V.. foul fool .J DE INDO OP ZIJWEGEN? Bhc American "Ik ben toch bang dat wij met onze over grote belangstelling voor de Indo in Tong- Tong op zijwegen komen, lïij zijn after all Nederlanders met de Nederlandse taal; wij zijn geen eigen volk en hebben geen eigen land, IT'aar gaan we eigenlijk heen?" De Indo heeft geloof ik ook nooit gezegd dat het een eigen Volk is of wil zijn. En dat het per se een eigen land moet hebben. Of dat het Nederlands de enige taai is of moet zijn. U haalt (als zeer velen) twee scherp ge scheiden begrippen door elkaar: de natie en de ethni sche groep. Elke natie is ook alleen maar een bind middel van diverse ethnische groepen-, die ieder voor zich een vaak zeer sterke en eigen karakteristiek hebben of zelfs een eigen faal. Men kan het burgerschap hebben van een natie, maar nochtans trouw blijven aan zijn ethnische geaardheid. In Holland b.v. noemen de Frie zen met hun eigen taal en volkskarakter zich wel Nederlanders, maar zijn per se geen Hollanders, Ze hebben het Nederlandse bur gerschap, maar zijn trouw aan hun taal, vlag en volkswezen. In Belgie blijven de ethnische groepen van Vlamingen en Walen trouv/er aan hun ethni sche beginselen dan aan die van de natie. Frankrijk heeft ethnische proepen als de El- zassers en Basken, die een heel apart volkska rakter hebben. De jongste ethnische groep van het Franse volk is die der Afrikaanse Fransen (spottend de pieds-noirs zwartvoeten) genaamd. Alhoewel uit resp. Algerije en Marokko ver dreven vormen deze pieds-noirs hun scheld naam beschouwen zij als een ere-naam, terwijl de Indo nog steeds wegkruipt voor zijn ethni sche naam!) een aparte groep in Zuid-Frank rijk met eigen dorpen en eigen economisch en cultureel leven Een eigen land is niet nodig om te be staan. De Joden kregen pas na twee-duizend jaar hun eigen land, maar bleven constant eth nische groep. Ook de Armeniërs, de Lithauers en Estlanders, bestaan alleen nog maar als ethni sche groep met eigen trots en eigen verdiensten. De leren waren eeuwen lang "onderdrukte provincie" van Engeland, maar zo sterk was hun ethnische bewustheid, dat zij dit als sterk ste culturele stempel hebben gedrukt op de V.S. Ethnische groepen hebben zelden een "eigen land", want naties zijn vaak door b.v. militaire veroveraars of dwingende economiche bandeiz-x ont staan uit diverse ethnische groepen, Ind^^ nesie, de Natie, bestaat uit meer dan 200 eth nische groepen, die weliswaar de "bahasa" hebben als voertaal en een vlag voeren, maar hun ethnische zeden en gewoonten nooit losla ten. Vele ethnische proepen zijn ouder dan na ties. Andere worden zelf notie. Latijns Ameri ka b.v. heeft het Europese kolonialisme pas anderhalve eeuw geleden afgeworpen (de groot ste vrijheidsheld: Simon Bolivar), en heeft een ra»--' The Only Independent Dutch-Indonesian Magazine in America Verschijnt: de 15e en 30ste elke maand Samen met Tong-Tong (zeepost) Prijs: per nummer.. per half jr per jaar .50 5.00 ,$10.00 LQI£i£JTiE. f AOveurtn Tir Lilian Ducelle Roy J. Steevensz Tjalie Robinson Marijke Steevensz telf. 699-6837 telf. 693-5659 P. O. Box 137, Whittier, Cal., 90608

American Tong Tong | 1964 | | pagina 2