r tovTg TotH? UTe American DE SOOS EEN VERRASSEND SUCCES 1 2 continued For many years there was much trouble with Palembang, Bengkulen and Bandjarmasin. During this period he established a most important feat: he occupied the island of Singapore and founded the freeport of that name, up to now "a thorn in the body of Indonesia". The most important achievement of Raffles for Indonesia was the establishing of the Land Rent, by which in a rather brutal way was decreed that all the land belonged to the government of Batavia and re-let to the "Cultivators" (Princes, Heads of Vil lages, owners of Particuliere Landerijen, etc.) for a certain tax. By this system in directly the central power of the Government was established and no independency for Indonesian potentates existed anymore. By this decree and all reforms of Daen- dels the system of governing was founded, which gradually developed into what is in latter days known as the Netherlands Ad ministration, a system that in modified form even exists in the Independent Republic of today, the Civil Service in which practi cally the whole group of Indo's became obedient and uuseful servents. In regard to the class of Indo civil servants, growing up with the Netherlands Administration, one might state that Daen- dels and Raffles are the "founders" of the In do-ambtenaar3 3 of the coming century. (To be continued) Notes. 1The name of a well known street in Batavia, the Sipayersweg, dates from Raf fles' days. Si payers was the Dutch name for the Sepoys, Indian soldiers in the British Army. 2. Many officers and soldiers of the British army liked Java so well that they resigned from the Army when the British army left the Dutch East Indies. They married Indo or Indonesian girls. Many Indo bearers ot English names are descendants ot these British "blijvers" 3. Indo's didn't like the English ways of life though. A popular song in those days, on the name of "Njonja Toewa33 (old lady) proves anyway that they didn't like English food Tra tou minoem sari hari Port, Madera, Brandy, Beer Tra tou makan Beef en Carry Makanan boesoek English Heer I cannot drink all days port, madeira, brandy, beer. I cannot eat roast beef and curry. This is bad food. Sir). In West Berlijn hebben dokters hun handen vol aan patiënten die hun ogen bezeerden bij het opentrekken van champa gneflessen. De flessen krijgen nu plastic stoppen die minder vastzitten en niet zo "ploffen". Wat ik me afvraag: wat viert men daar in West Berlijn eigenlijk dat er zoveel champagne bij gedronken moet wor den. There was a serious outbreak of Asian flu in Finland. Then postmen decided to strike for two week and no mail was deliv ered. Loyally joining them were the Asian flu microbes, for within those weeks, all of Finland was well again! The theory is now: "Flu travels first, second and third class and the mailman is the carrier". Of course it's been long known that sick people, be cause they have nothing better to do, write more letters than healthy ones and doctors say that microbes just love to travel in letters. That's sound reasoning, don't you think? De eerste dag van "De Soos" in Pasa dena (1501 E. Villa) is een verrassend succes geworden, zowel door de opkomst (295 personen in totaal) als door de prettige sfeer. Vooral de jeugd (van baby tot teen-ager) heeft zich kostelijk ver maakt op het sportveld, in de speeltuinen, met de vele spelletjes en "zo maar rond- ravottend". Er werd enthousiast gedanst op de muziek van de "Hurricane Strings" (the Couwenberg and Sigarlaki boys); het restaurant had ruime variaties eten en snoep; satee-geuren zorgden voor een pittig aroma van de feeststemming. Ook al werd alles door een voorlopig comité "op goed geluk" georganiseerd en geleid, mede ook door het goed begrip en willige samenwerking van de gasten zat de dag goed in mekaar en het sprak haast vanzelf dat op de voorlopige oprichting svergadering dit comité bij acclamatie tot voorlopig bestuur benoemd werd. Dat bestuur (dat zich nog graag aangevuld wil zien met hulpvaardige