OPEN KAART (In San Jose en elders) Uw adres s.v.p.! 4 In het Juni-mummer van het orgaan van de nog jonge Dutch Immigrants Society "n San Jose treffen wij onder de kop "Open Kaart" een openhartig woordje aan van het bestuur van de vereniging tot zijn leden en introducees dat wijder aandacht verdient. Op de twee feest-avonden, door de veren iging georganiseerd, gebeurden dingen die niet alleen het succes van de avond zelf, maar zelfs het bestaan van de vereniging in gevaar bi achten. Wij citeren: "De zaal (een school) was gehuurd onder voorwaarde dat er geen alcoholhoudende dranken verkocht mochten worden. Er waren echter enkele bezoekers die meenden dat feestvieren zonder alcohol onmogelijk was en zelf hun drank mee brachten. De janitor vond dc lege flessen in de wastebaskets en het bestuur werd door de principal ter verant woording geroepen Ook mocht wel gerookt worden, maarer moest gebruik ge maakt worden van asbakjes. Nochtans ver toonde de linoleumvloer na de avond hon derden schroei- en brandvlekjes De janitor zou de zaal na afloop schoon maken. Toen hij echter zag wat een enorme bende het was, weigerde hij het bestuur kon het dubbele bedrag betalen! Voor de tweede feestdag werd een andere (en kleinere) zaal gehuurd (het bestuur durfde geen tweede kans te wagen met de vorige zaal). Nu waren er veel meer gasten dan in de zaal konden. Vele wisten stiekum toch binnen te komen, maar daardoor ont stond zulk een contigatie, dat het programma niet behoorlijk afgewerkt kon worden en door beperkte bewegingsvrijheid de pret lelijk gedrukt werd En tenslotte werd een aantal "klachten" van critici over de leiding onder de loupe genomen. "Het oude liedje," zult U zeggen. Ook in L.A., S.F. en andere plaatsen zijn op soort gelijke feestavonden soortgelijke dingen ge beurd. Zij brengen de gemeenschap in op spraak, schrikken rustiger en ordelijker men sen af, en vroeger of later stort zo'n "veren iging" in mekaar. Er ontstaan zelfs "gevestigde meningen": dat de Hollander (resp. de In dischman) een soort mens is, waar je je maar liever van moet distanciëren. Ergo "Hele maal Amerikaan worden." Ons is echter bij serieus en uitgebreid onderzoek gebleken, dat dit meestal leeg ge.snoef is om gebrek aan verenigingsbesef en verantwoordelijkheid te bemantelen. Want onze "New Yank" wordt onder Amerikanen evenmin lid van grote verenigingen en or ganisaties. Want Amerikanen verstaan terecht onder lidmaatschap niet: passief contributie betalen en alleen maar eens in de maand op een fuifje binnenlopen. Deze verenigingen hebben gezonde statuten en reglementen, die van de leden continué activiteit en kundig verenigingswerk verwachten. Wij hebben reeds eerder in ons blad ge schreven dat de Indischman eigenlijk niet te laken is voor zijn gebrek aan gemeen schapszin en kennis van geordend verenig ingsleven (dit zijn beschaaf dheidskenmerk- en!), omdat hij sinds het uitbreken van de oorlog (bijna een kwart eeuw) geen verinig- ingsleven gekend heeft en in harde tijden zó heeft moeten vechten voor zijn bestaan in wisselende maatschappijen, dat er geen tijd was om zich voldoende in te werken in een goede maatschappij. Het is dus goed, dat telkens weer een aantal ordelijk en progressief denkende men sen proberen zulk verenigingsleven in eigen kring te ontwikkelen. Het bestuur van de "Dutch Immigrants Society" komt dus alle lof toe voor zijn initiatief. En verdient brede en ernstige medewerking. Maar wat onder vindt het? Tegenwerking en "critiek" van mensen zonder zin voor orde of begrip van systeem, die als profiteurs voor één dag in de maand ergens komen binnenlawaaien, er een pan van maken en dan nog critiek hebben ook! Veel verenigingen zijn daardoor over de kop gegaan. Het doet ons genoegen dat het bestuur van DIS doorzet en met krachtige maatregelen aan dat "wilde verenigingsle ven" paal en perk stelt. Wij wensen het be stuur gaarne veel succes en een krachtig en constructief bestaan toe. Laat ons de zaken scherp stellen. Blijk baar bestaat de Indische en Hollandse im migrantengroep in Amerika uit een overgroot percentage "individualisten," die geen enkele vorm van gemeenschapsleven willen opbreng en onder allerlei "argumenten" en smoesjes. Daarnaast is er een klein gedeelte dat voort durend ernstig probeert ordelijk groepsleven te scheppen, dat vruchtbaar is voor onze inbreng in de Amerikaanse maatschappij (kunst, sport, spel, vaardigheden). Veren igingsleven is immers altijd prestige-zaak, niet negatieve lol-makerij. Deze mensen met gemeenschapsgevoel dan mogen in oriëntering verschillen en dus diverse clubs oprichten, zijn hebben alle waardering en begrip voor elkaar. Jan Uekert b.v. gaat met zijn Tropical Club zijn eigen gang, maar is abonnee van Tong- Tong en was present op de eerste Soosdag in Pasadena. Over en weer wisselen besturen gedachten uit en eventueel hulp voor el kanders werk- en feestprogramma's. Men begrijpt dat men elkander nodig heeft om iets positiefs te presteren. Daartegenover bestaan de zogenaamde critici, die eeuwig wat aan te merken, maar zelf nooit iets gedaan of