DOS E vj (The American POEKOEL TEROES 2 Een oud geluid bij een nieuwe jaargang In het laatete nummer van onze vorige jaargang hebben we U laten weten dat het aantal abonnees in Amerika nog lang niet is, wat het zijn kan. Ofschoon de toon van het betreffende stukje misschien niet al te opgewekt was, impliceert het toch niet een moedeloos hoofdbuigen. We starten deze nieuwe jaargang met evenveel goede moed als ons eerste nummer ver leden jaar en verzekeren U dat we hard zullen werken voor een verbetering van inhoud en uiterlijk van onze American Tong-Tong. Zondag 15 September 1963, 1-5:30 p.m. Jefferson's Recreation Center, 1501 E. Villa, Pasadena Het programma zal weer zijn, zoals U het de vorige soosdagen gewend bent geweest. 1-2 p.m. Dansen op muziek van de "Hur ricane Strings." 2-3 p.m. Medja Boender, gespreksgroep o.l.v. John Couwenberg. 2-3 p.m. Ballet o.l.v. Peggy Breedveld. 2-3 p.m. Young-adult circle (20-35) o.l.v. Roy Steevensz (vraagt, antwoordt, stelt uw ideeen en opinies niet onder de korenmaat!) 3-4- p.m. (in de grote zaal) youngster's program. 4-5 p.m. Dansen. Intussen staat de cantine weer open met nieuwe versnaperingen,etcrijcn en drinks. Er zal o.a. weer oondé-oondé zijn dames, en om aan de smaak van de kids tegemoet te komen: patates frites. Natuurlijk kan er weer gesport worden op het veld en binnenshuis geschaakt, gedamd, gebridged, etc. Dc leestafel biedt gelegenheid voor een rustig ogenblikje met tijdschrift of (Hollandse) krant. Wie meent wat te kunnen bijdragen aan onze leestafel, graag! U kunt uw lectuur bij het naar huisgaan terugnemen. Dan is er nog iets extra's deze keer, waar van we hopen dat het in de toekomst zal uitgroeien tot een geregeld terugkerende at tractie voor onze soos. We hopen van 3-4 alle youngsters en be langstellende ouders in de grote gaal te kunnen verzamelen voor een soort "talent scout" uurtje. Het zal U wel opgevallen zijn hoe goed kinderen (ook de hele kleintjes) kunnen im- miteren, acteren als ze maar in de gelegen heid zijn in een vertrouwde en stimulerende omgeving. Die omgeving proberen we nu te maken en ouders, van Uw aanmoediging en enthousiasme hangt veel af. Veel kinderen doen aan muziek (piano, gitaar, accordeon, blaasinstrument) en het is goed dat ze zich serieus op die studie toeleggen. Daarnaast is het ook goed dat ze al vroeg leren datgene wat zij kunnen aan een publiek te brengen. Ol dat ze zich op hun eigen manier kunnen uitleven. Oefening baart kunst, in dit geval baart de oefening er nog een tweelingzusje bijonze kinder-show. Wc kunnen er alle maal erg veel plezier aan beleven, publiek én medewerkers! Op 15 September maken we dus een begin met dit youngsters-program. Adjakt U de kids een beetje? Kom in ieder geval luister en en zien naar wat een paar kinderen te brengen hebben aan muziek en dans en dan praten we verder, oké? Toch zal die verbetering niet gaan zonder Uw hulp. Al was het een maar een kaartje wrarin U soms Uw goed-of afkeuring be tuigt; al was het maar met een naam van een kennis, niet-abonnee, waar we een proef- II PANAC J AR A Contin ued The Dutch government sent general of the army Merkus de Koch to protect the Sultan and the Susuhunan, but it was very difficult to form one big force as Dipon- egcro soon developed an entirely new and uncommon strategy of fighting: the gueril la: no big armies and no central staff, but many little armies, all acting on its own. Never a big battle, but "hit-and-run" raids of small parties. Many princes, fighting on the side of Diponegoro, proved to be dan gerous guerilla-leaders. But on the side of the Dutch (and the Sultans) also fought many princes with their own armies. Often such little forces changed sides and in the utter confusion several times friend attaqued friend. Many guerilla-leaders were just rob bers and their armies just bands of robbers. It was easy to get soldiers that way in an impoverished people. The war was also fought with an incredible cruelty on both sides. Pardon was seldom given and in a lost battle all