leden) bestaat uit: Paatje33 (ook wel: Oom Paul) van Ligt en (voorzitter; Frans Elliott vice-voor- zitter (Tel. AT 1-0330), Rita Schenkhuyzen secretaresse (Tel. 793-7830, Renee Creutz- berg penningmeester (Tel. 255-9063), en CommissarisenZus ElliottMona Klinkert, Eric Klinkert (Tel. SY 7-5936), John Couwenberg (Tel. 986-7285 Ontario, Willy Boon (SY 5-7841). Tevens werd ter vergadering een arbi- trage-commisse benoemd. Alhoewel "De Soos" is opgericht door abonnees van "The American Tong-Tong" en dit abonneeschap verplichtend stelt voor het lidmaatschap, teneinde de maatschap pelijke en internationale contacten met an dere Indischgasten zo nuttig moelij k te organiseren, stelt zij de deuren van "De Soos" wagenwijd open voor allen door een zo ruim mogelijk toegepast introducee-schap. m.a.w.iedereen is welkom. Deze eerste Soosdag was reeds direct zo'n succes, dat ter vergadering onder applaus bekendgemaakt kon worden dac de eerstvolgende soosdag zal plaatsheb oen op 7 Juli a.s. van 1 tot 5.30 u namiddag, wederom in het Recreation Center 1501 E. Villa, Pasadena. Al amuseerden de ouderen zich op deze eerste Soosdag best (men ontmoette tal van ouwe sobats), men liep over het algemeen nogal onwennig rond. Dit is heel goed te begrijpen als men realiseert dat de Indisch man seder het uitbreken van de oorlog alle verenigingsleven volkomen ontwend is (en dat is nu al bijna 25 jaar zo!) Ver heugend is, dat men dit beseft en inziet dat een ontwikkeld en serieus mens niet kan blijven leven naar het thema "Ieder voor zich Dat elke volksgroep en volk ernstig en technisch constructief werkend verenigingsleven opbouwt en dat dit de garantie schept van een vriendenkring, van waar werkelijk blijvende steun kan uitgaan. Typisch was de grote opkomst en actieve belangstelling van de huisvrouwen. Wij zijn ervan overtuigd dat De Soos een sterke en veelzijdig constructieve kring zal worden. Het Bestuur werkt thans aan de opstelling van een legaal systeem van statuten en reglementen (bijeenkomen "sadja" is waar deloos: bijeenkomen onder een Wet geeft zekerheid en productive continuiteit) Al wandelend onder de gasten heeft het Bestuur kennis kunnen nemen van vele verlangens en inzichten. De volgende Soosdag zal al dadelijk veel logischer en vruchtbaarder in mekaar zitten. Het zal nu niet lang meer duren ol deze Indische gemeenschap zal met trots Amerikaanse \rienden uit het culturele en zakenleven kunnen inviteren voor contacten, waarin de Indische groep zijn aparte en nuttige waarden kan aanbieden als nieuwe en nuttige factor voor de Amerikaanse maat schappij. Als in De Soos maar gedaan wordt wat haar voorzitter herhaaldelijk met grote nadruk naar voren gebracht werd: "Poekoel Teroes! Poekoel Teroes!" Tennis De tennisclub onder leiding van John van Beers komt iedere Zaterdag bijeen om uur's morgens op de banen van het Washington Park. (hoek Washington Blvd. en El Molino in Pasadena). Eigen racket please! Alle informaties bij de leader SY 1-1776. Voetbal Ook de voetballiefhebbers (en dat zijn er onder de jongelui heel wat) kunnen binnen kort aan hun trekken komen. John van Beers heeft zich bereid verklaard ook deze afdeling te organiseren. Voetbalenthousiasten opgeven dus bij John van Beers SY 1-1776. Baby-sitting en kinderontspanning Met de planning voor een georganiseerde babysit en het bezighouden van kleuters en oudere kinderen is Mona Klinkert bezig. In de volgende Tong-Tong krijgt U hierover meer te horen. Wij zoeken echter nog naar personen die iets gezelligs weten te doen met de teen-agers (12-18). Suggesties graag aan Mona Klinkert. Phone SY 7-5936. The Only Independent Dutch-Indonesian Magazine in America le Jaargang No. 20 Verschijnt: de 15e en 30ste elke maand Samen met Tong-Tong (zeepost) Prijs: per nummer.50 per half jr5.00 per jaar $10.00 IfvPgDiTiE APV E k' TCM TIE ABONN E MEvlT Lilian Ducelle Tjalie Robinson telf. 699-6837 Roy J. Steevensz Marijke Steevensz telf. 693-5659 P. O. Box 137, Whittier, Cal., 90608 y^Cable Address: Tong-Tong Whittier

American Tong Tong | 1963 | | pagina 2