15 AUGUSTUS 1963 American le JAARGANG No. 24 e^wTèUTuSSl A BRIDGE BETWEEN EAST AND WEST DE TWEEDE JAARGANG Houdt U ze bij, 1 qARINc ONIS\. Heden, 15 Augustus, gaat The Amer ican Tong-Tongin alle stilte en eenvoud zijn tweede jaargang in. Van verschil lende zijden is ons gevraagd of er niet een knal van een fuif te verwachten is. Neen. Wij zijn nog steeds in een zó pril stadium van groei en onze financiële toe stand is nog steeds zó zwak, dat een fuif alleen een leeg en hol gebaar zou zijn ook al "wordt er geld mee verdiend," zo suggereert men. Hoe waar dit ook is, we kunnen het eigenlijk alleen maar betreur en dat geld verdiend moet worden aan fuiflustigheid. Ons ernstige en eerste doel blijft ook in Amerika: werk opzetten. Ook in Nederland heeft Tong-Tong nooit gefuifd. Onze eerste fuif kwam pas bij het eerste lustrum, toen na vijf jaren harde arbeid, eendracht en ondernemings zin het "gele vodje" van 1958 (250 abonnees) was uitgegroeid tot een vol waardig tijdschrift met 10.000 abonnees en een groot aantal geslaagde openbare activiteiten op zijn crediet (stimulering emigratie naar de U.S.: verdediging Spijtoptanten; Pasar Malambevordering herstel vriendschap met Indonesië, enz. enz. Al zijn wij maar een klein groepje in de Indisch groep, die op zijn beurt maar een klein groepje is in het Nederlandse volk, wij hebben als enige Indische groep méér gepresteerd dan alle critici samen. Dit is geen "sombong"dit is feit en alle Tong-Tongers kunnen er met recht trots op zijn. Hier in Amerika zijn we wederom aan een eerste begin. Alweer met een hand jevol abonnees en alweer met "hoopjes critiek" en bovendien met veel hogere exploitatiekosten dan in Nederland. En verder met een Indische groep, die blijk baar niet die bouwkracht en volharding opbrengt als die in Nederland, want de actie die in Nederland tot groot succes geleid heeft, "één plus een is twee(dus élke abonnee wint minstens één nieuwe abonnee), wordt hier maar niet opge bracht. Dit is geen plaats en zeker niet het moment om te komen met verwijten. Dit is dus ook géén verwijt, maar het nuch tere constateren van een (voorlopig) feit. Misschien zijn hier in Amerika andere activiteiten op ander maatschappelijk gebied nodig. We zullen ze wel vinden, wees niet bang. Onder de leus "Poekoel Teroes" en met koppig vasthouden aan ons devies "Loyal, Daring, Enterprising zal en moet het Tong-Tong-streven hier ook slagen. Howgh! Ondertussen hebben wij een feit ge constateerd en baseren op dat feit in alle nuchterheid een koersbepaling: als binnen afzienbare tijd géén merkbare abonnee vermeerdering tot stand komt, zal "The American Tong-Tong" worden opgeheven (als blad; niet als uitgeverij). Lezers hoeven niet bang te zijn dat ze hun geld kwijt zijn: alle vooruitbetaalde abonne mentsgelden zullen prompt worden te rugbetaald. Met de Nederlandse "Tong- Tong" zal een overeenkomst worden op gezet om dan in elk geval het abonne ment op het Nederlandse blad voort te zetten. En intussen wordt rustig de planning van de opzet van een blad "Tong-Tong Indonesia" in Indonesië voortgezet. Want er is in de afgelopen jaren een internationale band gegroeid van Indisch- gasten, bruin en blank, thans "varend onder velerlei paspoorten," die zich met trots bewust zijn van hun afkomst, en oude en goede tradities in nieuwe on dernemingen wenst voort te zetten in élk nieuw land van vestiging. Dit is een zó mooi streven, dat het door een tegenslag hier in Amerika niet ontwricht kan word en. Dit "openingsartikel" voor de tweede jaargang klinkt misschien niet al te sterk, maar cok in Nederland hebben wij twee maal "aan de rand van de afgrond" ge staan en door een gemeenschappelijke krachtsinspanning toch gewonnen. In de wereld van grote Naties en grote Volken is de Indische groep maar een Kleine Boeng," maar zoals deze kleine "tjabé rawit" in vier eeuwen onvernietigbaar is gebleken, zo zal hij ook in de komende eeuwen stand houden. Klein is alleen hij die zich klein voelt en zich verschuilt achter groteren. Maar wie rustig zijn afmetingen vaststelt zonder schaamte of minderwaardigheidsgevoel, en daarop zijn vechttechniek baseert, hij kan reuzen verslaan. Denk aan Goliath en David! Met goede moed dus het nieuwe jaar in. De redactie wenst haar lezers alle geluk en goede moed toe in dit tweede "American Tong-Tong Jaar"! Redactie foto Roy Steevensz) Twee meisjes die met hun kleurige en orig inele shifts een prijsje haalden op de shift show op de Soosdag in Pasadena. Het waren Linda van Beek (links) in een rood-wit- blauwe en Mary Jonas in een shift in de Tong-Tong kleuren: heldergroen-oranje met het TT-embleem als applicatie ("mijn auto vlaggetje was gescheurd, alleen het em bleem was niet beschadigd," zei de vinding rijke pa). Dit waren 2 uit de tientallen shiftdraagsters die de shift-parade hielpen tot een succes te maken. De eerste prijs (ge kozen door een publieke jury) ging naar Mevrouw von Stietz en haar dochtertjes. Van deze plaats uit aan alle deelneemsters van de shift-show: hartelijk dank voor het gezellige meedoen. En de volgende keer hoop ik U weer te zien LILIAN DUCELLE Die betaalboekjes? Geen check meer opsturen zonder de bijbehorende be- taaicoupons. Voor onze administratie en voor U een gemakkelijk controle systeem op het bijzijn met de betailing. Administratie SHIFT-SHOW

American Tong Tong | 1963 | | pagina 1