BTte American 31 Jan. 1964 2e Jaargang No. 11 e*r,.u^ IS AMERIKA "ON-CULTUREEL"? WEES NIET VERLEGEN, BOENG e p^W'Sus yüüï OARIWe BRIO GE BETWEEN EAST AND WEST Tot onze verbazing hebben we deze cons tatering van verschillende kenten vernomen. Zij is van alle grond ontbloot. In Los Angeles b.v. wemelt het van de Art Galleries (in La Cienega Bid. alleen al twaalf! met regel matige exposities van schilder- en beeldouw- werk van zowel oude als contemporaine Euro pese en Amerikaanse kunstenaars. Zelfs ziet men hier werk van Zuid-Amerikaanse schilders- zeldzaam in Europa. In sommige grote zaken, b.v. Bullock's, hebben wij originele werken van meesters te koop zien aanbieden, b.v. van Picasso en Manet. Wie de Zaterdagse "Calendar" van de L.A. Times leest, neemt kennis van regelmatige uitstekende toneeluitvoeringen, die ruime keuze leveren van Shakespeare af tot Tenessee Williams toe. De toegangsprijzen zijn lager dan die tot Disneyland en Marine Land. Ook concerten vallen regelmatig te beluisteren "Van klassieke muziek en "klassieke jazz". Op het gebied van literatuur is zo enorm veel gepresteerd, zelfs bekend tot in Europa en Azie, dat hier niet verder op ingegaan hoeft te worden. Hetopen oog van de Amerikaan voor literatuur elders mag o.m. blijken uit het feit dat ook werken van de Indische schrijfster Maria Dermout hier vertaald zijn. Ook in zeer kleine plaatsen is regelmatig kunst te zien en te beluisteven.Men wende zich tot het plaatselijke Recreation Center of de City Hall om Informaties. Voorts pleiten opmerkingen als "de Amer ikaan is onontwikkeld" niet erg voor de vrien denkring van de man die het zegt. We komen regelmatig op house parties van Amerfkanen, waar je heus wat in je mars moet hebben om de gesprekken to kunnen volgen. Toch zijn het "gewone mensen"; geen professoren of specialisten. Het is ons overigens opgevallen dat zul ke "critische" opmerkingen komen van men sen die ook in Indie en Nederland geen enk ele vorm van cultuur beleefden. Nu is een van tweeen waar: of ze hebben gelijk en America is niet de ideale toekomst voor hun kinderen en ga terug, of ga er op uit en ontdel de wereld die je graag hebben wilt, maar blijf niet thuis zitten met onware critiek. We maken tenslotte een domme indruk in de ogen van hen, die weten dot Amerika wel veel cult urele mogelijkheden heeft. Veel Indische jongens en meisjes) die uit eenvoudige milieux in Indie komen, zijn beschaamd voor hun verleden. Daarom weten ze ook niet goed wat ze denken moeten van De Piekerans van een Straatslijper", waar in schaamteloos" verteld wordt van kwajon gensstreken op straat, zwemmen in de kali, enz. enz. Een van de "klassieken" van de Ameri kaanse literatuur is echter "Tom Sawyer" van de schrijver Mark Twain. Hierin vertelt hij ook van precies dezelfde jeugdervaringen. Het boek is in vele talen vertaald en heeft overal bewondering en grote sympathie verwe kt. Ook jom Sawyer liep op blote voeten en en vocht met buurtjongens, hij zwom in de kal of voer erop mét een getek". Het was een echt en mooi leven.

American Tong Tong | 1964 | | pagina 1