ETHNISCH "Voor het eerst van mijn leven hoor ik het woord "ethnisch". Wat is dat voor flauwe kul. Je bent Nederlander of je bent het niet..." (Uit een gesprek) Ethnische groepen worden geboren voordat naties ontstaan. Kleine samenlevingen vesti gen zich ergens en groeien uit tot volkjes met eigen zeden en gebruiken. In Nederland woon den eerst ethnische groepen als Franken, Sak- sers, Kennemers, etc. Ze ontwikkelden een ei gen karakteristiek en verenigden zich tot wat bekend is als "De Zeven Provinciën". Andere ethnische groepen in Nederland als b.v. de Friezen en Zeeuwen, waren er nog niet bij. Nederland bestond nog niet. Het volk aan de mond van Rijn en Schelde werd door de Duit sers aangeduid als Die Niederlande, in Frank rijk als Les Pays Bas (de lage landen). Pas in de gemeenschappelijke strijd tegen Spanje is het national besef gegroeid en in 1648 bij de Vrede van Munster is de Staat der Ne derlanden officieel gevestigd. Ethnische groe pen in het Nederlandse volk zijn echter dui delijk blijven bestaan. Het duidelijkst: de Friezen met een eigen taal en zelfs eigen vlag (onder de Nederlandse dan altijd). De ethnische groep De Indo, ontstond in 1511 bij de verovering door de Portugezen van Malakka. De Portugezen vormden grote neder zettingen; veel meer Portugese vrouwen kwa men uit" dan ooit Nederlandse. Ook huwden vele Portugezen Indonesische vrouwen en hun volle dig erkende kinderen bereikten vaak hoge po sities. Toen de Portugezen uit Insulinde wer den verdreven door de Nederlanders en Brit ten bleven de Portugese kolonies achter. Toen ook de laatste post, Malakka, was gevallen, ver huisden deze Portugese gemeenschappen naar vooral Batavia en Soerabaja. Ook hier vormden zij eigen gemeenschappen met eigen zeden en gebruiken, zo ontwikkeld dat zij niet "ver slonden" kpnden worden door de omgevende In donesische volken. De kleine Hollcndse fac torijen konden zonder deze Indo-gemeenschap- pen niet leven. Zij vormden de grote "begrips band" met de Indonesische volkeren. Hun taal (het Portugees) was de voertaal. Tot in de 18de eeuw leerden alle Hollanders die naar Indie gingen eerst Portugees. Op de kansels werd gepreekt in het Portugees. De Hollanders leerden van de Portugezen hoe zij moesten wo nen: de benauwde Hollandse huisjes met trapge veltjes werden vervangen door de wijde open Indo-huizen. Men leerde hoe te eten: de rijst tafel is een Indo-kookkunst (Hollanders aten nog steeds brood, bonen, spek, zoutvlees, etc.) Q Zij leerden hoe zich te kleden (de zware stof fen en b.v. de kniebroek) werden vervangen door lichte katoenen stoffen en de lange broek (de z.g. muskietenbroek). Deze lange broek heeft later zelfs de hele herenmode veroverd in Eu ropa! Hollandse vrouwen namen de dracht van sarong en kebaja over (tot in het begin van de 20ste eeuw). Men leerde baden en men had badkamers (het baden is in Europa pas ver in de 20ste eeuw volksgebruik geworden). Later, toen de Hollanders de levensgewoon ten van de Indo's hadden overgenomen, was de Indo-groep niet meer zo nodig en zakte meer en meer weg. Pas bij deze eeuwwisseling kreeg men het Nederlandse burgerschap. Indo's heb ben na de Portugese invloed ook zeer sterk Franse invloeden gehad (19de eeuw). Als eth nische groep zijn zij ouder dan het Nederland se volk. Wie meer van de Indische ethnische cultuur leren wil, leze de studies van Gilber- to Freyre over de Brazilianen, het Amerikaan se "broedervolk" van de Indo's. Het is jammer dat veel Indo's na hun school tijd nooit meer gestudeerd hebben. Sociologi sche en ethnologische studies zullen hem veel verder brengen. A^es wa* men niet weet, is nog geen "flauwe kul". In Amerika leiden veel ethnische groepen een bloeiend leven, die als natie niet eens bestonden of bestaan: leren, Armeniërs, Estlanders, Formosanen, etc.

American Tong Tong | 1964 | | pagina 4