Wij weten nochtans niet wie de naam verzonnen heeft. His torisch is de naamgeving niet te verklaren: toen de Indone sische onafhankelijkheid onaf wendbaar bleek en zowel de blanke als bruine Dutchmen In donesia verlaten moesten, kon Nederland bij Amerika aanklop pen voor ruimere toelatingsquo ta voor deze Dutchmen. Tneinde duidelijker vast te leggen (maar waarvoor eigenlijk?) dat Mi uit Indonesia kwamen, zou rSn de naam "Indonesian Dutch" hebben kunnen vaststellen. De Amerikanen zouden hier verder toch geen bezwaren tegen kun nen hebben? Het toelaten van de categorie was hoofdzaakI We vermoeden dus dat Neder land met deze naam is komen aandragen en dat Amerika dat voorstel verder zonder verder na te denken heeft overgenomen. Maar waarom heeft Nederland dat geddan? In deze combina tie is immers het eerste woord altijd bijvoegelijk; het tweede woord zelfstandig. Volgens de ze naam zijn wij dus Indonesi ërs "met een Hollands merk." zoals in "Irish-American" wRrdt uitgedrukt; een Amerik aan van Ierse afkomst. Is de man namelijk Ier gebleven, al woont hij lang in Amerika, dan heet hij American Irishman. Zonder ook maar in het minst te suggereren dat de Indonesi sche kwaliteit inferieur is, moeten wij toch vaststellen dat wij geen Indonesiërs zijn. Onze groep is officieel staatkundig en volkenhundig geweest de groep der Indo-Europeanendus Europeanen "met een Indisch tjap". De Nederlandse Regering wist dat en had dus technisch de naam Indonesian Dutch of Indo-Dütch moeten kiezen. Waarom het niet gedaan is, weten wij niet. We kunnen toch moeilijh veronderstellen dat de Nederlandse Regering heeft willen zeggen: het zijn geen Nederlanders maar Indonesiërs, maar omdat ze een Nederlands paspoort dragen, noemen we ze maar Dutch-Indonesians! Hoe dan ook: we zitten nu maar weer met de gebakken per en en het spijt ons alweer te moeten constateren dat de In dische groep in al te goed vertrouwen en door gebrek aan eigen activiteit met een slecht passende naam zit op gescheept. Ik vermoed dat verschillen de lezers dit artikeltje niet zo leuk vinden: er komt maar tweespalt van; over veel zaken is het beter te zwijgen, enz. enz. Maar ik vind dat juist al dat vervelende struisvogelgedo^ en net doen of bepaalde vers chillen of positieve eigensch- happen niet bestaan, alleen maar meer last veroorzaken en meer twist. Onze fout is dat wij ver schillen gaan onderschikken i.pl.v. nevenschikken en daar door ontstaan hatelijke en bovendien onjuiste begrippen. Ze komen telkens weer terug. Onlangswerd nog op een bijeen komst van besturen van Hol landse en Indische groepen met

American Tong Tong | 1963 | | pagina 3