r foiiTüf tons itmertcan Indisch Voetbal In Amerika Alleen voor California? So*? Piet van Hooydonk Ingezonden Geachte Redactie, Het deed mij als out-voetballer en op richter van de S. V. N.I.V.O. te den Haag goed, in A.T.T. dd.15 Sept. '62 te lezen, dat onze jongens in Los Angeles een eigen voetbalclub hebben opgericht. Hieruit is weergebleken, dat de toeroenans van de oud-beoefenaars van onze Indische voetbal sport een traditie wensen voort te zetten. Het bloed kruipt immers waar het niet gaan kan? Verzamel een groep Indische jon gens, geef ze een bal en het spel kan beginnen. Het spel dat zovele goede eigen schappen aankweekt, zoals het stalen van spieren, het doen toenemen van uithou dingsvermogen, vormen van karakter, enz. Moet het nog gezegd worden, dat de voet balsport-, mits goed geleid, ons tot nuttige leden van de maatschappij opvoedt, met krachtig saamhorigheidsgevoel? Saamhorigheid brengt discipline, dat van zoveel nut is in ons verder leven. Afgeschei den van al dit goeds, dat door de sport kan worden bereikt, is ook nog van veel belang, dat de sport vrienden maakt, zowel binnen als buiten het veld. Men verkrijgt een grote vriendenschaar waardoor ook de weg is gebaand om middels het organiseren van wedstrijden, feestavonden, gezellige bij eenkomsten en trips de vriendschapsbanden nog hechter te maken. Dan is ook het doel bereikt, het doel om na inspannende arbeid een prettige ont spanning te kunnen hebben. Dan zal het werken en het leven voor onze Indische jongelui in Amerika inhoud hebben. Daarom wil ik van deze plaats aan de leiders van T.H.O.R. zeggens Jullie heb ben goed werk verricht, laten jullie je niet neerslaan door onvermijdelijke tegenslagen, want liet doel dat jullie voor je landgeno ten kunt bereiken, is waard om teroes te póekoelen!" P. van HOOYDONK Den Haag Het le elftal van de S.V. NIVO. Staande- van l.n.r. Loek Rosenquist (res). Henk van Hooydonk (elftalcie.-lid)Bert Sebo, Oscar Stumpfj, Olaf de Vries, Does Dorst oud Vios-en Javaspeler)Jan v.d. Putten (elftal- cie-lid)Huib Loth, Vaessen. Knielende v.l.n.r., P. van Hoóydonk, Ben Frumeaux en Harry Wackarij (beiden naar Amerika geemigreerd)Willy Vosmaer, Ro- dy Welters en Willy Stalder (oud HBS-en bondsspeler Soerabaja). Sommige Indische immigranten denken dat Tong-Tong een "Galifornië-blad" is, omdat het immers in Galifornië verschijnt. Is "Look" een New-York-blad omdat het in New York verschijnt? Of ''Geographic Magazine" een Washington-blad, omdat het in Washington verschijnt? Nee toch? Men haalt plaatselijke dagbladen en al gemene tijdschriften door elkaar. The Ame rican Tong-Tong is een tijdschrift, dat 2 x in de maand verschijnt. Het kan daarom niet actueel zijn, en is dus ingesteld op algemene interessen die in veel wijder kring bereik hebben. Een ander immigranten-tijdschrift, van de Vlamingen, "De Gazet van Detroit", wordt in Detroit uitgegeven en heeft daar de meeste lezers, omdat toevallig in Detroit de meeste Vlamingen wonen. Maar elders in Amerika wordt het ook gelezen. Elk blad moet nu eenmaal ergens ge drukt worden en zijn kantoren hebben. Voor Tong-Tong is dus ook één vaste plaats gekozen moeten worden. En de keus is natuurlijk op Californië gevallen, waar im mers 64% van alle Indische immigranten woont. Maar wie ons blad goed leest, zal Piet van Hooydonk is een ouwe sobat van Tjalie. We zijn zowat van