STUDIEGROEP IN L.A. EASTERPARADE en een PAASCABARET FUN FOR THE WHOLE FAMILY! Nice, Biarritz of "alleen maar vrolijk Batavia" en "ieder voor zich" leefde zo plezierig moge lijk. Wat de studie betreft: Mulo, HBS en AMS bleven de grootste aantrekking hebben (met in het verschiet dr, mr of ir). De technische scholen werden daarbij als minderwaardig be schouwd. Landbouw of cultuurschool bleven voor de massa zelfs geheel onbekend. En toch hebben de weinige Indo's, die deze studie kozen (of in Nederland Wageningen of Daventer) de beste keus gedaan. Met hun "vakkennis van de grond" zijn zij overal ter wereld bruikbare, gewaardeerde en zelfs hoogst nuttige werkers geworden. /"N Een andere "ellende" werd in die derti- ^"'ger jaren ook voelbaar. Omdat Indie altijd maar geexporteerd had en verzuimd had zelf industrieën op te bouwen, ontstond door de scherp beknotte import (omdat het "tegen wicht", de export, verminderd was) een groot gebrek aan vele vnl. gebruiksartikelen. Hier schoot Japan "te hulp" en kon voor weinig geld een enorme markt vinden. En al spottend en neerkijkend op "barang Djepeng" gebruikte ook de Indo enorm veel Japans materiaal, want er was niets anders. Onze Indo-technici hadden zelf fabrieken kunnen bouwen en goed kunnen verdienen, maar men was liever ambtenaar (met "tanggoeng gadji") bij Staatsbedrijven De oorlog kwam snel nader. Dick de Hoog argumenteerde "voor niets" en hij werkte zich zo boven zijn toeren dat het hem het leven kostte. En de Indo "plezierde door" en vierde ^^b.v. nog op 6 December 1941 een zorgeloos ^^Sinterklaas, terwijl de Japanse vloot in alle stilte opstoomde naar Pearl Harbour De Indo studiegroep (uitgaande van de ser rieuzere leden van De Soos in Pasadena, maar toegankelijk voor iedereen) die elke tweede Donderdag bijeenkomt in International institute (435 S. Boyle Ave., 8 u.'s avonds) blijft voor alsnog klein, maar is bijzonder geanimeerd. Elke avond weer wordt er om tien uur met te genzin opgebroken, zo boeiend zijn de discus sies, die hierin verschillen van de gesprekken in doorsnee clubjes, dat zij gebaseerd zijn op wetenschappelijk onderzoek van feiten. Het onderwerp van gepasseerde Donder dag was: heriditeit en milieu in familiekring en maatschappij, tegen filosofisch—historische achtergronden en in het licht van heden. De jongste studie-genoot is 17 jaar oud, een meisje ("Curly" Monod de FroideviIIe), maar haar schrandere en ambitieuze deelname aan de discussies is werkelijk "delightful". Hoe wel de gemiddelde deelnemer aan de studie groep sinds het uitbreken van de oorlog wei nig heeft kunnen studeren, blijken intelligentie en ijver groot genoeg om moeilijke weten schappelijke onderwerpen te doorvorsen. Langzamerhand worden de discussies min der subjectief (IK vind dit en dat; I K zie het zus en zo) en leert men te werken met waarden i.pl.v. opinies. Het is te hopen dat ook buiten L.A. meer zulke groepjes zich gaan vormen. Bij het ouder worden merken we meer en meer dat het leven niet alleen een kwestie is van geld verdienen en weer opmaken, maar dat er hogere waarden zijn, die onze rijpende geest zoekt. De e.v. studie-avond valt op 20 Maart a.s. op Zondag 5 April in "De Soos" Jefferson Recreation Center, 1501 E. Villa, Pasadena Een extra feestelijke ontmoeting met vrienden, kennissen, familie, ontspanning in sport en spel voor de jeugd, dansen voor de teen-agers. Entree niet-leden (per persoon of gezin)2.50

American Tong Tong | 1964 | | pagina 3