelen tot beperking van Japanse immigratie omstreeks de eeuwwisse ling. Doch het is de Japanse politiek in China, welke wel het meest heeft bij gedragen tot de verkoeling van de Ja pans-Amerikaanse betrekkingen. Het is vooral over dit laatste punt dat Japan in Amerika zijn tegenstander moest gaan zien, want de gegeven belofte aan de Verenigde Staten in 1908 terzake van een vrije en vreedzame ontwikkeling van de handel, het eerbiedigen van de onafhankelijkheid en integriteit van China en het handhaven van de "open deur politiek" waren allerminst in overeenstemming met de daden. Het uitbreken van de eerste wereld oorlog gaf Japan de gelegenheid zijn positie in het Verre Oosten duchtig te versterken. Het nam in bezit de Duitse eilandengroepen ten N. van de evenaar, tw: de Marianen, de Palao- eilanden, de Carolinen en de Mars- hall-eilanden, waardoor het zowel de fensief als offensief in een uiterst sterke positie kwam. Over het offen sief denken nog dit: reeds omstreeks 1910 werd in Japan propaganda ge maakt voor uitbreiding in zuidelijke richting (in de richting van Nederlands Indië dus!) Dan volgde een tijd van een bewape ningswedloop tussen de Amerikanen en de Japanners. In 1920 lanceerde Japan het z.g. "acht-acht programma": het bezitten van acht slagschepen en acht slagkruisers, wat spoedig veran derde in driemaal 8-8. Het zou te ver voeren om te vertellen wat de Ameri- DISCO BOLLAND A Stationsweg 143, tel. 070-88 30 07 DEN HAAG t Pop Djawa L.P.'s zijn moeilijk te krijgen, f wij hebben ze wel. Daarnaast de vertrouw- I de Salina platen Aida Mustapha, Ivo Ni la- I kreshna, Emillia Contessa en vele anderen T I in Krontjong, Javaanse gamelan, Sundane- J se gamelan en Balinese gamelan L.P.'s. 1 Ook eindelijk Thailandse L.P.'s en vele 4 moderne Chinese platen. Enkele soorten t ook op cassette. Wacht niet te lang, voor- T raden zijn snel uitverkocht. t DE TOPPER VAN DJAKARTA: 1 Rubiah van Mus Mulyadi en Diana I f Jusuf is nu ook leverbaar. Daarnaast ons vertrouwde repertoire j T in gamelan, angklung en stambul f 1 muziek, voor lage prijzen, en COUNTRY platen uit USA. Wij zijn I leverancier van de E.O.-radio en T.V. J M 8 december 1941 Het is 35 jaar geleden dat de oude ren onder ons in het voormalig Nederlands Oost-lndië één der diep ste tragedies die de wereld heeft gekend, hebben meegemaakt. Op 8-12-1941 verklaarde de Nederlandse regering de oorlog aan Japan. Onze medewerker, de Lt. Kol. b.d. O. G. WARD, werkzaam bij de Sectie Luchtmachthistorie van de Kon. Luchtmacht zal trachten in de volgende serie artikelen de achter gronden te belichten en de volgorde van de belangrijkste gebeurtenissen te beschrijven, die geleid hebben tot deze catastrophe. kanen en Engelsen van plan waren, maar gelukkig zag de Amerikaanse regering het dwaze hiervan in en machtigde President Harding tot het openen van een conferentie te Wash ington op 12-11-1921 met als doel: het stopzetten van de vlootbouw door de verschillende regeringen geduren de vijf jaar. Deze conferentie heeft inderdaad de gemoederen enigszins tot rust gebracht - bepaalde afspra ken werden gemaakt en vanaf deze conferentie tot de Manchurijsche crisis van 1931 werd het tijdperk ge kenmerkt door een reeks van inter nationale besprekingen ter beperking van de bewapening, in het bijzonder die ter zee. Op het gebied van de politiek was er intussen al heel wat gaande dat ten slotte zou leiden tot de Japanse inval in Manchurije. Het befaamde memo randum van Tanaka, minister-president in 1927, laat aan duidelijkheid niets te wensen over: "Om de moeilijkheden in Oost-Azië te overwinnen, moet Ja pan een politiek van bloed en ijzer volgenom de wereld te ver overen moet het Europa en Azië ver overen; om Europa en Azië te ver overen moet het eerst China verove ren en om China te veroveren moet het Manchurije en Mongolië verove ren. Japan verwacht dit proces in tien jaar tot een einde te zullen brengen" Een reeks van incidenten leidde de inval en bezetting van Manchurije in. Vooral het z.g. Moekden-incident was het sein geweest of was een symp toom van een sterke wijziging in de Japanse atmosfeer, die van een ze kere gematigdheid oversloeg in een chauvinistisch-militair extremisme. En in 1931 werd de nieuwe "onafhanke lijke" staat Manchukuo gesticht, waar mee in 1932 de Japanse regering een verdrag sloot. Nadat de Volken bond Japan gewezen heeft op het overtreden van het Negen-Mogend- heden Pact en het Kellog-Pact besloot Japan zich uit de Volkenbond terug te trekken. De Amerikanen lieten hun ongenoegen heel duidelijk weten via een in januari 1932 uitgegeven ver- 10

Tong Tong | 1976 | | pagina 10