NEDERLANDSE ERESCHULDEN BOEKBESPREKING In Tong Tong van 1 dec. 1976 werd e.e.a. vermeld over de stand van zaken betreffende het open appèl van de Federatie Oud-Strijders Organisaties van 15 augustus 1975. De daarbij aangekondigde oprichting van de STICHTING NEDERLANDSE ERESCHULDEN heeft inmiddels plaats gevonden met als doel: "de verwerving van erkenning en honorering van de Nederlandse ereschulden - door de Federatie Oud-Strijders Organisaties met de brochure "Nederlandse ereschulden" op 15 augustus 1975 als open appèl aan het Nederlandse volk bij Regering en Parlement voorge bracht - zulks naast en in nauwe samenwerking met genoemde Federatie, zo mede de verkrijging van de middelen voor de hiervoor te ontplooien activiteiten." De stichting is gevestigd te Den Haag met als voorlopig adres Segbroeklaan 212, tel. 070-649383 en postgirorek. 253000. Oprichters-bestuursleden zijn: ir. G. S. Vrijburg, mr. J. R. Hogerzeil en Kol. b.d. E. Erkelens. Het bestuur zal zo spoedig mogelijk met enkele leden worden uitgebreid. Tot nu toe hebben wij een taktiek van geduld en waardigheid gevolgd, al voelden wij wel degelijk dat sommige parlementariërs daarop reageerden met kleine en grote oneerlijkheden, die we ons hadden kunnen aantrekken voor wat ze waren: beledigingen. Steeds duidelijker hebben wij aangevoeld, dat de koele tot ijs koude houding van veel Kamerleden verband houdt met hun mening dat de belanghebbenden bij een afdoening van de ereschulden politiek onbelangrijk zijn, een politiek te verwaarlozen groep. Inderdaad hebben wij steeds gesteld, dat het hier om een zuiver nationaal pro bleem gaat, dat wij niet in de politieke sfeer wilden trekken. Wij waren nuchter genoeg om in te zien, dat men voor een éénmalig doel met een achtergrond van burgerrecht en humaniteit, geen politieke (splinter-) partij gaat stichten. Maar nu - met de verkiezingen in zicht - zouden wij, zonder een nieuwe partij te vormen, een grote politieke vuist kunnen maken, door ons allen éénmaal solidair te gedragen in ons stemgedrag op 25 mei 1977. Om u deze zaak uit de doeken te kunnen doen en ons gezamenlijk vast te leggen op dat stemgedrag, willen wij onze achterban - supporters en belangstellenden - vragen zich op dinsdag, 3 mei a.s., te verzamelen in het Ned. Congresgebouw te Den Haag. Na afloop van die bijeenkomst zullen wij dan een protestmars houden naar het Binnenhof, om daar een petitie aan te bieden aan Regering en Parlement. In een tijd, waarin het Nederlandse volk zich nog massaal blijkt te interesseren voor oorlogsmisdadigers, die ruim 30 jaar lang hun gerechte straf wisten te ont springen, zal men toch ook enig begrip mogen opbrengen voor een grote groep medeburgers, die er al ruim 31 jaar op wacht, dat de Staat der Nederlanden hun recht zal doen. Ongedaan gebleven recht is immers óók onrecht! Onze demonstratie op 3 mei EENMAAL - VOOR DE EERSTE MAAL - VOOR DE LAATSTE MAAL zal óók waardig zijn, en met uw aller hulp indrukwekkend genoeg om duidelijk te maken dat wij, Nederlandse slachtoffers van de oorlog in Z.O.-Azië, niet eeuwig met ons laten sollen. In de afgelopen 11/2 jaar konden de kosten worden bestreden met behulp van enkele'in 1975 ontvangen giften. Voor onze verdere acties zijn opnieuw gelden nodig, in het bijzonder voor de bijeenkomst en de mars, willen wij ons de kans, om een nuttig gebruik te maken van de komende algemene verkiezingen, niet laten ontglippen. Voor een goede organisatie hiervan (rekening houdende met slecht ter been zijnde demonstranten) hebben wij, behalve geld, ook een inzicht nodig in het aantal deelnemers en hun conditie. Wij nodigen daarom iedereen, die rechtstreeks of zijdelings betrokken is bij de zaak der Nederlandse ereschulden, ons 10,per deelnemer (of méér) over te maken op giro-rekening 253.000 t.n.v. Stichting Ned. Ereschulden, Den Haag. Onder "Mededelingen" te vermelden: a) het aantal personen (uzelf inbegrepen) dat op 3 mei meedoet aan bijeenkomst en mars en b) het aantal daarvan, dat niet in staat is de afstand Congresgebouw - Binnenhof 41/2 km) te voet af te leggen. Kunt u niet meedoen, maar ons toch financiëel steunen, dan vermeldt u onder "Mededelingen": donatie. Nadere bijzonderheden volgen in komende nummers van dit blad. voor de Federatie Oud-Strijders Organisaties en de Stichting Nederlandse Ereschulden ir. G. S. VRIJBURG EEN PREDIKANT BEZOEKT BENKOELEN IN 1857 Dominee F. U. van Hengel maakte in het midden van de vorige eeuw een dienstreis naar Benkoelen. Men had daar in geen jaren een predikant ge zien en wendde zich ten einde raad tot het Kerkbestuur te Batavia. Eén van de vier predikanten in de hoofdstad, tezamen tevens het Hoog Kerkbestuur vormende, werd opge dragen, zich derwaarts te begeven. Dat was ds. van Hengel. De reis duurde ongeveer zes weken. Het officieel verslag van dominee's bezoek aan het éénmaal per maand via de zee bereikbare Benkoelen is verloren gegaan, maar teruggekeerd in Nederland na zijn pensionering hield hij voor de Maatschappij tot Nut van het Algemeen afd. Kampen een causerie over deze reis naar Benkoe len, dat in een haast onvoorstelbaar isolement op zijn ontwikkeling wacht te. De tekst van de voordracht van Van Hengel is nu uitgegeven door het Hen drik Kraemer Instituut te Oegstgeest, voorzien van annotaties van Dr. I. H. Enklaar. In zijn inleiding noemt En klaar het reisverhaal terecht "een boeiend tijdsbeeld van de Indische samenleving en kerkelijke toestanden in het midden van de vorige eeuw". JHR. "Een pastorale bezoekreis in het oude Indië - Mijn reis naar Benkoelen" is verkrijgbaar in de Boekhandel Tong- Tong. Prijs ƒ5, Porto 1,70. Vergeet U de weer- en windraads- man, de ENKHUIZER ALMANAK 1977 niet Een handzaam boekje vol wetens waardigheden. Verkrijgbaar bij Boekh. Tong Tong f 2,20 f 1,20 porto. f 20,p.p.p.d. Half pension f 30,— HOTEL "DE RUITER" HOUTHEM bij Valkenburg (Z.L.), St. Gerlaoh 43 tel. 04406 - 4 03 18. Riant uitzicht op het Geuldal doet denken aan de mooie rustige om geving van de Preanger Zeer geschikt voor diegenen die op me disch advies een rustkuur moeten onder gaan. Met dieet-patiënten wordt rekening ge houden Alle kamers centraal verwarmd en voorzien van warm en koud stromend water. Prijzen per persoon en per dag; incl. be diening en B.T.W.. Logies met ontbijt f 7 77 J r"CC, - p.p. p.d. Kamer met douche en toilet, logies met ontbijt f 30,p.p.p.d. Kamer met dou che en toilet half pension f 38,p.p.p.d. 3

Tong Tong | 1977 | | pagina 3