groot aantal eigen staten gevormd met een eigen ethnische gerichtheid, hoewel niet met een eigen taal Naties worden gemaakt, ethnische groe pen geboren: de Indo-natuur is erfelijk en heeft met logisch of "staats-ordeli jk" denken weinig uit te staan. De V.S. is een grote verzamelstaat van tientallen etnische groepen, waarin nie mand zich schaamt voor zijn ethnische verbon denheid. De tragische fout van de Nederlanders is dat zij alsmaar proberen van een Indo een goede Hollander te maken (van de Fries blijven ze al lang af!), wat een biologische en ethno- logische onmogelijkheid is. Veel Indo's spelen ^uit loyaliteit of uit gebrek aan inzicht dit Spelletje dapper mee....en elke generatie, ge boren als Indo, begint het vermoeiende en uitzichtloze spelletje weer opnieuw en slaagt nooit. Om meer inzicht te krijgen, ook t.a.v. van andere volksgroepen, denk voor*oan in twee criteria: ethnische groep en natie. Het is verdrietig dat sommige naties met veel imponerend gezwaai van vlaggen, veroor deling en spot, proberen ethnische groepen "weg te schreeuwen' en daarbij alleen maar eigen bekrompenheid en domheid demonstre ren. He' 's vechter, tegen de Natuur! De Brit ten schreeuwen de leren, Schotten en Welshmen nooit weg, evenmin de Indonesiërs de Atjehers of Madoerezen, of de Russen de Kozakken, Tartaren of Oekrainers. Zo zal ook de Indo niet weg te redeneren of af te schrikken zijn. Hij zal Nederlander, Amerikaan, Indonesiër, f%raziliaan, Australiër kunnen zijn, met over tuiging en trouw en telkens weer met een an dere taal, maar tot in zijn kleinste vezel blijft hij Indo, zelfs tegen zijn verstandelijke wil in. Als zodanig kan hij nimmer op zijwegen komen: hij is en blijft 'wol God hem gemaakt heeft". Het handhaven van de ethnische geaardheid houdt niet automatisch in, dat men de nationale verbondenheid verwerpt. De leren hebben zich altijd met hand en tand tegen de Britse su prematie verweerd, maar de loyauteit van de Indo staat met de historie van eeuwen als een paai boven water. Nu denken echter bekrompen, bazige typen onder de Hollanders dat nu ook maar "verder over de brug gekomen moet wor den" door het verloochenen van zijn aard. Op straffe van Indonesiër verklaard te worden of anti.Nederlands. Dit is natuurlijk dwaas, omdat het onmogelijk is. Het pleit helaas niet voor het ontwikkelingspeil en de intelli gentie van zowel Hollanders als Indo's, die dit spelletje nog steeds spelen.... T.R U weet al die herrie die er is over gods dienst op public schools, of er wel of niet gebeden mag/moet worden. Helemaal niet, zegt een sterke groep, onderwijs moet gebouwd zijn op religieuze basis zeggen anderen. Op een school waar beslist niet gebeden wordt, ziet de onderwijzeres uit de eerste klas een groepje kinderen achter in de klos hee stilletjes bijelkaar. "What are you children doing?", she called out. "Telling dirty stories replied one boy "Oh," the teacher said, "I was afraid you were praying.' Alleen tevreden kunnen zijn met veel, duur en groot, dat is niet goed, zegt het spreekwoord: wie het kleine niet eert is het grote niet weert. Gaat U alstublieft door met het oprapen van pennies, en paperclips, koop al uw kleren op de rummage-sale en duik af entoe ook eens in de city-dump om te zien of er nog een goede sofa ligt. Maar...als je alleen city-dumps en vet erans stores afloopt, als je alleen maar tevre

American Tong Tong | 1964 | | pagina 3