EEN FOUTJE EN NOG WAT DE BAND MET INDONESIË DE GEDAANTE VAN ONS BLAD In ons vorige nummer stond een fout bedrag in de advertentie voor "Tanah Aer Kita", nl. 3.75 i. pl .v. 8.75. Iemand zei ons, dat hij nochtans het eerste bedrag redelijk vond en het bedrag van 8.75 "veels te duur". De prijs van 8.75 is echter veel te goed koop en geen handelsman zou dit boek zo loag willen verkopen, omdat hij dan niets verdient. We kennen een zaak in Californie die ditzelf de boek verkoopt voor niet minder dan 15.-1 Waarom verkopen wij dit boek dan zo goed- ^koop? Omdat wij onze lezers willen helpen.. En helpen moet geen oentoeng opleveren. Ja maar oordeelt men dan toch: 8.75 is toch veel te veel! Dit bewijst alleen dat deze mensen geen verstand van boeken hebben. Ook Amerikaanse platenboeken kosten vaak 25 en meer. Maar een verstandig mens begrijpt dat 8.75 voor een mooi boek waar je je leven lang wat aan hebt, veel goedkoper is dan b.v. een dagje uit, dat meer kost en dat verder "in rook vervliegt". Maar hoe oud moeten wij wor den om dat te begrijpen? In de komende maanden zal "The American Tong—Tong" nog wel eens van gedaante veran deren en er nu eens minder mooi uitzien dan anders. Dit houdt betrekking met ons voort durende streven om onze positie geheel zelf standig te maken, waarbij wij experimenteren met zelf drukken. Het zal onze groep zijn, die er wat aan verdienen moet, niet een andere drukkerij. De inhoud zal er niet onder lijden. Wij zijn vaak gewaarschuwd door mensen, die zeiden: maak het blad niet te lelijk, Tjalie, want ze schrijven af bij bosjes! Maar deze opinie is altijd onjuist gebleken. Onze lezers lezen ons blad voor de inhoud, niet voor het uiterlijk kleedje. En wat deze inhoud betreft, die is in derdaad 100% uniek! De twee grote rivalen in de buitenlandse po litiek, minister Luns en dr. Soebandrio hebben zich in het begin van deze maand achter de groene tafel gezet en het accoord getekend voor technische hulpverlening door Nederland aan Indonesië. Het accoord moet verder nog in details worden uitgewerkt, maar zeker is dus dot in de komende jaren honderden millioenen Nederlandse guldens worden gestoken in de technische opbouw van Indonesië. Nadat reeds ettelijke Nederlandse groot-ondernemers nu al maanden lang met millioenen guldens aan industriële en commerciële heropbouw begon nen zijn, zijn nu ook technici vertrokken op het gebiedvan inpoldering en irrigatie, de KPM vaart weer; spoedig zullen er weer duizenden Nederlanders in Indonesië werkzaam zijn als adviseurs, specialisten, technici en onderne mers. Dit heeft zoals onze lezers weten Tong-Tong altijd voorzien en "voorspeld", zelfs in tijden toen de conflicten tussen Nederland en Indone sië het scherpst waren. Al de mensen die ons toen veroordeelden en uitscholden, zitten nu wel wat beschaamd te kijken om "de storm in een glas water" die toen gemaakt is. Maar een eerlijk: "Sorry Tong—Tong voor onze houding toen!:" is er nergens bij. Wij worden stilletjes vergeten nu successie velijk bewaarheid is of wordt wat wij in het uitzicht stelden: 1. de Indo assimileert niet, 2. Nw. Guinea komt bij Indonesië, 3. De vriendschappelijke betrekkingen wor den hersteld, 4. Uitgeweken groepen keren naar Indonesië terug (Ambonnezen, Toegoenezen en ook Indo's en Totoks), 5. Het heil dat Nederland verwacht van een "Verenigd Europa" wordt niet gerealiseerd en dan zal Indonesië opnieuw een "redder in de nood" blijken te zijn.

American Tong Tong | 1964 | | pagina 3