zomn Dh BEN CASEY FUIF IN CALIFORNIE BEST WISHES Beras kentjoer t Is maar een weet -Sfc. 3 Niet als in Holland in kleine warme kamer tjes, maar als in Indie met de grote koe le tuin erbij. En iedereen is welkom. (Het waren er een vijftig, "maar dit is maar een kleine hoor," zei gastrouw Ine de Feniks, "ik heb wel eens eentje gegeven voor over de tachtig.") En omdat het de mode is, is alles op zijn Hawaiiaans. Dus lekker los in Hawaii-shirts en Muu Muu. En werd je bij de deur al zowat gekeeld door een paar lei's die om je strot werden getrokken. Daarna meteen door naar de achtertuin waar een grote tafel afgeladen vol staat met allerlei heerlijkheden ("wie zin heeft, pakt maar"). Het is een typische combinatie geworden van een indisch-hawaiiaanse rijsttafel. Veel zoet en zuur. Er was bijv. ook turkey in hete tomatensaus, ham met perziken en ananas, zoete en zure sla, ach teveel om op te noe men. En alles geserveerd op tampahs en andere "exotische voorwerpen." Tussen het eten door werden natuurlijk de laatste nieuwtjes uitgewisseld en werd er druk geflitst voor thuis in Holland. Maar terwijl de ouders zich uitleven in geweldige astro nomische "twist" festijnen slapen in de aan- grenzande kamers de anakjes, dwars dooi de allernieuwste tophits en evergreens. Want je krijgt niet zomaar een babysitter. ROGIER Dear Mrs. Due ell e Thank you for your recent letter in which rou speak so glowingly of your plans to initiate a new Periodical for the Dutch- Indonesian Groupto he called the Amer ican Tong-Tongafter the periodical of that name in Holland. It is gratifying to me personnally to know that California and Californians mean so much to the Dutch-Indonesians. Ever since I took office nearly four years ago I have tried to make California the most attractive state in the unionto its citizensits new population and to new industry en com merce. Additionally, my administration has ded icated itself to the principles of equal op portunity. Thusthe worlds of approbation you and your fellow Dutch-Indonesians are kind enough to apply to California and its citizens are particularly appreciated. Please assure your friends that I do in deed know of their existence in our state hind that I am cognizant of their hopes and needs. Best wishes on the success of the Tmerican Tong-Tong Sincerely, iv.g. Edmund G. Brown. Governor Een welkom en een aanmoediging van een man die het hoogste gezag in de staat Cali- fornië vertegenwoordigt. Zijn aandacht is gevestigd op de Indische emigranten (65 procent zit in Californië!) doch ook elders in Amerika zullen zij gezien, gehoord wor den. Overal zullen wij onze bijdrage leveren voor de welvaart en een beter wederzijds begrip tussen de vólkern die tesamen de United States vormen! Ineens had ik het weer. Pijn in mijn schouderblad, stijfheid in de linkerarm. Ver keerd gelegen misschien of een auto-arm door de wind uit dat open portierraampje? Of wordt het weer die rheumatische zenu waandoening waar de dokter in Holland me t:,en die dure injectie en pillen voor gaf? De schrik slaat me om het hart, hiér een dokter, hier injectie, hiér medicijnen? Minta ampoen mijn beurs! Maar de pijn wordt erger, ik kan mijn arm niet meer gebruiken, er moet een dokter bijkomen, ik hou het met meer uit. Totdat ineens een vriend vraagt: heb je beras kentjoer al geprobeerd? Stommeling die ik ben. Alleen te denken aan Vicks, Obat matjan! Hoe kan ik beras kentjoer vergeten? Gelukkig is de rechter arm nog gezond om de beras te oelek en gelukkig heb ik mijn stenen tjobek met oelekan meegenomen en is er kentjoer in huis. Een beetje water, en beetje eau de cologne (clan dringt de kentjoer nog beteï in je huid), voor het naar bed gaan ins meren. De hele schouder, arm tot aan de hand toe. 's Morgens word ik wakker met een tinte lend gevoel in mijn pijnlijke schouder. Het lijkt of de pijn is samengetrokken in één plek. 's Avonds opnieuw insmeren maar. En in de nacht word ik wakker om te ontdek ken dat ik op mijn linkerzij lig, zonder dat ik pijn heb! De derde dag is mijn arm genezen, helemaal. De stijfheid en de pijn waar ik weken lang last van had, zijn in 3 dagen genezen. Dank zij gewone beras kentjoer! In Holland zei de dokter: zo'n rheuma tische aandoening kan een langdurige zaak Natuurlijk gaat er niets boven onze dikke ketjap sedeng en manis en die is, dank zij voortvarende producenten in en buiten di verse Chinatowns gemakkelijk te krijgen. Maar overal en goedkoper is de Chinese soy sauce, dun. zout en voor onze Indische keuken eigenlijk ongenietbaar. Wat doe je als huisvrouw die veel Indisch kookt en dus cok veel ketjap moet gebruiken? Je pro beert het voor de gewone gerechten toch maar met die Chinese soya. Maar dan eerst opkoken met bruine bas terdsuiker. Ongeveer een pond suiker op een wijnfles soya. Goed doorkoken tot er schuim opkomt en dan laten afkoelen tot het schuim weer verdwenen is. Koud in de fles terugstorten. Wanneer U 'n gallon tegelijk koopt, niet alles tegelijk opkoken, maar fles voor fles voor keukengebruik. Blijft beter goed! Bij een vriendin gegeten: potato chips met een dip-in sausje. Erg lekker. Meteen het recept gevraagdsour cream vermengen met een pakje (droog dus) onion-soup. Probeert u maar eens. Wie weet meer van deze hapjes? worden. Wat zou Ben Casey hier zeggen? In ieder geval is mij met beras kentjoer een bill van 20.- bespaard gebleven. Laat mij voortaan eerst denken aan al die huis middeltjes die wijze tjangs, tantes en Maat jes ons gaven en waardoor wij als kind en later als oudere vaak zonder dokter gezond konden blijven. De natuur geeft meer dan we kunnen zien en eten alleen. Ook hier in Amerika zullen geneeskrachtige kruiden zijn. Wie weet er meer vanaf, wie heeft in de "nurseries" planten ontdekt in Indië om hun geneeskracht bekend stonden? Wie helpt mee de doktersrekening zo laag mogelijk te houden? LILIAN DUCELLE

American Tong Tong | 1962 | | pagina 3