Ultnerican 30 NOVEMBER 1962 le JAARGANG No. 8 T H E O N L Y I N D E P E N D E N T D U T C H - I N D O N E S I A N MAGAZINE IN AMERICA 'HER GLOW WARMED THE WORLD' 1 gpLUR/gc^Miit!! qARINc 9 NISX In November 6th '62 the "First Lady of the World", Mrs. Eleanor Roosevelt, went home to rest for good. I will not repeat the statements made about her, neither do I intend to write the story of her life and all she has done for mankind. There is no sense in dully repeat ing what newspapers printed or what is written in encyclopedias. Besides every big magazine will probably come out with an excellent story about this Great Lady's life. Add to that that four pages of our A.T.T. would not be sufficient to tell all these things. So, I will give a personal view on the woman and only person in the world I truly and deeply admire. Mrs. Roosevelt was engaged in everything, con cerning people's welfare. She did those things well and what's more in the interest of all the peoples of the world. That's why I do wish to repeat one statement, which struck me as being the most true and most correct: "With her passing away the whole world is orphaned". I have never seen or met Mrs. Roosevelt personally. Neither have I read much about her in books and magazines. But whenever she talked over the radio. I could never turn off the set, even if it were politics, for which I do not care and which I do not understand. Hers was such a pleasant voice, with the "finishing touch" pronunciation, you'll just have to sit down and listen. And then you'll realize how well she could say BIG THINGS with those small and simple phrases. It's truly amazing. Once watching her on Television and for the first time seeing her other than on pictures, I was so taken by her personality that I could never erase that picture out of my memory. I would describe her as being kind and simple, yet utterly dignant and wise. And I see her sitting there this very moment. Mrs. Roosevelt is one of the few persons who really knew a great deal about us, Dutch Indonesians. She has been in Dja karta during those hectic days after the war, where she was interviewed by who is now A.T.T.'s editor. None other than Lilian Ducelle. When told that our group in the U.S.A. wanted to publish an own indepen dent magazine (AT.T.she was the first to encourage this, realizing and openly ack nowledging the values with which we would be able to enrich American Life. Coming from someone like her, on whose opinion great men set much value, it meant a great deal. In fact it gave us an important start in American Social Life. We regret that we have never been able to thank her personally or that she will never see how big American Tong-Tong will become. And since we cannot thank hei personally and show her our deepest ap preciation, I feel that we should live up to her expectations of us, lest her encourage ment and acknowledgement be in vain. Yes, Mrs. Eleanor Roosevelt is one of those rare persons, who only gave, and therefore will not be forgotten as long as there are people living in this world. For the world owes her a lot and has now lost a great deal. MARYKE STEEVENSZ Djakarta, 25 Maart 1953. Een rijzige, eenvoudig geklede vrouw met kortgeknipt grijs haar, dat nooit zit, zoals de kapper het bedoeld zal hebben. Ze loopt met snelle veerkrachtige stappen en niemand kan geloven dat ze 68 jaar is. Iedereen vindt haar veel liever dan op welke foto. Om 10 uur's morgens staat ze in het Menteng theater voor een lezing met debat voor 1000 afgevaardigden van diverse vrou wenverenigingen. Het is zelfs voor Djakarta een warme dag en de temperatuur in de zaal is zó, dat na een uur enkele dames bleek de zaal moeten verlaten. Eleanor Roosevelt staat op het toneel onder meedo genloos felle cameralampen van het film journaal en speekt. Twee en een half uur staat ze daar, haar stem klinkt duidelijk, gearticuleerd, soms ernstig, dan weer maakt ze een paar opmerkingen, die de zaal doen schaterlachen. Geen enkele keer maakt ze een gebaar san het warm-hebben. Als de persfotografen en cameramensen haar ein delijk met rust laten zegt ze vriendelijk: "Thank you!" Om half één vertrekt ze met de auto van de president naar Tjipanas waar ze zal lunchen en uitrusten. In werkelijkheid zal ze daar een bespreking hebben met ver schillende autoriteiten. Om 6 uur's middags is ze terug in de lobby van het Amerikaanse Consulaat waar 20 journalisten van alle grote Chinese. Indonesische en Nederlandse bladen haar als hongerige wolven opwachten. Met dezelfde kwieke stap waarmee ze vanochtend het Menteng-theater binnen stapte. komt ze uit de auto. Haar japon is gekreukt, haar haren zijn verwaaid. "I'm sorry I'm so late. Please give me one minute more for powdering my nose!" zegt ze eenvoudig. In de glazen deuren van de hall zie ik haar beeld weerkaatst als ze een kam door het haar haalt en haar japon gladtrekt. Dan is ze klaar voor alle vragen van de pers. Alle vragen. Over communisme, social isme en democratie. Wat ze denkt over houding van de vakbondleiders, over de economie van Rusland en die van China. Soms denk ik: nu zal ze zeggen: "No com ment!" Maar altijd heeft ze een antwoord, een verrassende wedervraag soms, die de eerste vraag volkomen onbelangrijk maakt en de journalist in zijn schulp terug doet kruipen. Ik denk: waar vragen ze het allemaal voor? Ik heb niets te vragen, maar ik moet toch wel met iets terug komen voor mijn krant. Zat ik hier maar als mode journaliste: houdt U van mooie kleren of geeft N er niets om? Waarom moet een vrouw zich interesseren en druk maken om politiek en regeringsbeleid? Toe maar, dat is precies de goede vraag: "Vindt U dat vrouwen zich met politiek moeten bemoeien?" Na de persconferentie vroegen we of Mrs. Roosevelt onze agendaboekjes wilde signeren. Ik heb haar handtekening nog. 'Tedere vrouw moet weten wat er gebeurt in de wereld waarin ze leeft, omdat het ook de wereld is waarin haar kinderen en klein kinderen leven. Ik hou van mijn klein kinderen daarom acht ik het mijn plicht meer te begrijpen van de problemen van deze generatie. Er is zoveel to doen dat ons dichter bij elkaar kan brengen. De wereld is vol misvattingen, wantrouwen, egoisme. Je kunt als vrouw weinig doen. maar het is goed te weten waarom het allemaal ge beurt. Dan alleen kun je later misschien toch wel iets doen. als moeder, als groot moeder!" Wat Eleanor Roosevelt betreft ze hééft het gedaan. Ze heeft de dingen onder zocht altijd haar beste krachten gegeven aan de goede zaak. En door haar menselijk heid en eerlijkheid verdient ze Adlai Stevenson's uitspraak in zijn herdenkings rede "Her glow warmed the World". Voor vele Nederlandse zeepost TT-abonnees loopt het abonnement in December af. Denkt U eraan het tijdig te verlengen bij ons kantoor 5430 Pioneer Blvd. hittrer-Cal.

American Tong Tong | 1962 | | pagina 1