Vrouwen in Amerika Een Amerikaanse zei eens tegen me: "I am not satisfied being a house wife and mother all the time. I need to be ME once in a while tool1 Rrangt Die is raak! Het is me op gevallen dat veel Indische vrou wen hier radicaal veranderd zijn. Aan een kant logisch. We leven in een andere maatschappij met andere maatstaven. Maar het is verbazing wekkend hoeveel vrouwen, die voor- Öen toch wel zelfstandig waren, er precies andersom geworden zijn. Goed, de eerste tijd kan het niet anders, je chauffeert nog niet en kent de taal nog niet goed, alles is nog zo vreemd, etc.etc. Het ge zin is dus erg afhankelijk van de man-en-vader, die natuurlijk wel rijdt en door zijn werk beter weet wat en hoe, en zo. En dus ging in het begin het gezin door maar sa men uit naar hier en naar daar. Kijken we nu vijf jaar later, dan is er bij velen hoegenaamd geen verandering in gekomen. Nog steeds door maar samen uit. Pa, Ma en de kids, Pa en Ma, of Pa alleen. Nooit alleen maar Ka of Ka en de kids. Hoe komt dit eigenlijk? Het ^^irgument "kan niet rijden" is dood gewoon geen argument. Er is altijd wel een kennis die wel rijdt, een vriendin of zo. Anders: "go get your driver's license". Het eeuwige babysit-"probleem" hoeft ook al niet eeuwig probleem te blijven. Daar valt altijd wel een touw aan vast te knopen. Het is vreemd dat voor de honderden die regelmatig dansavondjes bezoeken of andere "uitjes" het baby-sitten opeens geen probleem is; maar voor zakelijker aangelegenheden altijd..Ook vindt geen enkele Pa het erg om af en toe te baby-sitten als Ma voor be langrijke meetings of zo alleen de deur uit moet. Of wel soms....? Neem nu de vrouw die hier beslist veel zelfstandiger is geworden om dat ze voor het magere gezinsinko men werken moest of beu werd van het thuiszitten en het afhankelijk zijn van husband-chauffeur. Kannen hebben nu eenmaal niet altijd tijd of zin om naar gelegenheden te gaan of dingen te doen waar de vrouw zin in heeft. Waar zij bo vendien niet eens thuishoren. Dus moet dan de vrouw ook maar thuis blijven. Onzin, zij heeft dat vaak nodig! Zelf leren rijden en je bent veel vrijer! Die verandering heeft dus een logische reden. Maar die an dere vrouw? Is bij haar die levens wijze gewoonte geworden? Ligt het veelal aan de vrouw zelf of mis schien ook vaak aan de man? "Die Amerikaanse vrouwen! Ze gaan hun gang maar! En Indische vrouwen be ginnen er ook al aan mee te doen! Uit! Basta!" Het enige verschil tussen nu en 5 jaar geleden: beter ingericht huis (misschien), beter inkomen en mis schien zijn er naast de tijdschrif ten (van mammie) uit Holland nu ook een paar uit Amerika in de krantenbak. Alles is een beetje wijzer, ook de taal. En de vrouw? Doesn't she feel the need to be HERSELF once in a while too or..doesn't she get the chance? Maybe she doesn't care? Maar dat kan er bij mij niet in Misschien weet U hier een antwoord op. Misschien is het niet juist, but I consider myself (when it comes to this). a lucky housewife

American Tong Tong | 1964 | | pagina 7