"Jail!" EEN AVOND IN DE WEEK aan ziekte of aan andere momenten dat hij beslist niet mee kan shoppen. Ik hoor maar al to vaak mijn man is doodmoe, ik heb ge woon het hart niet hem's a vonds nog eens te vragen om me naar een school-avond of een of andere vrouwen party te brengen. We heb ben geen betjaks, geen trams geen fietsen meer, de afstanden zijn veel groter dan in Holland en Indie. Het is toch logisch dot er een andere oplossing voor het transport bleem moet komen? Laten we er maar eer lijk mee voor de dag komen: gemakzucht, ge brek aan zelfvertrouwen, laksheid (adoe, wan neer heb ik nou tijd?) of zoals ondergeteken- J)>: stomweg bang. De middelen van trans port zijn in Amerika anders, dus ook wij moe ten anders zijn. Het is me opgevallen dat in die gezinnen waar de vrouw niet kan rijden er iets verkrampt is, iets scheef in de unitla- ting: wij gaan nooit uit, mijn man is veel te moe als hij thuis komt. Allemaal eigenschuld mevrouw, het hoeft niet zo te zijn toch? Ik moet toch nog even dat grapje aan u kwijt waar mijn zoontje me mee tuk had. "Een man rijdt door de woestijn op een ezel. Ze rijden uren en het arme dier krijgt ontzet tende dorst. Vraagt om een dronk maar de man zegt: Patience jack-ass, patience, we komen zo aan een bron. Weer uren rijden, weer vraagt de jack-ass om een slok water, weer zegt de man: patience jack-ass patience. Dot gaat ^fevier vijf keer achter elkaar. Niet alleen ae ezel kmjgt er genoeg van maar ook ik van het verhaal. "Stop it, I'm getting sick of that stupid story," mopper ik. "you want me to finish the story?" "Patience jack-ass, patience," zegt zoon lief. Alweer een gratis moraaltje: al te veel geduld maakt een jack-ass! Elke Europeaan en Amerikaan met gemeenschapsgevoel besteedt een avondje in de week aan zijn club (van de doodge - wone kegelclub af tot de studiegroep van b.v. historie toe). Het gezin weet dat en apprecieert dat: It is daddy s club-day Het is de kans (en de plicht) van de huis vader om buiten zijn gezin banden te leggen, die het gezin t.z.t. kunnen helpen. Indo's kennen dit Europees/Amerikaanse gebruik niet. ze zeggen theatraal dat hun plaats bij het gezin is; afgelopen!" "Of ze zijn zooo moe, dat ze met een koekje en een kop koffie bij de TV moeten zitten, elke avond weer. Dat is wel lekker, maar (zo zegt een oude Indo wijsheid) "je wordt er slap van". Dat 'bij het gezin blijven" is natuurlijk lariekoek. Men gaat toch ook dag in dag uit acht uur buiten het gezin werken? Ja, maar dat dan is nodig om tekunnen leven. Ah, maar elk gezin en elke werkkring zijn deel van de grote maatschappij. Wie dus werkelijk om het heil van zijn gezin denkt, legt ook andere banden met die maatschappi j. Dat is niet meer of minder dan de plicht van elke huisvader. Want van die avondjes uit in een kring brengt hij wat mee thuis om aan zijn gezin te vertellen buiten de sleur van de werker varingen. Hoe menig huisvader is eigenlijk een zeur, die thuis nogeens dunnetjes ver telt van rotzooi met de baas of stomheden van zijn collega's Ma en kinderen luisteren maar toe en denken er het hunne van, ook al zeggen ze vaak: "Kassian, die Pa!" Maar deze zielepoot verzuimt met alle gezinslief de een belangrijk ding: zijn gezin te verrij ken-met wijdere ideeen, die bij buiten heeft opgestoken. Elk respectabel gezinshoofd gaat ook eenmaal in de maand naar b.v. een expositie Lilian Ducelle

American Tong Tong | 1964 | | pagina 7