r WELKOMSTGROET BOEKENRUBRIEK ^Hhc American The American Tong-Tong heeft bij zijn verschijning van vele zijden de hartelijkste welkomstgroeten en beste wensen gehad. Wijlen Eleanor Roosevelt was één van de eersten met spontane well-wishes. Governor Pat Brown, Mayor Yorty of L.A., Mayor Don Vaupel of Whittier, the Department of State, the Indonesian-American Society apprecieerden onze verschijning en spraken hoge verwachtingen uit. Ons "ouder broertje1', The Holland Re porter, liet niets van zich horen. Nu is de Nederlandse Tong-Tong dit in zijn moei zame groei in Nederland zes jaren lang ge wend geweest: negering, wanbegrip, aan vallen op lager plan (want op hoger plan zijn geen aanvallen mogelijk; daarvoor is ons bestaan té gerechtvaardigd; daarom zitten onze Hollandse lezers ook in ontwik kelder kringen). Nochtans hebben we ons daardoor niet laten ontmoedigen: every body is entitled to his own opinion. Velen hebben hun aanvankelijk vooroordeel tegen Tong-Tong veranderd in enthousiaste mede werking later. We waren dus aangenaam verrast toen de redacteur van The Holland Reporter óók op onze Selamatan verscheen en beste wensen kwam aanbieden. Het was te druk voor een uitvoerig gesprek, maar we kwamen overeen later nader kennis te maken. Wie schetst echter onze verbazing toen reeds in het volgend nummer van de H.R. (31 Oct.) een schimpstukje verscheen over deze Selamatan en ons streven, wemelend van onjuistheden, (uiteraard) gebaseerd op slechte waarneming, valse veronderstellingen en moedwillige grofheid. Niets te maken hebbend met goede journalistiek (die vereist grondig onderzoek en behoorlijke navraag), maar van a tot z te kwalificeren als "rabble- rousing". Een technische bestrijding van dat smeerstukje is dus onmogelijk. Daarvoor is trouwens het aantal tekorten van de H.R.-redacteur te groot: Hij had geen woord over (of geen begrip van) het prominente culturele kenmerk van de avond, maar kon alleen griepen over prijzen en eten: een gebrek aan ontwik keling. Hij had geen benul van de standing van onze gasten en sponsor (ook Jan Uekert kreeg "en passant" een lik uit de pan) en weet blijkbaar niet dat wie gastheren schof feert, ook gasten offendeert. Dit is een gebrek aan goede manieren. Tenslotte heeft hij weinig begrip van de betekenis van journalistiek. Want de opinie van een krant is de opinie van de lezers. En men zou de indruk kunnen krijgen dat in Hollandse kringen (althans de lezers kring van The Holland Reporter) over ons gedacht wordt zoals deze reporter doet. Als dat wérkelijk zo is: wij zijn gewaarschuwd! Het spijt ons zeer dat deze eerste kennis making met The Blolland Reporter zo is uitgevallen. Ook al zouden wij fout ge weest zijn, dan nóg is dit niet de beste weg naar vruchtbare samenwerking en beter begrip. Dat is ook de reden, waarom we verdere "discussie" met de EI.R. hiermee definitief afsluiten, wat in dat blad ook verder "gesignaleerd" zou worden. De weg die wij volgen - niet twisten, eenheid zoeken is gebleken de beste weg te zijn. Hierop gaan wij verder. F JA LIE ROBINSON Square dance "De square dance is iets van de eerste pioniers. De vele volksgroepen die zich in Amerika vestigden hadden hun eigen cul tuur meegebracht. Hun dansen waren na tuurlijk ook verschillend en op gemengde feestelijke bijeenkomsten moest het dan ook een soort Babylonische dansverwarring ge weest zijn. omdat een ieder naar zijn eigen (blaas) pijpen probeerde te dansen. Het resultaat was dat niet iedereen tevreden was met deze situaie. Men miste iets. Saamhorigheid misschien? Toen werd het idee geopperd een algemene volksdans te crëeren, een die appelleerde aan de toen heersende smaak en mode in het nieuwe vaderland. Een soort ideëenbus bracht redding en bij algemene stemming werd toen de square-dans naar Amerikaanse trant ingevoerd. Deze dans wordt geleid door een persoon, die "gebruiksaanwijzingen" geeft voor deze dans. De costumes zijn bijzonder aantrekke lijk, de figuren fascinerend," schreef een van onze abonnees, Amy Folkeringa. Zij maakte er ons meteen op attent dat op 9 December a.s. in Long Beach Municipal Auditorium, van 7:30 tot 10:30 p.m. een groot square-danee festijn wordt gehouden. Opbrengst bestemd voor behoeftige kleuters. En weet U waaruit die opbrengst zal be staan? Een onverpakt stukje speelgoed. Dat zal Uw "ticket" zijn. Mis deze bijzondere avond niet. U kunt dan kennismaken met de beste square dansgroepen van Zuid, Californie. Maar denkt U aan het stukje speelgoed? Het kleinste is welkom! Waf moet ik lezen? Wat mij wederom opvalt nu ik in Indische kringen in America kom, is dat er zo weinig gelezen wordt en dat in het ge middelde