opgezet hebben. Dc wijze, waarop door deze nietsdoeners vaak schamper en afbrekend over besturen wordt gesproken, is gewoonweg stuitend: het typ ische "sombong" van de Kleine Man, die alles beter weet dan de president of de eerste minister. Hun leven is leeg. Alleen gevuld met werk, eten en pret. maar zonder enige vorm van hogere burgerplichten. Natuurlijk worden door besturen fouten gemaakt! Wij hebben immers allemaal sinds 1940 geen ervaring op verenigingsgebied Wie het dus beter weet. moet helpen. Niet afbreken, neerhalen of weglopen. Wij blijven daardoor ook in de ogen van de maatschap pij, waarin wij opgenomen wensen te zijn ("Ik word Yank") vierdeklas burgertjes, onderduikers en parasieten. "The American Tong-Tong" is door zijn brede lezerskring in staat waar te nemen wat in vele immigrantenkringen in heel Amerika gebeurt. Wij nemen waar: stijgend verlangen om tóch te komen tot gezond verenigings leven. We hopen dat de mensen met ernst en verantwoordelijkheidsbesef zich niet te spoedig laten ontmoedigen door de nietsdoen ers. Evenals elke andere immigrantengroep kan ook de Indische een goed geordende en constructieve cel worden in Amerika. Als men doet wat ook Tong-Tong vijf jaren lang gedaan heeft: poekoel teroes! En wat de mensen betreft, die nog steeds niet weten waarom het gaat: men moet niet denken: "Wat moet het bestuur voor mij doen (voor die onnozele ene of anderhalve dollar per maand), maar wat kan ik voor het bestuur doen. Alle werk dat leden op brengen voor een vereniging, is geen weg gegooide tijd. maar heeft grote opvoedende waarden voor persoonlijke en gemeenschaps talenten, waar men bij zijn verdere carrière enorm veel nut van beleven zal. Wie denkt of beweert wat te zijn, doe iets om dit prestige waard te zijn, dus bouwt op en sloopt niet en loopt niet weg. Men moet nooit vergeten, dat alle plezier dat men in Amerika geniet, mogelijk is ge maakt omdat andere mensen verenigingszin en gebundelde arbeid ontwikkelden. Als alle mensen dachten zoals de wegloper, zou in Amerika niets bestaan, geen sociale of lief dadige verenigingen, geen parken en recre atie-oorden, zelfs De Staat zou niet bestaan. Zelfs wie "helemaal niets" kan, hoeft zich niet af te zonderen. Zijn contributies helpen op te bouwen. Hij kan altijd een bestuurslid even terzijde nemen en rustig zeggen wat hij op zijn hart heeft. En wijzer worden. Hij heeft later in elk geval de voldoening om te kunnen zeggen: "Dit verenigingsleven, waar van ik dit speldje op mijn lapel draag, dat heb ik helpen opbouwen." Niemand hoeft het met een ander volledig eens te zijn. Niemand hoeft zijn opinie on dergeschikt te maken aan een ander. Maar wij kunnen elkanders plus-factoren leren be grijpen en waarderen. Alle plussen samen is SUPER-PLUS; alle negatieven is verbrok keling en ondergang. Na bijna 25 jaren verenigingsloosheid moeten wij samen weer gaan opbouwen. T.R. De laatste weken krijgen we weer tamelijk veel A.T.T.'s terug met de aantekening van de mailman "moved" of "no such address." In de meeste gevallen blijkt dat de verhuizing niet aan ons is doorgegeven. Dat betekent wanneer we geen "return requested" op de enveloppe zetten -dat Uw ATT in de prul- Iemand van het postkantoor verdwijnt. Zetten we wél "return requested," dan krijgen we het blad tegen betaling van 8 ct terug. Maar wat schieten wij en U daar mee op? Nog net weer een geval van iemand wiens Tong-Tong 6 MAANDEN lang op deze manier werd weggegooid. En nu pas krijgen we een boze brief: "waarom krijg ik geen ATT. ik heb toch betaald!" U kunt vergeetachtig zijn en ook wij maken soms fouten. Een briefkaartje "Geen Tong- Tong ontvangen." meer hoeft er niet op. En Uw adres in blokletters, en alle ellende is is meteen opgelost. Ja toch? Maar schrijft U deze noodkreet BINNEN 14 dagen na de verschijndatum van ATT. Voorbeeld: U ontving geen blad 15 Juli. Reken (ruim) 5 dagen voor de postbestelling. Als U na de 20ste het blad nog niet ontvangen heeft, schrijft U ons. Tot nog toe hebben we zelfs na 6 maanden te late kennisgeving nog het abonnement laten doorlopen. Dat kan nu echt niet meer. Heeft U meer dan 2 American Tong-Tong's gemist (een maand) en laat V het ons dan pas weten, dan brengen we U 0.25 per nummer in rekening als U prijs stelt op na zending. Blijkt het niet-ontvagen door een fout in onze administratie, dan betaalt U natuurlijk niets. Het komt veelvuldig voor dat mensen zich door anderen als abonnee laten opgeven. Wij zenden deze aspirant-abonnees direct een proefnummer. In vele gevallen blijft echter de betaling uit. Is na 3 nummers de betaling nog niet binnen, dan schrijven wij deze aspirant-abonnee af. Voortaan zenden wij de persoon die zich heeft laten opgeven, ook direct een betaalboekje, het bewijs dat hij in onze boeken genoteerd is als abonnee. Maar nogmaals: wacht U alstublieft niet te lang met de betaling of adreswijzing wij lopen hopeloos vast met onze administratie en boekhouding! Voor Lïw medewerking: banjak trima kassi Administratie A.T.T. P. O. Box 137 Whittier, Cal., 90608

American Tong Tong | 1963 | | pagina 4