BJte American 15 OCTOBER 1962 le JAARGANG No. 5 THE ONLY INDEPENDENT DUTCH-INDONESIAN MAGAZINE IN AMERICA 'DE INDO HEEFT NIETS VAN ZICHZELF' BRIEVEN VAN VRIENDEN HIER EN NU i OARINc ONIS^ Hij moet dus altijd leentjebuur spelen, smaalt de anti-Tong-Tong-man. Word dus Hollander of Amerikaan (Indonesiër worden heet nog steeds "omlaag gaan" vinden zij). Nu begrijp ik niet dat ook mensen die zichzelf intelligent noemen, zulke dingen zeg gen. Allereerst neemt men het woord "Indo" direct, gemakkelijk en volkomen zeker dat de toehoorder het begrijpt, in de mond. Er is geen misverstand mogelijk: een Indo is iets anders dan een Hollander. En een Amerikaan is weer wat anders. Als die Indo dus Hollander of Amerikaan "wordt" (dat is nonsens men neemt hoogstens een na tionaliteit over en een aantal zeden en ge bruiken), begint hij wéér leentjebuur te spelen. En is dat opeens wél in orde? No sense Wat moet hij naar oordeel van de spreker doen? Een cowboy-pak aantrekken en kauw gom eten? Of een Volendammer pak aan trekken en een klompendans doen? Nee na tuurlijk (alhoewel iuist déze dingen essen tieel zijn). Men wil beschaafd Nederlander of Amerikaan zijn. D.w.z. algemene bescha- vingsgebruiken overnemen. Maar wie die onderzoekt op specifieke eigen cultuur, loopt al gauw helemaal vast. Want beschaving ont kent juist nationaliteitskenmerken. En elke beschaving is een som van leentjebuur-ele- menten. De Europese beschaving is een mengsel van ideeén afkomstig uit drie cul tuursteden: Rome, Athene en Jeruzalem. Andere beschavingen waren ook gemengd: de Egyptisch-Soedanese, de Assyrisch-Baby- lonische, de Perzisch-Arabische. Al die men sen deden niets anders dan "leentjebuur spelen." So what's wrong! Indo's, d.w.z. Indo-Europeanen, zijn een nog jong volk, afstammend van Europese uitvaarders en Indonesische moedervolken. Pas 400 jaar oud. Nochtans zijn zij bezig een eigen beschavingskenmerk te ontwikke len, evenals andere beschavingen (zie boven) van dubbele oorsprong. Daar schamen wij ons niet voor. We hebben nog minstens 500 jaar de tijd om wat te bereiken. (Noord-) Europa was na duizend jaar nog barbaars. En is beschaafd geworden door het impor teren van honderden beschavingselementen uit "het heidens Azië-" Wij doen geen haarbreed minder. En bren gen op onze bijeenkomsten muziek, dansen en kunst uit Indonesië- En laat mij U vertellen dat b.v. een Serimpi-dans tien eeuwen ouder is dan de beschaafdste Europese dans (noem er eens eentje op? ik tart U!). Veroordeel ons niet op zogenaamde cultu rele gronden. Studeer eerst cultuur-historie. En slik dan Uw woorden in. En zegt U dat wij te klein zijn om wat te bereiken? Pah! Holland was ook klein en veroverde de wereld. En was Bethlehem niet kleiner dan Jeruzalem? En is het war- inginvruchtje niet kleiner dan de "peloh- mangga" Klein beginnen is een eer voor hen die T.ouw zijn aan zichzelf. Branie on zelf-stan- dig te durven zijn en Ondernemend om een eigen leven te beginnen. We do. "Waarom heeft U zich met Tong-Tong juist in Whittier gevestigd? En blijft U hier voorgoed?" Deze vraaag werd van zoveel kanten ges teld, dat hij hier beantwoord dient te wor den. 1. Na mijn bezoek aan Amerika het vor ige jaar en tijdens de breedvoerige corres pondenties met vele abonnees daarna werd mij duidelijk dat ik mij in California moest vestigen omdat hier de grootste concentratie van Dutch-Indonesians woont (om dezelfde reden verkoos ik in Holland Den Haag bov en Utrecht, Amsterdam of Rotterdam). De kans om een groep van constructive werkers te vinden is dan groter. Velen denken dat Tong-Tong het werk is van Tjalie Robinson sadja. Not so. Elk groot werk ontstaat door samenwerking van méér intelligente en werk zame mensen. Ik hoop ze in California te vinden. Waarom Whittier en niet San Francisco, San Diego of Los Angeles? Omdat het Los Angelesgebied centraler is en dus gemak kelijker bereikbaar vanuit Noord en Zuid dan één van de plaatsen in Noord of Zuid. Verder prefereer ik Whittier of een andere kleine plaats) omdat het kleinere altijd snel ler en beter te doorgronden is dan het gro tere. Ken ik het maatschappelijk systeem van Whittier, dan liggen grotere steden voor mij open. En voor U. 2. Het Tong-Tong-werk blijft hier voor goed (dus ook na mij dood of aftreden). Ikzelf zal veel móeten reizen nu onze In dische samenleving verspreid is over dc hele wereld en overal gemeenschappen groeien, waartussen een levende, constructieve en welvaartbrengende band gelegd kan worden. Ik reis dus nogal veel over en weer tussen Nederland, de Antillen en Suriname.Spanje, de U.S. en in de nabije toekomst zeker ook in Indonesië- Wilt U al dit Tong-Tong-werk ophangen aan één zwervende kapstok: Tjalie? Dat is onwijs. Maak er een aantal kapstokken bij. Office of the Mayor I have Just had the pleasure of looklnc over Initial copies of "The American - TONG-TOHG", the only official Dutch Indonesian Macazlne in America. The na-aslne Is or Interesting format, and I an sure it will fulfill a distinct need in the nuolicatlon field in America. I wish to extend concratulatic publisher, best wishes and success for t magazine. Gaarne drukken we hierbij af de brief van de burgemeester van Los Angeles met de beste wensen voor ons bestaaii. Soortgelijke brieven ontvangen wij van vele officiële kan ten. En menige brief is gevolgd door een persoonlijke kennismaking, die directe vriend schap heeft opgeleverd. We zijn zeer erkentelijk voor deze vorm van gastheerschap in het Nieuwe Vaderland. Want al deze brieven zijn veel meer dan droge formaliteiten gebleken. Geen verve lende aanmerkingen of beperkingen van "je moet eigenlijk zus of zo zijnmaar vertrou wen, hartelijkheid en hoge verwachtingen. In verscheidene contacten is ons gebleken dat de reputatie van TONG-TONG ons al vooruit gesneld is via universitaire en diplo matieke kanalen. Dat men de Indische groep waardeert en vriendschap toedraagt. Wij hopen al deze vriendschappen waardig te zijn en zullen er in elk geval hard voor werken. REDACTIE P.S. Jan Boon is voor zover men het nog niet weet, de "echte" naam van Tjalie Robinson.

American Tong Tong | 1962 | | pagina 1