Tanah Aer Kita's Tempo Doeloe VERBONDENHEID In een discussie werd mij onlangs gevraagd hoe het toch kwam dat zo veel Indo's, die zich reeds nadruk kelijk Amerikaan of Nederlander ver klaard hadden, toch zo erg weinig leken op de groep waar zij meenden te behoren. Ik zou kunnen antwoorden met een vergelijking: als een korreltje zand op een cementen vloer ligt, behoort dat korreltje daar dan bij? Natuurlijk niet. Haar waarom niet? Ook het mortel van de gemet selde vloer bestaat immers groten deels uit zandkorrels? Ja maar.... die zandkorrels zijn door cement aan elkaar verbonden. Maar nu zegt men: als je toch al citizen-papieren hebt, ben je toch net als elk Amerikaans citizen ook Amerikaan? Not so. De papieren formaliteit maakt het burgerschap niet. Denk maar aan de "titel" stamboek-Euro peaan, die vroeger in Indië be stond. De binding met een groep wordt veroorzaakt door Wacht niet weer tot het te laat is! Zojuist weer ontvangen een zending (in het Engels) Elders 15,-; bij ons 8,75 HESTEL NU! Het werkelijke "cement der ver bondenheid" wordt opgeleverd door historische bewustheid van de ge meenschap: weten hoe en houden van de afkomst, de strijd der voorvade ren en het in vele generaties vor men van ethnische of culturele waarden. De Indo, ongeacht van wel ke nationaliteit, heeft geen steek belangstelling voor het verleden van land en volk, ja zelfs van zijn eigen familie niet. Pas als het verleden gaat leven in het heden, wordt de eerste stap gezet op de weg naar elke verbondenheid. De Tijd van Onze Grootouders in Woord en Beeld: Een pracht van een album met adembenemende foto's uit de Eeuwwisseling in Nederlands Indië. Een brok nog steeds levende geschiedenis. Met een plaat uit dit boek maakt U meer duidelijk aan Uw Amerikaanse kennissen dan met duizend woorden! Prijs 10,90 of in drie termijnen van 4,-. Te besteilen bij The American Tong-Tong. De voorraad is beperkt! 8 5 5 1 I 1 5

American Tong Tong | 1964 | | pagina 8