DOS 0 foniï? feml UTc American EEN EIGEN CLUBHUIS 2 Onder enkele abonnees van "The Amer ican Tong-Tong" is het plan gerijpt om een eigen clubhuis te bouwen. Wat alle andere volksgroepen kunnen, kunnen wij ook. Het plan is uitvoerbaar. Als. b.v. 30 mensen regelmatig 10 per maand storten of 100 mensen regelmatig per maand $5, kan maan delijks een flinke afbetaling worden gedaan op een flink gebouw of een flink stuk grond. Uiteraard worden voor die ingebrachte gelden aandelen uitgegeven en alle inbreng ers worden dus mede-bezitter van dit club gebouw. Er zijn twee mogelijkheden: óf een gebouw wordt gekocht óf alleen de grond en het gebouw wordt gemeenschappelijk zélf gebouwd (zoals zo vaak bebeurd is over al in de wereld). Als laat ons zeggen dertig man elk weekend tien werkuren opbrengen (dus 300 werkuren per week), dan kan in betrekkelijk korte tijd een eenvoudig gebouw verrijzen. Ik heb persoonlijk twee zulke gebouwen zien bouwen. Het waren bijzonder gezellige weekends, waarbij ettelijke "Moeder-de- vrouwen" zorgden voor een stevige pot en lekkere drinks (en zelfs af en toe er tussen door een dansje!) Graaf-, sjouw-, timmer en metselwerk kan iedereen doen met een beetje spierkracht en veel goede wil - en natuurlijk onder deskundige leiding. De op- continued adopted him as a son. In some periods Toontje Poland lived as a rajah himself, with palaces, carriages and horses, yachts. But all the time he remained an honest and simple man. Toontje also remained faithful to his Fine. Even when princely daughters were offered to him in marriage, and high positions therewith, he declined and re mained a good husband to his wife and a good father to his eleven children. As so often happened in the Dutch East Indies with meritorious servants of the State, Toontje got forgotten in later days. His pension was so low that he lived near starvation with his great family. When of ficers of the Army heard about this, a big collection was organized and a mansion was built for the warrior in Tjilatjap. He died completely forgotten though and in World War II at the bombings of Tjilatjap by the Japanese also the last memory, this mansion, was wiped from the earth. Toontje Poland had many children and a great many grandchildren, but strange as it seems, he is totally forgotten by his de scendants and the Indo-group. Many Indo's, also immigrants in the U.S., could look back with proud on brave warriors, pioneers and even hero's in their own ancestry, but they don't and instead honour other people's heroe's. A psychological freak without ex planationyet. That history is not to be "killed" though may be demonstrated with the following ex ample. During a discussion at the "Medja Bund er" (Round Table) in the Dutch Indonesian society "De Soos" in Pasadena a speaker introduced himself: his name was Marien. One of the guests recognized the name and asked the speaker whether he was a de scendant of the famous Marien of Gugur- malintang in the above mentioned Padri War. The answer was a simple "yes." When the story of Gugurmalintang thereupon was told to the gathering, a spontaneous applaus followed. Deep within every Indo IS proud of his history! In the next issue, the story of Gugurma lintang and its three heroes, Schelling, Marien and Sosemito. will be told in a special chapter, because in one complete story a clear insight can be developed in the social history of that period. (To be continued) gebrachte werkuren zullen kunnen worden "gehonoreerd" in de vorm van aandelen in het gebouw, bij voorbeeldwie in totaal 500 werkuren opbrengt a 1 dollar, wordt straks medebezitter van het gebouw voor 500 dollarshares. Dit is uiteraard een grove schets, die ge heel in finesses uitgewerkt zal worden. Daar voor is nodig dat U z.s.m. een kort bericht zendt aan de redactie van Tong-Tong van de volgende inhoud "Ik ben geinteresseered in Het Eigen Clubhuis door: a. inbreng van vaste contributie a S per maand b. inbreng van arbeid c. beide (doorhalen wat niet gewenst