de tjelana monjet af samen opgegroeid: hij meer en meer in voetbal; ik meer in meer in jour nalistiek. Maar van mijn terrein uit heb ik cok een aparte eigenschap van Piet kunnen waarnemen, die al zijn werk méér heeft gesteund dan hij wel beseft: en dat is zijn grote activiteit als publicity-man voor zijn sport. Hij zorgde er altijd voor dat er op zijn minst regelmatige bestuursmedede lingen waren, liever nog een orgaan van zijn vereniging. En verder voortdurend publici teit in de pers. Desnoods schreef hij zelf voetbalverslagen en bracht ze zelf naar de krant, zorgde voor foto's, leverde prompt op tijd wedstrijdaankondigingen, etc. etc. Daardoor bereikte zijn organisatorisch werk altijd een groot publiek en vond wijde steun. Sport, bedenke men altijd, is een combi natie van spelers en publiek. Een goed elf tal en een leeg stadion presteert niets; er ger nog: verdient niets om de hoge kosten van training, etc. mogelijk te maken. Piet wist publiek te trekken en daardoor zijn spelers te "maken". Zelfs een klein, ver geten stadje als Blitar, met een "beroerde voetbalsport", kwam door Piet's geweldige "drive" in de belangstelling van heel In- dië en kwam uit in de Stedenwedstrijden. Als hij hier was: The American Tong- Tong had elk nummer weer een kolom voet balnieuws, aankondigingen, korte wedstrijd verslagen, foto's en algemene beschouwin gen. Zou er in de THOR-gelederen niet één man te vinden zijn om die kolom te maken? Wij willen hem graag helpen. De kolom staat open. Ajo, begin! En dan: poekoel teroes! TJALIE ROBIINSON merken dat copy van alle kanten uit de U.S. komt. En het hangt verder alleen van de activiteit van de lezer af of zijn staat of stad vaker in ons blad genoemd wordt of niet. Op bijgaand kaartje staan gearceerd de gebieden waar Indische immigranten wo nen. Eigenlijk hoorde dus Californië "drie- dubbeldik" gearceerd te zijn. Maar men ziet dat onze groep aardig over heel Ame rika verspreid is. Het is juist de kracht van The American Tong-Tong, dat het een contactmiddel kan zijn ondanks grote ver spreiding van onze lezers. Wie zegt: "Ik woon toch in Louisiana, dus dan maar geen abonnee", snijdt zijn enige contact met alle andere staten af. Via The American Tong-Tong (en de ingesloten Nederlandse Tong-Tong) heeft men verder contact met de Indische groep letterlijk over de gehele wereld en neemt men kennis van mogelijkheden in Neder land, Spanje, Brazilië, Nieuw Zeeland, etc. etc. etc. Dit is nuttig om twee redenen: 1. Je kan nooit weten hoe je later nog eens plannen kunt hebben om elders heen te gaan en dan kan men via een lezer allerlei informaties krijgen, 2. Men leert "anyway" veel over het leven van Indischgasten el ders in de wereld. Er is iets ten gunste veranderd in de In dische groep. Vroeger dacht men alleen maar: 'Teder voor zich en God voor ons allen". Nu krijgt men bewustheid van ver bondenheiden onthoud: "Eendracht maakt macht!" TJALIE ROBINSON The Only Independent Dutch-Indonesian Magazine in America le Jaargang No. 15 Verschijnt: de 15e en 30ste elke maand Samen met Tong-Tong (zeepost) Prijs: per nummer.50 per half jr5.00 per jaar $10.00 I tXP£D [ADvgk'TfM TlE [aBONN e MEvJT EP ACT. Lilian Ducelle Tjalie Robinson telf. 693-4443 Roy J. Steevensz Marijke Steevensz telf. 693-5659 P. O. Box 137, Whittier y^Cable AddressTong-Tong Whittier

American Tong Tong | 1963 | | pagina 2