Tenslotte be3taan in Amerika ve le bladen van immigrantengroepen. Wij kennen in California het blad van de "Swedish American Colony" en van de Pazifik Schweitzer (de Zwitsers van de Pacific). En in Detroit hebben de Vlamingen een eigen blad (dus niet eens een Belgisch blad, maar een blad van een bepaalde volksgroep der Bel- genl). Zulke bladen bestaan er bij honderden in Amerika en ze bewijzen de grote gastvrijheid van dit land, die iedere burger veroorlooft te zijn wat hij wil. In deze bladen van immigranten groepen worden ook geen zaken van algemeen belang behandeld, omdat men erop vertrouwt dat iedere le zer zijn eigen blad ook wel heeft. Tong-Tong doet dus een normaal ding met het uitgeven van het blad in deze vorm. Maar nu wat anders: lezen we b.v. het blad van de Vlamingen, i!De Gazet van Detroit", dan valt ons op het enorme aantal ingezon den stukken over allerlei onder werpen. Zij geven de grote leven digheid aan het blad en trainen •e lezers in het bespreksn van een eigen opvatting vooreeen open baar forum. Wat dit betreft komt de Indo zowel in Amerika als Ne- derlènd nog steeds achteraan. In eigen familiekring of vrienden clubje heeft hij heel wat aan te merken of te idealiseren, maar zodra het erom gaat zijn ideeën te toetsen aan de publieke opinie krabbelt hij haastig terug.Hoe jammer: daardoor gaat veel goed advies verloren. Aan de andere kant wordt, voel slecht advies: roddel! Elk blad in de wereld, waarde le zer, bestaat voor U, niet alleen om meningen te vernemen en al dan niet te kankeren, maar ook om Uw mening te verkondigen. Dit vereist oefening, inschikkelijkheid, be grip, maar het maakt van een beter burger! POL ITIEK Ongetwijfeld zijn bij U ook al eens vote-getters of informanten wezen vragen op wie U binnenkort zou willen stemmen. Uiteraard hebben de meesten van ons tot hur teleurstelling moeten zeggen dat ze nog geen citizen waren en dus niet konden voten. Dat zal nog wel een paar jaartjes duren. In tussen zal het moment van het verkrijgen van het citizenship vroeger of later zeker wel komen en vraagt menigeen zich af welke partij men dan zal kiezen: de mocraat of republikein. Hoe staat het eigenlijk nu al met onze ken nis van de politieke verhoudingen in Amerika? Of kan het ons even min als destijds in Holland iets schelen? Het "niets geven om politiek" van de Indo is eigenlijk een heel merkwaardig verschijnsel. Want hoe boesoek men de politiek ook vindt of hoe zij misschien ook IS het staat als een paal boven wa ter dat de politiek over ons lot beschikt. Dat hebben wij immigran ten vaak op treurige wijze onder vonden. Het passief blijven ver betert onze situatie dus helemaal niet. Natuurlijk is met Uw keuze of Uw stem de po tieke toestand

American Tong Tong | 1964 | | pagina 3