prisoners were beheaded, the heads put on high bamboo poles on both sides of the roads. The Javanese did it and the Dutch did the same. On the other side also many a deed was accomplished of chiv alry and humanity. The story of the Java War is a gripping, often breathtaking beauti ful story of love and courage. On the side of the Dutch the names of men like Toontje Poland, O nd aatje and even the legion of Dézentjé will never be forgotten. On the side of Diponegoro there were famous fighters like Kjai Madja and the young Alibasa Sentot Prawiradirdja. The small force of Sentot made several amazingly daring sur prise-attaques, sometimes in the middle of enemy forces and even on the heart of the kraton. On the other side there were the daring raids of Toontje Poland. And last but not least Diponegoro himself who seemed invulnerable. But in the same time thousands of kam pongs were burned, crops devastated, irriga tion works demolished, contagious diseases killed uncountable thousands of men, wom en and children. At the end of the Java War (after five years) in the armies on one side alone 8000 Dutch soldiers were killed and 7000 Indonesian soldiers. The losses on the side of Diponegoro's forces have never been counted, nor of the civilians in this vast area. Genaral Merkus de Kock soon found the ideal method of fighting Diponegoro's guer illa's, the benteng-stelsel a chain of many small fortresses with good communications. The same system proved to be successful in the great Atjch Wars at the end of the 19th Century. In and around these bent engs was safety and peace. From there contra attaques with small surprise parties could be arranged. Soon Kjai Madja was taken pris oner and shortly afterwards Sentot chose sides with the Dutch with his complete force, lie later on fought for the Dutch flag in many other parts of Indonesia. At the end Dipinegoro was utterly alone, being chased with a small band of faithful followers from kampong to kampong and then from mountain to mountain, from cave to cave. He at last surrendered, being treated by the Dutch with full honours, and exiled to Makassar. (To be continued nummer naar toe kunnen sturen. Met ons Uw ervaringen te schrijven, foto's te sturen ot ons te attenderen op belangrijke dingen, helpt U Tong-Tong enorm. Bedenk altijd dat een story van U, meer tot de lezers spreekt, dan dc beste reportage in een Amerikaans tijdschrift. Want Uw verhaal is het verhaal van "één van ons" en Tong-Tong vormt de zichtbare band tussen duizenden van ons over de gehele wereld. Wij winden er geen doekjes om; WIJ MOETEN MEER ABONNEES HEBBEN, om te kunnen blijven bestaan. Over groeien durven we pas spreken als we de 1000 abonnees voorbij zijn. Zullen we in deze jaargang de 1000 halen? De Nederlandse Tong-Tong won de race binnen een bepaalde tijd, dat kunnen wij toch ook? Bent U tot nog toe alleen meelezer ge weest? Probeert U dan iedere maand 1 dollar opzij te leggen. Nog te veel? Doet U er dan 2 maanden over, maar begint NU en geeft U zich NU op als abonnee, dan krijgt U van ons SeptemberOctober de Tong- Tong gratis. Bent U reeds abonnee, kent U mensen die het nog niet zijn, toe, geeft U ons hun naam en adres voor een proefnummer op. Of nog beter: geef hen Uw blad. Voor ieder blad dat U als proefnummer weggeeft, krijgt U van ons een nieuw exemplaar terug. Wilt U een proefnummer-packet van back-issues? Even een kaartje en U krijgt ze meteen toegezonden. Maar NU doen, want we moeten door draaien. Wij rekenen op Uw hulp, zoals U altijd, wanneer we daartoe in staat zijn, kunt rekenen op Tong-Tong. Redactie en Administratie The Only Independent Dutch-Indonesian Magazine in America 2e Jaargang No. 1 Verschijnt: de 15e en 30ste elke maand Samen met Tong-Tong (zeepost) Prijs: per nummer.50 per half jr5.00 per jaar $10.00 LLX££J2m£ Lilian Ducelle Tjalie Robinson telf. 699-6837 Roy J. Steevensz Marijke Steevensz telf. 693-5659 P. O. Box 137, Whittier, Cal., 90608 Cable Address: Tong-Tong Whittier

American Tong Tong | 1963 | | pagina 2