Toko, Boekhandel en Kantoor zijn wegens INVENTARISATIE GESLOTEN VANAF 24 DECEMBER 1976 TOT EN MET 4 JANUARI 1977 een zonnig 3<Cerótgeócltenk Dodenspoorweg door het oerwoud9 4 NIEUWE KLEURENPOSTERS Bloeiende flamboyant - Klapperbos - Eendjes op de sawah - Kampong Kasongan Per stuk 5,porto plus kartonnen koker 1,70 Serie van 4 inclusief porto en koker f 20, Het drama van de Pakan-Baroe-spoorweg op Sumatra (de 3e serie naar dia's van Rogier) Na 15 december verkrijgbaar, 4 nieuwe prachtige opnamen uit Indonesië, om de donkere dagen wat te verlichten. Wilt u ze voor de Kerst in huis, geef uw bestelling dan nu op (Vervolg Boekbespreking) maart 1942 t/m 15 augustus 1945 tien duizenden geallieerde krijgsgevange nen, Hollanders, Engelsen, Australiërs, Amerikanen, maar ook Indonesiërs als slaven werden ingezet voor militaire werkzaamheden, met als gevolg dat duizenden landgenoten en verwanten het leven lieten en hun laatste rust plaats vonden ergens onder de pal men, of ergens in de zeeën die het voormalige Nederlands Oost Indië omspoelen. R. KORTEWEG ZO WAS INDIË Het aantal prentenboeken over het voormalig Nederlands-lndië is weer met twee vermeerderd. "Zo was In dië", samengesteld door Joop van den Berg en uitgegeven door Uitgeverij Luitingh in Laren, is reeds geruime tijd geleden aangekondigd, maar heeft dan nu, juist vóór Sint Nicolaas en de Kerst het licht gezien. Het boek zal ongetwijfeld een gezocht cadeau vor men voor hen, die zich Indië met dank baarheid en weemoed herinneren. In een kloek, maar niet onhandelbaar formaat uitgegeven biedt "Zo was Indië" afbeeldingen, die zich over een eeuw (1850-1950) uitstrekken. Het verreweg belangrijkste deel wordt in tussen gevormd door reproducties uit d'Oriënt, het bekende tijdschrift van Kolff en Co en vele jaren onder re dactie van A. Zimmerman verschenen. Deze beslaan de periode 1925 (toen Kolff de exploitatie van "De Zweep", het huisorgaan van Aneta overnam en van die periodiek een terecht be wonderd geïllustreerd weekblad maak te) tot het uitbreken van de oorlog. De ruime keus aan uitstekend gere produceerde foto's uit dat tijdvak zal vooral de oudere lezer die in de twin tiger en dertiger jaren in Indië leefde en werkte, interesseren, al zal hij het in onze ogen koddige verhaal - of wil men de geschiedenisles - van Oom Jan, niet versmaden. Deze informatie ve bijdrage tot de kennis van het In dië voor de eeuwwisseling verscheen in "Voor 't Jonge Volkje" van 1885 in Nederland. Een aantal foto's daterende uit de periode tussen de Japanse capitulatie en de overdracht van de souvereini- teit, ontleend aan diverse publicaties, besluit het boek. De geïllustreerde weekbladen, zoals d'Oriënt en Sport in Beeld, die een onuitputtelijke bron van gegevens bevatten over de laatste levensjaren van de kolonie versche nen na de Japanse inval niet meer. De uitgave is fraai verzorgd en de reproductie van het fotomateriaal laat niets te wensen! JHR "Zo was Indië" is in de Boekhandel Tong-Tong verkrijgbaar voor f 29,90 plus 4,porto. BATAVIA Het tweede prentenboek dat wij ont vingen heeft een ander en meer ge distingeerd allure dan het zo juist besproken boek van Van den Berg. Het is samengesteld door E. Breton de Nijs (Rob Nieuwenhuys) en bevat foto's (uit het bezit van de schrijver en van J. Knaud) van Batavia in de laatste kwart-eeuw van de 19e eeuw. Uitgevers zijn Thomas en Eras te 's- Gravenhage. Behalve een inleiding van Breton de Nijs bevat het boek voorts twee kaarten die een duidelijk beeld geven van de structuur van be neden- en bovenstad, zo rond 1875. De foto's in dit boek zijn ware kunst werken; de gehele uitgave heeft trou wens meer het allure van een kunst werk dan de kwalificatie "prenten boek" zou doen vermoeden, al is die dan niet denigrerend bedoeld. De reproducties zijn stuk voor stuk op afzonderlijke pagina's geplakt. Dit komt de genietbaarheid ten goede, maar heeft zijn bezwaren. Het lijkt ons nogal kwetsbaar en indien niet met grote zorg behandeld, zal het boek werk moeilijk in zijn oorspronkelijke fraaie staat kunnen worden bewaard. Een boek voor fijnproevers en al§ zo danig te behandelen! JHR. "Batavia" is verkrijgbaar in de boek handel Tong-Tong en kost 50, plus 5,porto. (Vervolg Kepandjen) van elkaar. Later verhuisden de Zusters en meis jes naar de Moesistraat, waar ze drie of vier woonhuizen ter beschikking kregen. De heimwee naar het Tehuis en de scheiding van de Zusters en vriendinnen, die geïnterneerd waren, bleek waarschijnlijk te veel voor drie meisjes te zijn, want ze werden ziek en stierven. Eén van de Tehuismeisjes woont ook in Enschede, die ontmoet ik vaak. Waar zouden de anderen nu wonen? Een groet voor jullie allemaal, meis jes. JO STANEKE (Vervolg: "Dokter van Ruteng") bestaat die draw back niet, die weet altijd wel weer thuis te komen. Overi gens het paard ook. Ons personeel bestaat uit de oude djongos Asmo- diwirjo, een Javaan, oud 67 jaar, maar net als Johnny Walker, still going strong. Verder de baboe Mama Moni (dus de moeder van Monica) en twee strapans. Met de ene Lupung, de moordenaar, maakte je al kennis. De andere Regas is maar een paardedief en verzorgt mijn paard en helpt ook in de tuin. Die is echter ook voor die twee nog te groot en de normale werkcapaciteit in aanmerking nemend van deze mensen, zou men er vier nodig hebben. Adri werkt zelf zeer hard en is altijd bezig en ze wil, dat anderen datzelfde doen. Dat gaat echter niet en dat is voor haar een eeuwige bron van ergernïs. Toch gaat hier alles vrij aardig. (wordt vervolgd) door Henk Hovinga Voorintekenprijs tot 1 januari 1977 f 19,90. Daarna f 24,50 Porto f 4, 22

Tong Tong | 1976 | | pagina 22