KINDER ZIJN OVERAL HETZELFDE Kinderen in Amerika. Ik moet beginnen met de vraag: zijn kinderen niet overal hetzelfde? Of ze nu wonen in een land als ons Indie, in Neder land, Egypte, China of Amerika? Volgens mij, wel Het zijn de omstandigheden, de omgang met de ouders, de huiselijke sfeer en nog een stelletje invloeden die het gedrag van kinderen bepalen, d.i. hun reactie op wat ze al opgroeiende tegenkomem. Ik wil dit even met een voorbeeld toe lichten. Een kind dat opgroeit in een arm, maar liefdevol gezin, waar de belangstelling uitgaat naar "The best things in life that are free," zal anders reageren op bij voor beeld werkeloosheid van de vader, dan een kind van rijke ouders waar de nadruk in het gezin op materiele welstand wordt gelegd, bij bankruptie van papa. Zie je, het arme kind zou precies reageren als het rijke kind nu, als het in het laatste gezin was groot gebracht en omgekeerd. Waarmee ik dus wil zeggen, dat al zouden de omstcndigheden in Amerika wat ongunstig zijn, en de "slechte invloeden misschien veelvuldiger dan elders, het toch hoofdzakelijk aan de ouders ligt, hoe hun kinderen zullen opgroeien. Want al brengen ze zoveel uren buitensbuis door, blootgesteld aan invloeden van kame raadjes van allerlei slag, op school, play ground op park, de WARE opvoeding - d.i. het voorbeeld in levenswijze - krijgen ze in "home", in het tehuis dat ze hebben, dus van de ouders. Dit is dan in een notedop mijn mening; on nodig to zeggen, dat ik nog wel uren door kan gaan over dit onderwerp dat mij, zoals elke moeder, na aan het hart ligt. Ik ben het in eerste instantie volkomen eens met Mona's stelling dat de werkelijke opvoeding een zaak is van de ouders. En dat zij dus aansprakeli jk zijn voor het gedrag van de kinderen, Maar wat is opvoed ing? Intuitief aanvoelen wat een kind nodig heeft, doorlopend attent zijn voor de veran deringen die zich tijdens de groei van een kind voltrekken. En DURVEN en KUNNEN afwijken van principiële opvattingen ten aanzien van goed en niet goed in de opvoe ding. Want - en hier ben ik het dus niet hele maal eens met Mona - onze kinderen verand eren wel. Wij merken het van onze eigen kinderen nauwelijks of bijna niet en we zijn altijd wel geneigd om te zeggen: het loopt zo'n vaart niet, ik ken haar/hem toch! Het loopt inderdaad zo'n vaart niet en de verandering hoeft geenszins ten ongunste te zijn, maar... weten we het? Kunnen we het weten, als we van de enkele uren samen-zijn met de kinderen, de helft door omstandigheden (bezoek, lessen etc.) niet kunnen benutten? De week ends? Hoeveel tijd wordt door ouders besteed aan het (in feite nutteloze) vieren van andermans verjaardagen inplaats van een intensief samenzijn met de kinderen zoals picniccen, naar het strand, verkennen van onbekende plaatsen en het gezamelijk ontdekken van tot nog toe onbekende waarden voor ouder en kind? Hoeveel waardeloze uren zijn er verspild met het gaan naar drive-in theaters terwijl er tientallen gelegenheden bestaan om Uw kennis en die van uw kinderen te verri jken. Mona Klinkert.

American Tong Tong | 1964 | | pagina 6