fü£g toiTj COMMENTAREN OP A. T. T. ATTENTIE! UThe itmerican 2 "Wij zijn geen Dutch Indonesians maar Indonesian Dutch oftewel afgeleid van Indische Nederlanders. De Dutch Indone sian is een pendol (Indonesiër die Neder lander is) geworden oftewel geneutraliseerd Om nog meer voorheelden te geven: Australian DutchCanadian-Dutch, Ame rican-Dutch. De terminologie is dus fout F. J. H. Wij staan officieel bij de Amerikaanse regering geboekt als Dutch Indonesians, om dat hier het land van geboorte bepalend is voor de nationaliteit. Voor de Amerikaan telt niet de naam, maar de persoon (what's in a name?) die hem draagt. Het is voor ons zaak dat de groep, bekend als Dutch Indo nesians (of zich zelf liever noemend Indone sian Dutchmen) zich onderscheidt door een eigen karakter. Ik begrijp niet, waarom the American Tong- Tong Dutch Indonesian magazin wordt genoemd, ik geloof dat jullie daar moeilijk heden mee krijgen. De Indonesiërs willen niets met ons te maken hebben, waarom gaan wij toch niet gewoon onze gang en vergeten we hun totdat ze zelf toenadering zoeken. Wat doen we toch weer met dat contact N. L. S. Ieder mens heeft het recht trots tei zijn op wat hij is en op wat zijn ouders waren. Hij die zijn ouders respecteert bezit een grote mate van innerlijke beschaving. Wij hebben deze goede eigenschap uit het land van her komst meegekregen. Daarom behoren wij ook onze Indonesische voorouders te respec teren. De fouten begaan door beide partijen mogen geen afbreuk doen aan onze instel ling, noch kunnen wij door wie of wat ook, onze afkomst verloochenen. Het is bovendien onbillijk om 90 millioen Indonesiërs en 12 millioen Hollanders met één maatstaf te meten. Is het altjid nodig de slechte eva- ringen als voorbeeld te nemen? Er zijn immers genoeg goede? Dat nationaliteit alleen niet solide genoeg is om een eigen basis te bouwen is zeer dui delijk gebleken. Onze tragedies zijn er het gevolg van! En zolang men dit niet inziet zullen er onherroepelijk meer volgen. Tong-Tong pro beert EI ervoor te behoeden. Tong-Tong maakt U bewust van eigen waarden! Wat de toenadering betreft: wij kregen gunstige, zeer aangename reacties van Ame rikaanse, zowel als Indonesische zijde bij de verschijning van the American Tong-Tong. Van officiële Nederlandse zijde bleef die tot nog toe uit R. S. Gedurende de periode April-Dec. '61 werden door ons vorig agent schap onverklaarbare fouten ge maakt die helaas niet allemaal door ons achterhaald konden worden. Abonnees die gedurende die periode nummers van Tong-Tong hebben gemist of de Tong-Tong in het geheel niet ontvingen, kun nen thans The American Tong- Tong hiervoor terugkrijgen. Met onze verontschuldigingen natuur lijk! Meldt u zich bij: Roy J. Steevensz 5430 Pioneer Blvd. Whittier Cal. "Vind je een abonnementsprijs van $10. niet wat aan de hoge kant? Zelfs $3.75 vinden velen misschien al te veel voor een abonnement, ik voorspel je dat ze, wanneer ze $10.— moeten neertellen, zullen afzeggen. Weet je dat we hier voor $10.per jaar zes magazins thuis bezorgd krijgen Het spijt ons meer\ dan we kunnen zeggen, dat we A.T.T. tezamen met de Ned.TT voor $10.- - per jaar moeten verkopen. Het liefst stelden we de prijs op $1.per jaar. Dat betekent echter dat we een oplaag zouden moeten hebben van /i millioen en eenzelfde aantal abonnees. Magazins als Red- book, Silver Screen, Life, Time, etc. ver schijnen in een millioenenoplaag en kunnen zich dus vanwege die grote omzet een lage prijs veroorloven. A.T.T. verschilt echter zo van inhoud met genoemde tijdschriften dat ik bang ben dat we nooit die oplaag kunnen halen. Wat de prijs $3.75 betreft, dat is een half-jaar abonnement zonder A.T.T. immers? In Nederland kregen we eens een kaartje van een abonnee: "Ik zeg U hierbij mijn abonnement op, want ik heb zojuist een abonnement op "Donald Duck" genomen." Iedereen mag de Tong-Tong lezen, iedereen mag Redbook, Donald Duck, Silver Screen lezen. We zijn vrij om uit boeken, tijdschrif ten, kranten datgene te halen dat werkelijk waarde heeft voor ons materiële en geeste