huishouden geen of haast geen boeken te vinden zijn. Geneer je niet. Met mij is het nagenoeg precies zo gesteld. Dat komt, omdat wij de Amerikaanse boeken markt nog niet kennen. Je kan natuurlijk wel naar een boekwinkel toestappen en kopen wat je goed toelijkt of wat je aan bevolen (of aangesmeerd?) wordt, maar we willen vooral ons geld voor boeken toch zo safe mogelijk besteden. Daarom heeft Tong-Tong een van zijn trouwste lezers, Jan Büchel van Steenbergen, verzocht een boekenrubriek in Tong-Tong te openen, waarin men: a. voorlichting kan vragen op het terrein waar men graag boeken lezen wil historie, literatuur, techniek, enz., enz.), b. regelmatig voorgelicht wordt wat er op diverse terreinen alzo te lezen is, en c. door zijn bemiddeling alle boeken kopen, die men graag hebben wil. Jan woont al vele jaren in Amerika, maar wat meer zegt: in die jaren heeft hij een ijverige studie gemaakt van wat op de boeken- en tijdschriftenmarkt alzo te koop is en hij heeft een nauw contact met ette lijke uitgevers en boekhandelaren. Daardoor kan men bij hem altijd terecht, want bij de enorme massa die regelmatig op de boeken markt geworpen wordt, zijn verreweg de meeste boekhandels niet voor alle smaken voorzien, maar kan Jan al Uw bestellingen tóch uitvoeren. Voor geïnteresseerden is het correspond entie-adres The American Tong-Tong, Afd. Boeken rubriek, 333 S. Newlin Ave., Whittier, Cal. Ikzelf ben al begonnen bij Jan B. van Steenbergen te bestellen en heb snelle en uitstekende service, geen cent duurder dan bij welke boekhandel ook!, behalve natuur lijk de verzendporti. die zelfs lager liggen dan benzinekosten voor bockhandelbezoek Hierbij gaat de eerste rubriek. TJALIE ROBINSON De grote massa van boeken, paperbacks, tijdschriften die elke week op de markt wordt uitgestrooid lijkt ons, nieuwelingen in Amerika, een lawine en het maakt ons duizelig en beduusd. Echter als echte bock- ensnuffelaar kunt U op den duur het kaf van het koren onderscheiden, en bent U nu, na een zekere periode nog niet zover, mag ik dan enkele richtlijnen of aanwij zingen geven die U zelf ook kunt verkrijgen na zuivere waarnemig en vaktechnisch "know-how". Vergelijk mijn gegevens met de Uwe, stel vragen (zend die op met een gefrankeerd enveloppe) en ik weet. welke interessen U hebt. Langzamerhand hebbt U een aardig en nuttig bibliotheekje aangeschaft van louter nuttige en eventueel voor werk en studie nodige lectuur. Natuurlijk wilt LT eerst wat meer weten van Land en Volk en tegen de tijd dat LT Uw Citizenship aanvraagt, slaagt U dan reeds bij de eerste keer met vlag en wimpel. History of the USA. zijn er in paperbacks te krijgen, misschien heeft de USIS in den Haag reeds eerder aan U uitgereikt bij vertrek uit het oude land? Anders let U op de schrijver: de naam is' LIenry Steele Gommager. Meerdere boeken over land en volk: The United States Political System and How it Works by David Gushman Coyle (Signet Key uitgave) Teacher in America Jacques Barzun The Lonely Crowd A study of the chang ing American Character - by David Ries- man, Nathan Glazer, R. Denney. (Double day Anchor books) America in Perspective The USA through foreign eyes by Henry Steele Com- mager, editor. (Mentor Book) Alle voor nog geen §1.00 het stuk. Kaarten en atlassen, de eerste zijn te geef bij elk gas station, maar goede atlassen zijn heel duur; de bekendste is Hammond Atlas en het kost even $18.00, houdt U zich maar voorlopig aan de kaarten van het maand blad National Geographic Magazine. U kunt ër een hele collectie van aanleggen, vrij wel nieuw tegen werkelijk lage prijs (enkele dimes het stuk). Nu even iets voor de huisvrouw. Kent U reeds een aardig kookboekje: The Complete Cookbook of Oriental Cooking by Myra Waldo. In chapter: Indonesia wordt de bereiding beschreven van "chicken and bean sprout Soup" (Soto ajam) en een ander heet "Steak in cocoanut Cream" (opor daging), zeer aan te bevelen, als paperback 75 et (incl. vracht), ingebonden circa $3.50. Als ondertitel draagt dit bock: Adventures in eating, over 350 delicious dishes. JAN B. VAN STEENBERGEN le Jaargang No. 8 5430 Pioneer Blvd. Whittier, California Tel. 602-9632 603-4443 Cable Address: Tong-Tong Whittier Verschijnt de 15e en 30ste elke maand Samen met Tong-Tong (zeepost) Prijs: per nummer.50 per half jr. 5.00 per jaar $10.00 Kas: Frans F. Moll, 700 Costa Dr.. Lodi, Cal. 209-3695506. Administratie: Roy J. Steevensz, 5430 Pioneer Blvd.. Whittier, Cal., Tel. 692-9632. (bij geen gehoor 693- 4443.) Redactie: Lilian Ducelle, 333 So. Newlin Ave.. Whittier. Cal. Tel. 693-4443. Algehele leiding: Tjalie Robinson,

American Tong Tong | 1962 | | pagina 2