Mrs. Tonketonk en Earl E. Smith P0IRRIÉ Lach mee om De losse Tong Tongs stapelden zich jaar na jaar op, en ik besloot ze te laten inbinden. Dat was niet moeilijk, want Princeton is een Universiteits stadje. Het is ook een elite Universi teitsstad, dat maakt alles erg duur, dus toen ik met een paar jaargangen bij de boekenman binnen stapte, had hij 't gauw bekeken. Tuurlijk kon hij ze inbinden (wist hij zo, zonder kijken), 12 dollars per jaar gang en over twee weken klaar. Hoe langer je moet wachten, hoe deftiger 't staat toch. Dank je wel, dacht ik, en stapte zo de moderne, kraakhelde re binderij weer uit. Nou wat? Toen kreeg ik 't adres van Smith. Een griebus, in een bedenkelijk buurtje, en nu dacht ik "o jee". Op een vies- witte deur, op de mailbox geplakt was een onooglijk kaartje: "Earl E. Smith - Bookbinder." Al. Ik duwde de deur open en wat ik toen zag! Ik voelde me meteen thuis. Ik stond in een grote kamer vol boeken, alles op elkaar ge stapeld op tafels en op de vloer, los se, ingebonden, half ingebonden, een chaos van papieren. En toch scheen er een systeem in te zitten. Een groot zwart schoolbord hing aan de muur, beschreven met instructies die je am per lezen kon in 't halfdonker. Er was geen ziel te bekennen, wel zag ik een trapje dat naar een ander vertrek moest leiden. Ik bleef maar staan rond kijken een poosje toen er ineens bo ven aan 't trapje een blozend gezicht met een gulle lach verscheen. Dat was Earl Smith. Helemaal grijs en in tegen stelling tot zijn "broodwinning" zag hij er keurig uit. Ik 't trapje op en hem uitgelegd wat ik wilde. "Tonketonk?" zei Earl, "dat is grappig, ik heb van m'n leven heel wat ingebonden, maar nog nooit een Tonketonk." Hij ging erbij zitten en keek de blaadjes door. Ik keek wat meer rond. Ouwe machi nes van het begin van deze eeuw stonden overal maar raak, en toch "met systeem". Ik kon m'n ogen niet geloven. Bestond er nog zo'n soort boekbinderij? In 1970? Earl deed al 't Bindt liever de boeken zelf dan het over te laten aan een moderne machine Earl Smith met een keurig ingebonden jaar gang van "Tonketonk": in groene omslag met jaartal en naam in goud op de rug. werk met een leerling boekbinder, midden tussen al de boeken stonden twee grote potten lijm, compleet met kwasten. Earl vroeg honderduit. Waar kwam ik vandaan, waar gingen de ver halen in de Tong Tong over. Wat deed ik in Amerika? Zijn ogen waren groot van verbazing en belangstelling. Hij zou de Tong Tong voor me inbinden, don't worry, voor vier dollars en over drie dagen kun je ze oppikken. Voor de "deftigheid" hoefde ik hier niet te betalen. Hij zocht zorgvuldig naar een kleur groen die bij ons blaad je past, vertelde me enthousiast hoe hij 't allemaal zou doen, .met jaartal en naam in goud op de ruggen, en ik wist dat m'n Tong Tongs in geen betere handen hadden kunnen vallen. Pèndèk- nja, toen ze klaar waren, waren ze onherkenbaar. Nu elk jaar in januari, stap ik naar Earl toe. Mijn Tong Tongs "lopen van januari tot januari". Sinds 1970 duw ik Earl's vies-witte deur open, trapje op, Tong Tongs op tafel, en maak een praatje. Earl weet nu veel meer over Indonesië dan hij ooit dacht te weten. Elk jaar begroet hij me met zijn gulle lach, "aaah, Mrs. Tonketonk, is er al weer een jaar voorbij?" Gaat zitten, bladert op zijn gemak door de blaad jes, vraagt honderduit, en schudt zijn hoofd bij al de verhalen. Earl is één van de weinigen die hart voor zijn vak heeft en niet alleen hart voor het geld. Hij heeft niet eens een telefoon, iets ondenkbaars in dit op business georiënteerde land. Hij heeft het druk om de doodeenvoudige re den dat hij een waar vakman is. Men sen die iets speciaals gedaan willen hebben komen met hun vaak kostba re boeken naar hem toe. Hij zegt dat hij liever zelf de boeken bindt dan het over te laten aan een moderne ma chine. Ik hoop nog heel wat jaren naar Earl Smith te kunnen stappen. De Tong Tong is bij hem in uitstekende handen en in het beste gezelschap. Deze laatste keer nam ik wat foto's van Earl, lach en al. Wie weet, vertel de ik hem, volgend jaar zie je 't mis schien wel in de Tonketonk, of eerder. Ik zou er een aparte trip naar Earl best voor over hebben. J.L. FAMILIEVERENIGING BURGEMEESTRE Van de familievereniging Burgemees- ontvingen wij dezer dagen het eerste mededelingenorgaan, waarin naast de Satuten en het Huishoudelijk Regele- ment, een genealogie van het geslacht Burgemeestre is opgenomen. Het hoofddoel van de vereniging is het samenstellen van een genealogie van de familie. De beschikbare gegevens zijn nog verre van compleet. Over de oorsprong van de familie Bur gemeestre werd in Tong Tong van 1 oct. 1976 reeds een en ander verteld. Een geslaagde familie-bijeenkomst werd op zaterdag 27 november 1976 in de zalen van het Institute of Social Studies in Den Haag, gehouden. Deze bijeenkomst resulteerde in de oprich ting van de familievereniging Burge meestre. Op zaterdag 23 april a.s. zal de Alge mene Ledenvergadering worden ge houden, wederom in één der zalen van het Institute of Social Studies in het Paleis Noordeinde te Den Haag. Dit zal tevens de jaarlijkse familiedag zijn. Voor mededelingen hierover kan men zich wenden tot: A. N. Burgemeestre, Tortellaan 21, Den Haag. Aanmelding voor het lidmaatschap van de Familievereniging kan geschie den bij: A. N. Burgemeestre, Tortellaan 21, Den Haag, tel. 070-68 05 90. M. Th. Burgemeestre, Wezelrade 135 C, Den Haag, tel. 070-67 80 73. "ONDER DE COCOSPALM" Al zijn gekke cartoons van de laatste 3 jaren nu in een vrolijke bundel f 8,50 porto f 2,75 Boekhandel TONG TONG De eerste 200 exemplaren zijn gesigneerd. 19

Tong Tong | 1977 | | pagina 19