lijke leven. Sommige waarden zijn duur, som mige goedkoop, daar valt niet aan te ont komen. Het verdrietige is dat A.T.T. duur betaald moet worden (kleine oplaag, dus hoge printers-kosten). Toch zeggen we: poe- koel teroes, met de steun van allen die met liefde die $10.per jaar (d:$ .90 per maand 3 hamburgers) betalen! Eens betaalt American Tong-Tong die steun met interest terug! L. D. Magic word (historisch) Hij vroeg mij: "Doe je er aan?" Geheimzinnig klonk dat. Wat bedoelde hij? "Je doet er toch aan?" Deze keer meende ik iets van respect in zijn stem te horen. Maar wat bedoelde hij dan toch, zwarte kunst, opium, handel in blanke slavinnen? Hij wist het woord maar hij wilde het niet uitspreken! Toen raadde ik lukraak: "Tong-Tong?" "Aaaah ja!" zei hij opgelucht dat ik het geraden had, zonder dat hij het woord had hoeven uitspreken. Anti-Tong-Tonger of R. S. Hawaiian delight Ze gaan samen naar een nieuw geopend Hawaiian Restaurant. Nieuwsgierig en vol verwachting bestellen ze het menu. In het romantisch getemperde licht, dat a real Hawaiian moonlight sfeer oproept wordt de eerste schotel op tafel gezet. Een schaaltje waarop twee, op ongebakken loempiahs lijkende rolletjes liggen. Galant bedient hij eerst haar. De "loem piahs" zijn nog warm, dus direct beginnen maar. Hij begint te snijden, hij snijdt, hij snijdt nog nadrukkelijker hij komt er niet doorheen. "Taaie geschiedenis," meent hij. Zij tipt met haar mespunt de loempiah op z'n kant, nog eens en nog eens. "Het zijn de servetjes," fluistert ze ver schrikt. Verbeeldt hij het zich of lacht die man aan het tafeltje schuins achter? Alles wat verenigt Wij Dutch-Indonesians zijn van zó ver scheiden afkomst (Hollands, Frans, Brits, Duits, Fries, Limburgs, Soendanees, Javaans, Atjehs, Toradjaas, enz. enz.), dat wij wel vogels van diverse pluimage- moeten zijn. Als wij nagaan hoeveel kastjes- en zuilen- twisten er in Holland zijn, hoeveel contro versen in Indonesië, dan kunnen wij alleen maar uitroepen: "Ampoen! Erger ver scheidenheid kan nergens zijn op de wereld!" Als als wij aan onze instincten tot verscheidenheid toegeven. Als wij twist zoeken om elk verschil, ons distanciëren van alles wat anders is, als wij egoist zijn. Maar als wij indachtig ons nieuw na tionaal devies E Pluribus Unum leven, als wij dus constant zoeken wat verenigt, kun nen wij ontzaglijk sterk zijn. Wat hebben wij gemeen? Onze Europees- Aziatische afkomst. Dus onze heritage van TWEE EEUWENOUDE GULTUREN! Waardoor wij ons zowel in het Oosten als het Westen kunnen aanpassen met hand having van de plus-waarden uit West en Oost. Wat hebben wij nog meer gemeen? Ons verlangen om ons hier in de Ver. Staten te vestigen, wat ook onze "nasib" is. onze lotsbestemming. Er zijn tienduizenden ver schillende motieven geweest voor emigratie, maar ze hebben ons allemaal op één manier hierheen geleid. Twee is genoeg. Als wij deze twee pluswaarden bundelen, dan maken wij een fenomenale bundelende kracht. Alle andere persoonlijke waarden mogen wij individueel gebruiken voor andere doelstellingen. Maar deze twee bundelen, mensen, stevig bundelen. En we kunnen ons nieuwe vaderland een "force" aanbieden, dat het land tot veel zegen kan strekken in alle benangen naar Europa en Azië- Maar één conditie moet onverminderd prevaleren: eenheid, eenheid, eenheid! TJALIE ROBINSON Schrijf ons uw ervaringen, vertel ons over uw leven in de States. Zend ons tips, raad gevingen die belangrijk kunnen zijn voor new-comers. Help ons van A.T.T. een goed tijdschrift te maken! le Jaargang no. 2 5430 Pioneer Blvd. Whittier, California Tel. 692-9632 Verschijnt de 15e en 30ste elke maand Samen met Tong-Tong (zeepost) Prijs: per nummer.50 per half jr5.00 per jaar $10.00 Kas: Frans F. Moll. 75 Paradise, San Francisco 12, tel. JU 4-9257. Administratie: Roy J. Steevensz, 5430 Pioneer Blvd., Whittier, Cal., Tel. 692-9632. (bij geen gehoor 693- 4443.) Redactie: Lilian Ducelle, 333 So. Newlin Ave., Whittier, Cal. Tel. 693-4443. y^Algehele leiding: Tjalie Robinson.

American Tong Tong | 1962 | | pagina 2