DOKTER IN RUTENG KIMM Indische spekkoek Belevenissen van een artsenfamilie op Flores Het artsenechtpaar Van Groenedael vertrok in 1950 naar Endeh. Dokter van Groenedael was namelijk be noemd tot gouvernementsarts op Flores. De beide artsen vielen met hun neus in de boter, als wij deze familaire vergelijking mogen gebrui ken voor de toestand die zij daar aantroffen. Er breekt een pokken epidemie uit en de dokter heeft het "vernietigend druk". Zijn voorgan ger had zulk een epidemie gewenst, want dat zou de enige mogelijkheid zijn om een algemene vaccinatie te kunnen bewerkstelligen. Gelukkig voor hem was hij juist op tijd ver trokken De dokter en zijn vrouw worden bij het bezoek van president Soekarno aan Flores in particuliere audiëntie ontvangen. Zij hebben inmiddels vernomen dat hun bestemming zal zijn Ruteng, 268 km van Endeh in de bergen van West Flores, 1200 m hoog. Geruime tijd horen verwanten en vrienden weinig van hen. Blijkbaar eisen verhuizing en inrichting in Ruteng veel tijd. Maar op 30 maart 1951 schrijft de dokter weer, en deze brief drukken wij (met uitzon dering van enige passages in de zeer persoonlijke sfeer) hiernevens af. Een vriendelijke hand bezorgde ons namelijk een stapel correspon dentie van het echtpaar uit de tijd, dat zij in Ruteng woonden en werk ten. Uit die briefwisseling zullen wij een keuze doen. Zij geeft een in druk van de welhaast onvoorstel bare moeilijkheden, waarmee het doktersgezin op zo'n buitenpost te kampen heeft. Ruterig, 30 Maart 1951 We hebben eens in de week een ver binding en die is vermoedelijk zondag, als de postauto er door kan. Dat hangt een beetje af van weg en re gen, maar lukt toch bijna altijd. Dat wil nog niet zeggen, dat alle brieven, die worden geschreven ook meteen meegaan. Van hier valt het nogal mee, maar er zijn meer tussenstations. Je hebt je ongerust gemaakt over onze veiligheid, zoals uit je brief blijkt. Daar mankeert het echter niet aan. Ik ben elke maand in de diepste gu- nungressorten en voel me er even vei lig als vóór de oorlog. Ook is het ver schil tussen de hoofdplaats Endeh en hier momenteel niet groot meer. Dit heeft niets met de veiligheid te maken. Het electrisch licht is daar nu ook definitief uitgevallen. Wat ze verder nog op ons voor hebben is niet van veel belang. De bevolking is hier pret tiger en moet nog met de zweep naar de politiek worden gedreven. Ze zijn wel heel wat achter op de mensen van Java, maar als je zo de kranten leest, weet ik nog niet, of dat wel zulk een nadeel is. Gezien het feit dat het klei ne aantal delicten (dat elke^ bevolking rijk is, door wat de vooruitgang er heeft gebracht) op Java in staat is alles te terroriseren en elke vorm van orde en gezag te saboteren. Wij hebben weinig wegen en dat zijn nog voor een groot gedeelte paardepaadjes. Wij hebben weinig auto's en kunnen er ook niet veel mee beginnen. Onze mensen wassen zich niet en stinken als bunzingen en hun kleding bestaat boven de zes jaar uit vieze vodden, die nooit water zagen of zien zullen en beneden die leeftijd uit niets. De woningen herinneren aan negerkralen en zijn donker en vuil. De varkens er onder dienen voor gemeentereiniging, daar 't tonnensysteem nog niet tot ons is doorgedrongen en de vloer overi gens voldoende reten heeft en het ge mak de mens dient. Bovendien staan de huizen op palen, hetgeen een en ander ook nog vergemakkelijkt. Wel heeft de Manggarai een voorschrift- kakus (Kakhuis) (officieel woord), maar als een bewoner heeft voldaan aan het voorschrift er een te maken volgens de tekening, dan is hij' daar mee klaar en is het gebouwtje be stemd als sieraad en niet voor gebruik. Overigens maken ze zich over dat voorschrift weinig kopzorg en betalen gaarne de boete van Rp. 2,50 die als maximum op overtreding staat. God dank zijn er zeer veel varkens. Ze zijn niet eens opvallend vuil, maar dat komt misschien, omdat ik geen ver gelijkingsobjecten heb. Nee, van onze mensen gaat niet veel goed uit, maar ook niet veel kwaad. Laat het wat mij betreft, nog maar even zo blijven. Voor een ruil met de Java-toestanden hier, ook met een bioscoop, voel ik niet veel. Het land is moeilijk bereis baar als men het binnenland in moet, maar het is zeer mooi. Ons huis is van dien aard, dat men er overal el ders van verschoond zou blijven. Ze ker als alleen-bewoner. Adri heeft rozen staan in haar tuin, die stellig met de beste in Nederland kunnen concurreren. Ik mat er gisteren een met een doorsnee van ruim 12 cm. Verder is er alle ruimte om allerlei bloemen te planten en het zal niet lang duren of alles staat in bloei. Nee, we hebben nog geen koe en het zou ook veel te lastig en te kost baar zijn, om er een aan te schaffen. Melk levert eventueel de missie wel en anders komt die uit de blikken koe. Wel hebben we kippen, die ook eieren leggen en als onhebbelijkheid de tuin en de bedden omkrabben. Voorts een paard en er zullen er wel twee komen, aangezien Adri nog graag rijdt en we hier heel aardig buiten kunnen rijden als we eenmaal de weg weten. Voor mij is dat lastig, omdat ik geen richtings- gevoel heb, maar voor de echtgenote (lees verder pagina 22, 3e kolom onderaan) Stort 15,op giro 158225 en U ontvangt een spekkoek van ca. 500 gram, in speciale ver pakking. franco thuis Bestel tijdig voor de Feestdagen "KIMM", Joh. Verhulststraat 98, Amsterdam-Z. Tel. 020- 72 84 61 Bovenstaand een foto van de in 1925 geopende Floresweg.

Tong Tong | 1976 | | pagina 18