is). Zodra voldoende inschrijvingen binnen zijn, wordt een vergadering met U allen be legd, waarin het plan nader zal worden uitgewerkt. Al veel te lang spekt de Indische groep met zijn uitgaven voor ontspanning ander mans zakken zonder er ooit iets voor terug te krijgen van blijvende waarde. Hier is verder ook voor de jongere en minder vermogende, maar ondernemende, jongelui een kans om eigen bezit te maken. Aandelen blijven er felijk (of verkoopbaar), zodat het bezit ook voor de toekomst gegarandeerd is. Maar het mooist van alles: eens zal er in Amerika een gebouw kunnen staan, dat door onszelf gebouwd is en waar in een hoeksteen de namen vereeuwigd zullen zijn van hen die "in ballingschap" niet versaagden, maar let terlijk een steen bijdroegen aan de opbouw van een nieuwe cel in de maatschappij van het nieuwe vaderland! Het spreekt vanzelf dat alle ingebrachte gelden door een nader aan te wijzen Bank zullen worden beheerd en onvervreemdbaar zullen zijn. Opgebrachte arbeid zal in nauw keurige contracten worden vastgelegd. Ook vrouwen en meisjes kunnen met een dollar- tje hier en een dollartje daar of met inge brachte arbeid een vast en belangrijk aan deel kunnen verwerven in dit eigen bouw werk. De eerste opzet is: een grote zaal ("pen- dopo"), plaats biedend aan 1500 mensen, met faciliteiten, plus speeltuin, aan de straat zijde met een kantoortje en restaurant. Bij goede exploitatie (er is nog steeds een tekort aan grote zalen in L.A.) zal door verhuur aan andere verenigingen en door exploitatie van het restaurant ook goed verdiend kunnen worden, zodat de aandelen dividend kunnen opbrengen en in waarde stijgen. We zijn reëel: enthousiaste grote deelname verwachten wij niet. De doorsnee Indisch man is nogal bang of sceptisch voor "grote" ondernemingen. Bovendien is de ware pion iersgeest in deze moderne tijd dun gezaaid eu tenslotte: veel mensen voelen meer voor plezier maken dan voor werken. Maar er zullen er genoeg zijn die in de geest van LoyalDaring and Enterprisingzullen roepen: "Ik doe mee!" Voor hen is deze oproep bedoeld. Schrijf in! Meer dan vijftien meldingen zijn reeds binnen. In dit blad zal de stijgende lijst van inschrijvers regelmatig worden ge publiceerd. Ook niet in Californië woonach tigen kunnen vanzelfsprekend inschrijven. Bezit van onroerend goed is een solide be legging voor iedereen, vooral voor Uw kin deren Welke artist ontwerpt als hulpmiddel voor onze plannen een idee van opzet? Niet alleen geld en arbeid zijn welkom, ook ideeën! Ontwaak, Kinderen van het Mor genland Er is inderdaad genoeg gepraat wij gaan DOEN TJA LIE ROBINSON Zondag 4 Augustus 1963 1-6 p.m. Jefferson Recreation Center, 1501 E. Villa Pasadena DANSEN: voor oud en jong op de muziek van de "Hurricane Strings." MEDJA BOENDER: gespreksgroep geleid door John Couwenberg. LEESTAFEL: voor hen die even alleen met zichzelf bezig willen zijn. SPORT: in het park voor jongelui o.l.v. M. Couwenberg en John v. Beers. Binnenshuis: dammen, schaken, bridge. NURSERYmet uw medewerking moeders kan een practische en prettige oplossing gevonden worden voor de kleuters. Mona Klinkert heeft de leiding. SHIFT-SHOW: Iedere vrouwelijke bezoe ker wordt verzocht deze Zondag in een shift-dress (geen Muumuu!) te komen, om mee te doen aan de fleurige shift- parade. Prijzen voor de origineelste en aardigste shift van moeder en dochter! Entree 1.- per persoon, 1.50 per gezin KOM EN BRENG GEZIN EN VRIENDEN MEE! Be intolerant towards intolerance. Op het grote uurwerk van de tijd staat slechts een woord - NL1! The Only Independent Dutch-Indonesian AIagazine in America le Jaargang No. 23 Verschijnt de 15e en 30ste elke maand Samen met Tong-Tong (zeepost) Prijs: per nummer.50 per half jr5.00 per jaar $10.00 lEVPgDlTlE. [Aove£reN tie ABO '0 0 -»0 y ED A C T/ Lilian Ducelle Tjalie Robinson telf. 699-6837 Roy J. Steevensz Marijke 8'cevensz telf. 693-5659 P. O. Box 137, VVhitticr, Cal., 90608 Cable Address: Tong-Tong Whittier

American Tong Tong | 1963 | | pagina 2