genieten kan. Leuke PTA-avonden, aardige omgang met de moeders van andere kleuters. Maar owee als de kids op high-school komen. Opeens verdwijnt het contact met school, vrienden, PTA, de teenager staat alleen in een eigen wereldje waar vader en moeder weinig van begrijpen maar toch ook weinig waarder ing voor kunnen opbrengen. Ik ken toevallig 2 grote Amerikaanse gezin nen met 6 en 7 kinderen (o.a. op high school en college) die allemaal nog ouderwets lief, welgemanierd en home-happy zijn. Ze hebben buiten hun eigen teen-age wereldje, thuis vormen ze het GEZIN waar de ouders de I -- ing hebben, waar liefde, begrip, appreciatie te vinden is. Voor mij vormen deze 2 voorbeelden het be wijs dat een ongunstige verandering bij de kinderen in Amerika niet te wijten is aan "verkeerde omgang". De kiem van goed en kwaad wordt thuis gelegd. En wat is thuis? Er wordt van teen-agers veel te gauw, veel te veel verwacht. Een paar jaar terug werden ze nog als babies behandeld en nu opeens be schouwen we hen als volwassenen omdat ze zich zelf graag vofwassen noemen. Maar hebben ze een volwassen verstand, een volwassen verant woordelijkheid? Als alles goed loopt, klappen we in onze handen en zijn trots. All alles mis gaat zeggen we: "ze zijn bedorven door ver keerde omgang." In deze totaal andere wereld heeft het kind meer nodig dan in dat besloten Hollandje, het heeft andere (geestelijke) behoeften dan in het eenvoudige Indie, waar alles toch wel min of meer op zijn pootjes terecht kwam. Ouders vergeten vaak dat het kind niet al leen lichamelijk maar ook geestelijk groeit. Wat betekenen lipstick, een drivers-license, een date met een vriendje? Het is immers uiterlijke metamorfose maar wat gebeurt diep binnenin? Dus betwijfel ik dat het lieve meisje van 12 in Holland ook in 3 jaar even lief en voor beeldig gebleven zou zijn daar. Misschien zoals meestal wel gebeurt, groeit ze over 4 jaar weer terug tot een goede, lieve huismoeder. We maken ons veel zorgen over onze teen-agers, ze doen ook zulke onmogelijke dingen. Het is gewoon absurd dat jongens van 14 al behoefte hebben aan "verkering" om te rillen dat een meisje van 13 al'bezig is zichzelf sex-bewust- heid op te dringen terwijl ze er eigenlijk nog niets voor voelt. Waarom? Omdat ze mee doen, omdat ze niet alleen willen achterblijven in een we reld die hun niets anders biedt.Omdat ze thuis bij ouders niets anders kunnen vinden dat werkel ijk boeit en dat hen liever is dan al dat andere. Ik blijf geloven dat elk kind geboren wordt met een hunkering naar een dierbaar home, een ver langen om te "belong" en de behoefte om "trots te kunnen zijn" op de ouders. We hebben van al deze verlangens vaak geen weet meer, deze zelfstandige kinderen in Ame rika beangstigen ons. Hoeveel moeders lopen met een stil gebed in het hart: laat mijn jongen op het goede pad plijven, don't make him steal, don't make him kill. En voor de dochter: laat haar verstandig blijven, zich bewust blijven van haar waarde als vrouw, don't let her get a baby..." Alsof dat allemaal het ergste is. Het kan niet erger zijn dan de misdaad die wij ouders hebben begaan: we lieten het kind alleen de verantwoordelijkheid dragen van een Onbe kende Volwassen wereld. En daar was het nog niet rijp voor. Don't forget. Lilian Ducelle

American Tong Tong | 1964 | | pagina 8